Sărbătoarea Gusturi și Tradiții din Săliște are ca scop promovarea orașului Săliște și a satele aparținătoare, prin specificul gastronomic tradițional și prin moștenirea culturală care au modelat un stil de viață în cadrul unui ecosistem unic.
Evenimentul este organizat de Primăria Orașului Săliște și co-finanțat de Consiliul Județean Sibiu, anual, pe principiul rotației timp de 1-2 zile, în câte un sat diferit din cele 9 sate care aparțin de orașul Săliște (reședința) – Aciliu, Amnaș, Crinț, Fântânele, Galeș, Mag, Săcel, Sibiel, Vale și are trei categorii principale de activități: gastronomie locală, meșteșuguri și ateliere și programul artistic tradițional, care promovează muzica și dansurile tradiționale și talentele locale.
Inițiativa a avut ca punct de plecare anul 2019, când Sibiul a primit titlul de Regiune Gastronomică Europeană. Programul Regiune Gastronomică Europeană este o platformă creată de Institutul Internațional de Gastronomie, Cultură, Artă și Turism (IGCAT), o organizație formată din specialiști europeni, înființată în 2012.
Regiunea Sibiu s-a înscris în IGCAT în 2014 și și-a depus candidatura pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană în 2016. După evaluarea dosarului de candidatură și o vizită a juriului în Sibiu în octombrie 2016, regiunii Sibiu i-a fost acordat titlul de Regiune Gastronomică Europeană pentru anul 2019. Programul a fost gestionat de un Consorțiu format din Consiliul Judeţean Sibiu, Primăria Municipiului Sibiu, Primăria Municipiului Mediaş, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Sibiu, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și Asociația Județeană de Turism.
Programul Sibiu Regiune Gastronomică Europeană 2019 și-a propus să dea o șansă în plus produselor locale autentice, obținute din agricultură tradițională, prietenoasă cu mediul: să le aducă în centrul unor proiecte și evenimente menite să celebreze gusturile locale și hrana sănătoasă, iar sărbătoarea tradițiilor și culturii locale, Gusturi și Tradiții din Săliște a fost propunerea de succes a Primăriei Orașului Săliște pentru a descoperi gusturile locale ce spun o poveste străveche despre regiunea noastră și pentru a mijloci legături directe între mediul rural, unde se produce în mare parte hrana, și mediul urban, unde sunt cei mai mulți consumatori.
Sărbătoarea a ajuns în anul 2025 la cea de-a VI-a ediție, fiind organizată anual, cu excepția perioadei pandemice.
Prima ediție a sărbătorii s-a desfășurat în anul 2019, atât în Săliște, cât și în satul Sibiel, în 22 iunie și respectiv 8 mai și a avut parte de efervescența și entuziasmul unui nou început în demersul de a promova participativ tradițiile și cultura comunității prin moștenirea gastronomică și cultural tradițională. La Săliște, Parcul ,,Nicolae Hențiu” din centrul orașului a fost locația sărbătorii, cu un amplu program artistic și gastronomic, dar și cu o sumă de ateliere meșteșugărești pentru publicul tânăr.

Gusturi și Tradiții din Săliște/2019, Orașul Săliște. Foto: Gabriela Cuzepan
La Sibiel, evenimentul a pus accent pe descoperirea la pas a satului și a gastronomiei ca experiență directă în gospodăriile locale, peste 19 gospodării tradiționale deschizându-și porțile pentru turiștii români și străini care au avut ocazia de a încerca un traseu gastronomic de excepție, un brunch în mișcare, unde fiecare turist a putut descoperi, la pas, Bucatele cu povești de la Sibiel.
„Prin povești dăm mai departe cunoaștere, prin vorba bună și înțeleaptă a povestirii se înmoaie inima, iar prin bucate alese, trupul și sufletul deopotrivă ajung în armonie. Într-o oază de liniște, aer curat, printre raze de soare, alături de gospodarii satului, ne vom aducem aminte de unde ne tragem puterea și le vom spune și altora care poate sunt pe cale să uite”.
Participanții au avut ocazia să viziteze toate gospodăriile care și-au deschis porțile la propriu și să guste din preparatele tradiționale pregătite în cele 6 locații ale itinerariului gastronomic propus de organizatori.

Gusturi și Tradiții din Săliște – Bucate cu povești la Sibiel/2019. Foto: Gabriela Cuzepan
Cele 6 locații au avut un meniu distinct, iar turiștii au putut accesa o hartă interactivă pentru a putea identifica locația și a vizualiza meniul, accesarea traseului fiind realizată în baza achiziționării unui voucher valoric.
A doua ediție a sărbătorii Gusturi și Tradiții din Săliște a fost reluată în anul 2021 (după un an de întrerupere datorită contextului pandemic), în satul Sibiel sub forma consacrată inițial, aceea a unui târg în mijlocul satului, alături de principalele obiective tradiționale și culturale ale satului:Muzeul ,,Părintele Zosim Oancea” care gǎzduieşte cea mai mare expoziţie de icoane pe sticlǎ din Transilvania existentǎ astǎzi și Biserica ,,Sfânta Treime”, monument istoric din sec. al XVIII-lea.

Gusturi și Tradiții din Săliște/Sat Sibiel, 2021
Cea de-atreia edițies-a desfășurat în 3 iulie 2022 în satulGaleș „în spiritul cunoașterii și prețuirii valorilor din trecut și a exemplelor de muncă neprecupețită, puse în slujba intereselor obștești” și sub semnul vecinătății, în curtea Muzeului etnografic ,,Maria Costăchescu”, un spațiu simbolic pentru cultura tradițională din Galeș, unde regretata învățătoare a satului, Maria Costăchescu, educată în spiritul tradițiilor populare, a făcut tot posibilul să le salveze, să le popularizeze și să sădească dragostea pentru ele în sufletul copiilor.
Sub deviza: Fă bine ca să-ți fie bine!, vecinătatea Galeș este un grup de vecini și prieteni totodată, din Galeșul Săliștei Sibiului, care de ani buni au înțeles că respectul și ajutorul reciproc aduc dezvoltare atât pentru sine, cât și pentru comunitate. Producători noi locali s-au alăturat standurilor de prezentare cu produse artizanale, inovative și de calitate, în timp ce programul artistic tradițional a fost susținut de Studioul de canto ,,Rodica Popa Comăniciu”, de atelierele pentru copii s-a ocupat Asociația NaturFest, iar supriza plăcută a acestei ediții a fost parteneriatul cu Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, datorită căruia sărbătoarea a fost animată și de un spectacoloutdoor de excepție.
De asemenea, tot sub semnul promovării tradițiilor românești a fost prezentată o expoziție de fotografie care a expus valori, stări și chipuri ale spațiului tradițional românesc.

Gusturi și Tradiții din Săliște/Sat Galeș, 2022
A patra edițias-a desfășurat în satul Aciliu, timp de două zile, în 1 și 2 iulie 2023, în mica piațetă din fața Bisericii satului. Sărbătoarea acestei ediții a fost una plină de culoare, lumină, bună vecinătate și multă căldură sufletească, unde acilenii au deschis porțile satului și ale gospodăriilor lor pentru a sărbători așa cum se cuvine cei 85 de ani de la atestarea documentară a Bisericii satului, prin obiceiurile, portul și tradițiile locale și prin gastronomia specifică. Părintele paroh Florin Radu, împreună cu toată comunitatea locală, au însuflețit această sărbătoare cu o ospitalitate și dărnicie de poveste, încălzind pentru multă vreme sufletele celor care au participat în 2023 la această sărbătoare, în Aciliu.
,,Slava Lui Dumnezeu pentru toate!
Cu ajutorul dumneavoastră am avut în micuțul nostru sat două zile de neuitat. Vă felicităm pe toți pentru tot efortul depus, mulțumindu-vă din inimă că ne-ați adus multă bucurie în suflet și nu în ultimul rând, ne-ați răsfățat cu preparatele culinare pregătite cu multă maiestrie și produsele tradiționale, la care de asemenea s-a muncit foarte mult. Încă odată am dat dovadă că împreună am bucurat inimile tuturor celor care ne-au vizitat, aducându-le aminte de satul de altădată și că satul românesc nu o să moară niciodată.Vă mulțumesc tuturor și va adresez cu mare drag îndemnul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, pe care să-l împliniți și să-l respectați:
<<Fiți pe pace!
Aveți-vă bine!
Nu vă sfădiți!>

Gusturi și Tradiții din Săliște/Sat Aciliu, 2023
Sărbătoarea culturală tradițională servește drept expresie vibrantă a comunității și patrimoniului. Ea aduce oamenii împreună, prezentând bogata tapiserie de istorie și obiceiuri care definesc un grup. Această sărbătoare pune în valoare bucătăria locală, oferind o degustare a mâncărurilor tradiționale care au o semnificație profundă pentru cei care le prepară și le savurează.
Mâncarea joacă un rol crucial în conturarea identității culturale. Rețetele transmise din generație în generație reprezintă mai mult decât simple mese; ele spun povești despre strămoși, regiuni și curgerea timpului. Pentru mulți, împărtășirea mâncării în timpul sărbătorilor încurajează un sentiment de apartenență, formând legături între familie și prieteni, iar ce se întâmplă în timpul sărbătorii Gusturi și Tradiții nu face excepție, specificul fiecărui sat care aparține de Săliște creând un context de patrimoniu imaterial valoros și irepetabil.
Cea de-a cincea edițies-a desfășurat în satul Amnaș,în 15 iunie 2024, în fața Școlii satului și a beneficiat de o implicare exemplară a comunității locale în organizarea propriu-zisă a evenimentului, de prezența unor producători locali de excepție care au știut să valorifice datul cel mai valoros al Amnașului, o natură exuberantă și darnică, și de o echipă locală dedicată și cu resurse deosebite pentru toate activitățile care au implicat direct publicul, în special publicul tânăr, copiii și tinerii.

Gusturi și Tradiții din Săliște/Sat Amnaș, 2024
În 15 iunie 2025 lacea de-a șasea ediție, Gusturi și Tradiții din Săliște a avut gazdă satul Vale, sătucul cu povești, în curtea Noului Cămin de lângă Biserica satului.
Preparatele tradiționale locale (sarmalele și ceaunul gătit la fața locului, brânza locală de oaie și berea artizanală) au fost vedetele ofertei gastronomice de anul acesta, în timp ce programul artistic a fost susținut de artiștii Rodica Popa Comăniciu, Ionela Răspop, de artiști- fii ai satului (Gabriela Vîrtan la nai), de elevii Studioului de Canto ,,Rodica Popa Comăniciu” și de elevi ai secției de canto de la Palatul Copiilor din Sibiu, elevi puternic legați de satul Vale, prin activitatea Bisericii satului.
Activitățile educaționale tradiționale au fost centrate pe tematica Muzeului Valorilor bisericești și tradiționale din satul Vale, un muzeu viu, care se adresează în primul rând inimii și în care, inițiatorul acestuia, Părintele paroh Nicolae Oprișiu a urmărit într-o manieră organică rânduiala și nu ordinea, așa cum, din preaplinul unei conștiențe a credinţei puternice în valorile artei ţărăneşti, în valabilitatea ei şi în respectul pentru ,,aceşti oameni care n-au ştiut să se apere” a acționat neprețuitul Horia Bernea, în cadrul Muzeului Țăranului Român.
În acest mic muzeu sătesc, în cadrul atelierului susținut de învățătoarele Ana Maria Cazan, Mihaela Calborean și Dana Vîlcea – ,,Straie din hârtie” – sărbătoarea tradițiilor locale și-a găsit cea mai deplină justificare, pentru că, uneori, ,,un subansamblu poate fi mai important decât întregul şi un gest mai important decât o demonstraţie”
Gestul întâlnirii în comunitate potențează energia creatoare, iar Biserica Vie a satului, prin activitatea susținută și persoana Părintelui paroh, a răspuns intenției celei bune.

Gusturi și Tradiții din Săliște/Sat Vale, 2025
„Am ajuns la cea de-a VI-a ediție a sărbătorii Gusturi și Tradiții din Săliște, sărbătoare care a avut punct de plecare programul Sibiu Capitală Gastronomică Europeană și dacă este să facem un bilanț, datorită principiului de organizare al acesteia, acela al rotației, pentru că în fiecare an este organizată în alt sat care apaține de Săliște, am reușit să promovăm activ, nu doar în timpul evenimentului, dar și în mediul online, peste 65 de producători locali. Sunt produse curate și activități meșteșugărești, dar și sate care au ajuns să fie cunoscute și apreciate de publicul județean, național și internațional datorită acestui eveniment, sărbătoarea noastră fiind un instrument de conectare sau de reconectare, dacă doriți, a spațiului urban cu spațiul gastronomic rural care asigură sustenabilitatea hranei noastre zilnice”, a declarat Horațiu-Dumitru Răcuciu, Primar al Orașului Săliște.
Alexe Lavinia
b.o.n.
Vlad IGNAT
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Răzvan NEGRU
Ștefania VESA
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Dumitru CHISELIȚĂ
Vlad IGNAT