Un protest mai puțin obișnuit a avut loc luni dimineață, în fața sediului DSVSA Sibiu. Medicul veterinar Ilie Bratu a afișat mai multe pancarte pe care scria : „Jos mafia din Direcția Veterinară Sibiu”, „Jos Țichindeii! Abuz, furt, falsuri, minciuni. Plecați acasă”. Protestatarul acuză conducerea instituției că i-a reziliat abuziv contractul, reclamând totodată încrengături cu trimitere la nivelul unor instituții ale statului și justiției. „Este un protest spontan împotriva conducerii DSVSA Sibiu, în special a vârfurilor acestei conduceri care a reușit să își facă o mafie aici în DSV. Ei de capul lor iau decizii, directorul azi pleacă, mâine se întoarce, e navetist. Directorul Țichindelean, mă refer aici (…) În ceea ce mă privește, mi-a reziliat contractul de capul lui, cu niște indivizi de pe la Autoritatea Națională trimiși aici anume ca să facă ce au făcut, fără să vină să face vreun control. Au reușit să cumpere avocați, să îi sperie, chiar și un magistrat. Știu că acuzațiile sunt grave, dar sunt adevărate. (…) Este o nemulțumire totală din partea mea. Mi-au furat banii, munca de fapt mi-au furat-o, nu mi-au plătit-o. Într-un final, ne judecăm; am auzit că omul se laudă că are spate” sunt câteva dintre acuzațiile pe care veterinarul le-a adus public, luni dimineață. Tribuna a solicitat un punct de vedere reprezentanților DVSA cu privire la acuzațiile aduse de protestatar, urmând ca răspunsul să fie publicat imediat ce ne va parvenit.
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA