Inginerul Ioan Dejugan este un sibian special. De 45 de ani, colecţionează, promovează şi susţine filatelia organizată. La cei 80 de ani ( îi va împlini în 28 iulie a.c., La mulţi ani!), în CV-ul domnului Dejugan figurează între altele, două albume "Sibiu-Hermanstadt". Istorie ilustrată, în două volume şi albumul despre Ocna Sibiului, acesta din urmă vernisat, acum câţiva ani, chiar la intrarea în zona lacurilor naturale. În plus, dl. Dejugan a publicat în reviste de specialitate, inclusiv în "Curierul filatelic" de la Sibiu, numeroase articole în special pe probleme de cartofilie.
Acum, la solicitarea istoricului Răzvan Pop, directorul Bibliotecii Judeţene Astra, dl. Dejugan organizează, în foaierul bibliotecii, corpul B, o expoziţie personală de filatelie, cuprinzând exponate de filatelie şi cartofilie expuse la diferite expoziţii naţionale şi internaţionale, diplome şi medalii obţinute la manifestări filatelice, icoane pe sticlă, desene în tuş pe sticlă şi, bineînţeles, cărţile autorului.
Expoziţia poate fi vizitată în perioada 21-28 iulie a.c., iar vernisajul este programat vineri, 21 iulie, la ora 13. Vă invităm să nu rataţi un eveniment cultural deosebit. (M. B.)