Oricum am întoarce-o ca „să nu râdă lumea” că suntem aşa de înapoiaţi încât credem într-o Divinitate, nu în chestii mai pământene şi ca nivel, şi ca înălţime, sărbătoarea Crăciunului este cu referire la Naşterea Domnului Iisus. Nu o poţi da la întors, nu poţi spune că tu de fapt serbezi altceva, că nu eşti din ăia cu capu-n evul mediu şi care cred că pământul e plat şi că nu ne mai facem bine, că nu este altceva. Au încercat comuniştii să ofere un „altceva”, desfiinţând Crăciunul ca sărbătoare recunoscută şi translând atenţia spre Anul Nou, când, de-a valma, era Revelionul, se instala şi împodobea „pomul de iarnă”, în centrul oraşelor apărea „Orăşelul copiilor”, colindele nu aveau nimic sfânt la propriu, iar Moş Gerilă se dorea a fi complet diferit de Moş Crăciun deşi era de fapt tot aia, doar că venea nu pe 24, ci pe 31 decembrie. Au încercat comuniştii, nu au reuşit. Sărbătoarea era în noi, chiar dacă vreun tov. director decreta, dacă 25 decembrie pica duminica, cum că „este zi normală de lucru nu se admite nici o învoire”, doar ca să fie mângiat pe creştet de superiorii săi pe linie de partid.
Din 1989, sărbătorirea Crăciunului a revenit pe locul unde trebuia să fie. Asta chiar dacă fix atunci eram în delir că a fost ucis Ceauşescu şi am scăpat de comunişti, uitând că ei ansc pui vii şi că virusul ăsta poate fi transmis aşa, din aer, la tinerele generaţii. De atunci, putem sărbători Crăciunul şi să fie lumea cuprinsă de bucuria Naşterii Domnului. Sau a ce vor ei să considere că este în ziua aceea liberă de la stat, Moşi Crăciuni cu reni Rudolf la sanie, spiriduşi zilieri şi alte elemente di arsenalul Crăciunului ne-creştinesc. E liber.
De mai mult timp însă, semnificaţia reală a sărbătorii este lăsată pe planul 15 în favoarea a orice altceva. Trecem de „pregătirile” care încep încă din octombrie, pregătiri care au două mari merite: acela de a aduce bani anumitor structuri publice sau private şi să arunce în derizoriu adevăratul sens al sărbătorii. Bucuria Crăciunului s-a transformat într-o vrăjeală, că peste tot văd doar „magia”, de zici că cine ştie în ce film prost pentru elevii de primară m-am nimerit. Şi mai ales, avem nebunia cumpărăturilor.
Da o fi minivacanţă, însă la categoria privilegiată a bugetarilor. Dar magazinele, nefiind bugetare, au liber doar câte două zile, dacă nu chiar o singură zi, de Crăciun şi de 1 ianuarie. Deci, de unde şi de ce isteria asta a cumpărăturilor pe bandă rulantă, nebunia din malluri, atâta vreme cât este vorba de O SINGURĂ ZI în care tu nu poţi cumpăra ceva? Rămâi subit fără provizii? Da, ştiu, sunt zile speciale, care nu sunt ca celelalte, e sărbătoare iar sărbătoarea ce înseamnă? Masă plină, mâncare pe săturate, aperitiv, felul 1, 2 şi 3, băutură tărie, băutură vin „că aşa se bea”, băutură bere că nu îţi pică bine vinul. Toate în cantităţi peste puterile tale şi ale burţii proprii la care se adaugă cele (burţile, zic) ale eventualilor oaspeţi.
Zilele trecute eram pe la un mall, pentru ca să iau şi eu una alta, în limitele decenţei şi bugetului. În faţă, un cărucior gata să se auto-demonteze de la câte erau în el. În spate, idem. Dacă te întreba cineva ce e aia „orice”, puteai să-i arăţi cu degetul una dintre chestiile astea pe roţi, că era chiar orice înăuntru. Pe rafturi, aproape pustiu (mai ales la bere). În alte magazine, aceeaşi atmosferă de isterie a shoppingului, adaptată profilului.
Bun, înţeleg că nu poţi sta pe burta goală sau să te comporţi ca şi când ar fi ziua aia normală de lucru, dar ia stai, la atât se rezumă Crăciunul? Un ospăţ cu de toate şi pe săturate? Ok, mănânci, bei, stai la masă şi CE TE BUCURĂ de fapt? De ce? A, că de Crăciun cumperi multe şi pui pe masă şi mănânci şi bei. Semnificaţia reală a sărbătorii o lăsăm pe altădată. Apoi zilele următoare aruncăm surplusul la gunoi, şi ne mirăm că „nu ştiu pe ce am dat banii”.
Deja nu mi-e clar ce se mai serbează acum Crăciunul sau isteria shoppingului?
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Cu ocazia Crăciunului și a „iepurașului” se vând toate ciurucurile din magazine pe post de cadouri .