Filatelia este un domeniu relativ nou de activitate, evenimentele putând fi încadrate în ultimele două secole, mulți făcând o confuzie între studiul mărcilor poștale și a timbrelor fiscale (ce include autorizarea modelului, producția și utilizarea efectivă a timbrelor poștale) cu activitatea de colecționare a timbrelor.
Asociația Filateliștilor din județul Sibiu invită pe toți cei interesați joi – 15 februarie 2024, ora 12,00 – la Centrul Cultural TRIBUNA (în str. George Coșbuc, nr. 38) pentru o dezbatere publică despre o pasiune pe care mulți sibieni au cunoscut-o, când erau tineri. Erau vremuri de pionierat în multe domenii, dar această preocupare a oferit tuturor celor pasionați o adevărată poartă de explorare a unor lumi și timpuri istorice, altfel inaccesibile.
Astăzi, ne putem întreba: câți mai păstrează acest hobby și care este viitorul mărcilor și al poștei?
Marius HALMAGHI
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA