Proprietarii a aproape 1.900 de terenuri din municipiul Sibiu își pot ridica, începând de luni, 22 iunie, extrasele de carte funciară emise în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară. Potrivit Primăriei Sibiu, cea de-a doua etapă a programului de înregistrare gratuită a terenurilor a fost finalizată, fiind înscrise în cadastru și cartea funciară 1.897 de suprafețe de teren.
Documentele pot fi ridicate de proprietarii terenurilor aflate în sectoarele cadastrale 5, 6, 7, 8 și 9, de la Compartimentul Registrul Agricol din sediul Primăriei Sibiu, situat în Piața Mică nr. 25, camera P05. Programul de eliberare este de luni până joi între orele 8:30 și 16:00, iar vineri între 8:30 și 13:30.
Primăria Sibiu participă la Programul Național de Cadastru și Carte Funciară din anul 2021. În prima etapă a proiectului au fost înregistrate gratuit alte 688 de terenuri. Programul are ca scop înregistrarea gratuită a proprietăților în sistemul integrat de cadastru și carte funciară, oferind proprietarilor documente actualizate și o evidență clară a terenurilor deținute.
Ștefania VESA
Marius MUNTEANU GHIUR
Mihai POPA
Răzvan NEGRU
Vlad IGNAT
b.o.n.
Vlad IGNAT
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Răzvan NEGRU
Ștefania VESA
Ovidiu BOICA