La inițiativa consulului german la Sibiu, Excelența Sa Kerstin Ursula Jahn, și în organizarea Comenduirii Garnizoanei Sibiu, la Monumentul Eroilor din Pădurea Dumbrava a avut loc un ceremonial închinat celor care, cu arma în mână, și-au dat viața pe câmpurile de luptă de pe teritoriul României.
Armata Română, dar și populația civilă, au plătit tributul suprem de-a lungul celor două conflagrații mondiale:
Primul Război Mondial a secerat peste 335 mii de militari, lor adăugându-se alți 650 mii de civili răpuși de foamete și boli, sau executați de către trupele de ocupație.
Al Doilea Război Mondial a dus numărul victimelor la peste 1 milion, soldați, ofițeri și civili, deopotrivă.
Doar dârzenia militarilor a făcut ca România să continue să existe pe harta Europei, iar câmpul de luptă, udat cu sângele eroilor, să devină patria noastră, a celor ce avem datoria de nu le uita jertfa.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Adrian POPESCU