Artiștii sibieni au dat startul proiectelor educaționale și de tineret

Artiștii sibieni au dat startul proiectelor educaționale și de tineret

Imediat după terminarea minivacanței de Paști, artiștii companiei independente Bis Teatru s-au grăbit să dea startul AGENDEI EDUCAȚIONALE a orașului Sibiu.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Mai precis, în dimineața zilei de 8 mai, elevii de la Școala 4 din Sibiu au fost invitați să descopere similitudini între basmele românești și poveștile de pe alt continent (în speță cel african), grație spectacolului POVEȘTI AFRICANE, care le are în distribuție pe Andrada Grosu și pe actrița de origine ugandeză Shama Leah.

Maratonul de spectacole a continuat în județ, pentru copiii din mediul rural în data de 9 mai și se va finaliza la școala nr. 25 din municipiul Sibiu, în data de 10 mai.

Inspirați de spectacol și de întâlnirea cu cele două carismatice actrițe, copiii vor inventa povești noi (însoțite de desene) în săptămâna ulterioară vizionării spectacolului.

Poveștile și desenele rezultate vor fi colectate de echipa proiectului, iar pe baza lor va fi plăsmuită o poveste locală, nouă, originală, care va îmbina elemente din cele două culturi.

Basmul rezultat, cu puternice influențe locale, va fi prezentat și diseminat în mediul online la începutul lunii iunie a anului curent.

În aceeași lună va fi consemnată încheierea oficială a proiectului printr-o reprezentație cu publicul larg a spectacolului POVEȘTI AFRICANE care va avea loc la Grădina Bis (un hub cultural pentru toate vârstele aflat în cartierul Trei Stejari).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Identitate în diversitate (povestea noastră) este un proiect cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu (prin Agenda Educațională).

Acțiunile din județ sunt cofinanțate de Consiliul Județean Sibiu (prin Agenda de Tineret).

Proiectul, implementat de ASOCIAȚIA BIS (Bis Teatru) este realizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Sibiu, cu Asociația Interakt Arts și cu Asociația Savori de Roze din Vurpăr.

 

Un alt proiect de substanță, ANTI-BULLYING, implementat de Asociația INTERAKT ARTS va debuta în 17 mai, printr-o serie de intervenții culturale în două licee din Sibiu:  Colegiul Național Pedagogic ,,Andrei Șaguna’’ și Colegiul Tehnic Cibinium Sibiu.

Ca parte din proiect, în acceași zi, vineri 17 mai, cei mai tineri actori ai Sibiului, elevii Liceului Onisifor Ghibu vor juca spectacolul MANIFEST, care de curând a obținut Marele Premiu la Olimpiada Națională de Arta Actorului. Spectacolul coodonat de Alexandra Gavrilov este un exercițiu de sinceritate construit pe temele care îi preocupă pe adolescenți: o alegere excelentă pentru un eveniment de pe AGENDA DE TINERET a Sibiului.

Reprezentația unică va avea loc la Grădina Bis de pe strada Ștefan cel Mare nr. 56, vineri, 17 mai, la ora 17:00. Intrarea este liberă pe bază de rezervare telefonică la numărul 0773736830.

Proiectul ANTI-BULLYING va continua însă și în luna iunie, cu o reprezentație a îndrăgitului spectacol ANAZ ȘI DRAGONUL.

Avându-i în distribuție pe Alexandru Romescu și pe Diana Cătănescu, produsul cultural marca Bis Teatru ia publicul martor la o călătorie inițiatică, în care personajele descoperă un drum al acceptării și al prețuirii individualității și unicității.

ANTI-BULLYING este un proiect de pe Agenda de Tineret, fiind cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu și Consiliul Județean Sibiu.

 

Cascada de evenimente a lunii mai continuă cu performance-ul-atelier O ZI DIN VIAȚA LUI ION CREANGĂ, care va fi susținut de patru ori în aer liber, în 20 și 21 mai la Grădina Bis, un spațiu magic în care va fi redată atmosfera rustică din ograda marelui povestitor.

Aproximativ 300 de elevi de la mai multe unități de învățământ din Sibiu (Liceul C. Noica, Școala nr. 4, Școala Gimnazială Regele Ferdinand, Colegiul Octavian Goga) îl vor surprinde pe bădia Ion Creangă într-o zi obișnuită din viața lui, petrecută alături de consoarta Tinca Vartic (“un înger de zugrăvit pe icoană”).

Ei vor fi martori ai procesului de creație a două povești cu tâlc din creația autorului, care vor fi inventate chiar sub ochii lor. Proiectul oferă o lecție de istorie vie, în care scriitorii din programa școlară sunt oameni cu o viață normală, iar elevii află “prin gaura cheii” detalii din procesul de creație al materiei școlare propriu-zise. Marele povestitor al literaturii noastre va fi întruchipat de actorul Dumitru Stegărescu, consoarta lui, Tinca Vartic, de către actrița Andrada Grosu iar Mihai Eminescu va fi interpretat de actorul Claudiu Fălămaș.

 

Acțiunea este cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu pe Agenda Educațională.

 

“Luna mai este pentru noi o sărbătoare a tinereții și a emoției de cea mai bună calitate. Proiectele noastre se adresează către copii de gimnaziu, dar și către adolescenți și tineri liceeni. Suntem conștenți de importanța demersului nostru în formarea lor într-o lume în care valorile sunt atât de fragile. Oferim experiențe prețioase celor mai onești spectatori, ce poate fi mai frumos? Eu am absolvit clasa de Teatru la Liceul Onisifor Ghibu în anul 2009, în memorabila promoție a regizorului Bogdan Sărătean. Ce bucurie mai mare decât să găzduim acum, 15 ani mai târziu, un spectacol premiat al elevilor de la Ghibu, în Grădina Bis, în cadrul unui proiect de Tineret? Sunt 4 ani de zile de când Primăria Sibiu a avut inspirata idee de a deschide aceste agende educaționale și de tineret, care, iată, dau roade. Mulțumiri și Consiliului Județean Sibiu – grație lor se bucură de acțiunile noastre și copiii din mediul rural și nu în ultimul rând Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, care este partenerul nostru cheie de la începutul călătoriei”, ANDRADA GROSU, actriță Bis Teatru & co-manager de proiect Interakt Arts.

 

Proiectele de pe Agendele Educaționale și de Tineret sunt implementate în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Sibiu.

 

Detalii pe pagina https://www.facebook.com/BisTeatru/

 

09 mai 2024 la 05:30
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Cosmin PAL Cosmin PAL
acum 26 minute
MIERCUREA SIBIULUI: Condiţii de studiu mai bune la Liceul Tehnologic „Ilie Măcelariu”
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 oră
Silvatex, clubul cu rădăcini în anii ’50. Despre istoria, prezentul şi viitorul acestuia. Cine a fost cel care dă numele arenei de fotbal din Orlat
* acest articol a fost publicat în Tribuna Sporturilor PLUS, supliment al cotidianului TRIBUNA * La Orlat, fotbalul se...
Actualitate
14 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 1 oră
Șapte pompieri sibieni, trimiși în misiune în Serbia
Șapte pompieri din cadrul ISU Sibiu fac parte din echipa de intervenție mobilizată de România în Republica Serbia,...
Actualitate
1 min de citit
acum 3 ore
Platfusul la copii: când este normal și când trebuie tratat
„Mi se pare că nu are deloc boltă la picior. Oare are platfus?” Este o întrebare pe care mulți...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Cosmin PAL Cosmin PAL
acum 4 ore
TURNU ROŞU: Analiză Crucea Roşie pentru Ţara Făgăraşului
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 6 ore
Mii de ore în sala de operație și vieți salvate. Povestea chirurgului Ciprian Tănăsescu
Mii de ore petrecute în spital, nopți în sala de operație, pacienți salvați, dar și cazuri în fața...
Actualitate
4 min de citit
acum 8 ore
Înființat în vremea imperiului, abandonat în socialism și distrus în democrație. Gloria și decăderea ștrandului de la Moara lui Schreyer
În trecut, Sibiul stătea mult mai bine la capitolul ștranduri decât acum. Pe lângă ștrandul "principal" din cartierul...
Actualitate
12 min de citit
acum 9 ore
Accident între Șura Mică și Ocna Sibiului. O femeie a fost transportată la spital
Polițiștii rutieri au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ 106B, la intersecția dintre strada Drumul...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 10 ore
Patrimoniul sportiv al Sibiului s-a „scumpit” cu 82 de milioane de lei după reevaluare. Cât valorează acum Stadionul Municipal
Patrimoniul sportiv al municipiului Sibiu a fost reevaluat, iar valoarea bunurilor aflate în administrarea Serviciului Public Sport și...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 10 ore
Incendiu provocat intenționat la Târnava. Un saivan de 400 de metri pătrați a ars în totalitate
Un incendiu puternic a izbucnit în noaptea de vineri spre sâmbătă, în localitatea Târnava, unde un saivan cu...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 10 ore
Aproape 93 de metri cubi de lemn, tăiați pentru culoarul unei linii electrice de 400 kV, vor fi vânduți de Primăria Sibiu
Primăria Sibiu propune vânzarea prin licitație a 92,8 metri cubi de masă lemnoasă aflați pe un teren al...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 10 ore
Primăria schimbă regulile pentru terasele din Sibiu. Cât va costa ocuparea domeniului public și cine va putea câștiga licitațiile
Primăria Sibiu propune un nou regulament pentru închirierea terenurilor din domeniul public și privat destinate teraselor sezoniere. Documentul...
Actualitate
4 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.