În luna august, spectatorii sunt așteptați la Grădina Bis în fiecare seară de joi

În luna august, spectatorii sunt așteptați la Grădina Bis în fiecare seară de joi

Sub motto-ul “AuGust zilele de joi!” BIS Teatru invită publicul la Grădina Bis în fiecare seară de joi a lunii august.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Spectacolele se susțin exclusiv din vânzarea de bilete, care pot fi achiziționate online de pe portalul iabilet.ro, sau în seara evenimentului la intrare.

Prețurile biletelor pornesc de la 25 de lei, iar elevii și studenții au acces câte doi pe un bilet.

Supercomedia “Dragostea durează o săptămână” de joi, 3 august, deschide ciclul serilor de august de la Grădina Bis.

Spectacolul, care va începe la ora 20:00, le are în distribuție pe actrițele Ioana Cosma și Andrada Grosu, alături de Ioan Paraschiv (actor de film care s-a remarcat în serialul UMBRE produs de HBO și care va putea fi văzut din toamnă, la ProTV în serialul CLANUL).

În aceeași zi de joi, 3 august, la matineu, ca un prolog dedicat celor mai tineri spectatori, se va juca spectacolul POVEȘTI AFRICANE, recomandat copiilor cu vârsta cuprinsă între 3 și 11 ani.

În 10 august, de la ora 20:30, se va juca cel mai longeviv spectacol BIS Teatru, NĂSCUT ÎN ’90. Spectacolul, care a avut premiera în anul 2014, a contorizat de-a lungul timpului peste 60 de reprezentații, fiind jucat la festivaluri naționale și internaționale, obținând în anul 2015 Premiul Special al Juriului în cadrul Festivalului Național de Teatru Independent (FNTI). Scenariul spectacolului a fost scris pornind de la poveștile de viață ale celor trei actori din distribuție, toți născuți în anul 1990: Claudiu Fălămaș, Aneea Axentea, Andrada Grosu. Unica reprezentație NĂSCUT ÎN ’90 din această stagiune de vară nu este programată întâmplător în 10 august, o dată cu rezonanță în istoria noastră recentă.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Următoarele seri de joi ale lunii sunt rezervate celorlalte două părți ale trilogiei BIS Teatru “Născut în România”, după cum urmează.

În 17 august, spectatorii vor putea viziona filmul Născut în România (care a avut premiera online în ianuarie 2022) iar în 24 august este programat spectacolul NĂSCUT ÎN 2000. Textul spectacolului a fost scris în pandemie, în anul 2020,  într-un proces de colaborare între regizor (Bogdan Sărătean) și actrițe pe baza experiențelor personale ale acestora în ceea ce privește maternitatea, abuzurile și violența domestică. În distribuție se regăsesc: Alexandra Roatiș, Aneea Axentea, Andrada Grosu și Shama Leah.

În 31 august, ultima seară de joi a lunii îi aparține lui Charlie Fălămaș care va prezenta performance-ul muzical în limba engleză BEAT BUKOWSKI, un show în care muzica originală compusă de artist se va îmbina cu poemele lui Charles Bukowski.

Toate evenimentele din serile de joi de la Grădina Bis se susțin exclusiv din biletele achiziționate de spectatori (nefiind finanțate de o terță parte). La filmul NĂSCUT ÎN ROMÂNIA din 17 august intrarea e liberă, pe bază de rezervare telefonică la numărul 0773736830.

…..

Pe lângă aceste spectacole din cadrul stagiunii de vară, Bis Teatru vă mai propune un eveniment special, cu intrare liberă, care va avea loc vineri 4 august cu începere de la ora 20:00.

Sub denumirea SCRISORI ȘI ANOTIMPURI, la Grădina Bis (Sibiu, str. Ștefan cel Mare nr. 56) va avea loc un triplu eveniment, care consemnează încheierea oficială a programului cultural multianual “Scrisori pentru bunicii noștri”, cofinanțat de AFCN, implementat de Asociația Bis în intervalul septembrie 2021 – august 2023.

Lansarea volumului “Scrisori și anotimpuri” semnat de Bogdan Sărătean va fi urmată de un video-performance, care va conține imagini filmate de Alin Praf de-a lungul desfășurării activităților programului, precum și interviuri ale celor implicați.
Seara va culmina la ora 21:30 cu proiecția filmului documentar “MERGEM ÎN GERMANIA” realizat de Alexandru Radu și Flora Pop.

Intrarea la triplul eveniment este liberă, pe bază de rezervare telefonică (0773736830).

Programul “Scrisori pentru bunicii noștri” nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul programului sau de modul în care rezultatele programului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

…..

BIS Teatru (Asociația Bis) este un ONG înființat în anul 2009.

Grădina Bis este un hub independent, aflat în Sibiu (Str. Ștefan cel Mare, nr. 56).

 

…..

 

 

Program BIS Teatru (detaliat) – august 2023

 

Joi, 3 august, ora 10:00, Grădina Bis

„POVEȘTI AFRICANE”

cu: Shama Leah și Andrada Grosu

costume: Beia Voicu

coregrafie: Alin State

direcție scenică: Bogdan Sărătean

tehnic: Alex Ciubăr

Durată spectacol: 35 de minute/ Recomandare de vârstă: 3+

Preț bilet: 25 lei

 

Joi, 3 august, ora 20:00, Grădina Bis

„DRAGOSTEA DUREAZĂ O SĂPTĂMÂNĂ”

Distribuție: Ioana Cosma, Andrada Grosu, Ioan Paraschiv

Text de Andreea  Chindriș

Recomandare de vârstă: 16+

Preț bilet: 50 lei

 

Vineri, 4 august, ora 20:00, Grădina Bis

“SCRISORI ȘI ANOTIMPURI

– ora 20:00, Lansare de carte: “Scrisori și anotimpuri” (un volum de Bogdan Sărătean)

– ora 21:00, Video-performance: “Scrisori și anotimpuri” (filmări & montaj: Alin Praf)

– ora 21:30, Vizionare de film – MERGEM ÎN GERMANIA (un film de Alexandru Radu și Flora Pop)

Triplul eveniment consemnează încheierea oficială a programului cultural multianual “Scrisori pentru bunicii noștri”, cofinanțat de AFCN, implementat în intervalul septembrie 2021 – august 2023.

Programul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul programului sau de modul în care rezultatele programului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării

Durata aproximativă: 3 ore, cu pauze/ Recomandare de vârstă: 12+

Intrare liberă, rezervare la 0773736830 (inclusiv SMS)

 

Joi, 10 august, ora 20:30, Grădina Bis

„NĂSCUT ÎN 90”

Cu: Andrada Grosu, Aneea Axentea, Claudiu Fălămaș
video: Alexandru Radu
tehnic: Alex Ciubăr & Andy Boncea
Scenariu și regie: Bogdan Sărătean
Durata: 1h 30’/ Recomandare de vârstă: 12+

Preț bilet: 50 lei

 

Vineri, 11 august, Muzeul în aer liber ASTRA

„ANAZ ȘI DRAGONUL”

după o poveste de Bianca Babeș

Cu: Mayatita Das și Diana Cătănescu

Cu participarea fetiței Sonia Leia în rolul zânei spiriduș

Scenografie:  Alexandra Budianu

Aripi de zână: Beia Voicu

Muzică originală: Charlie Fălămaș

Sound & mix live: Andy Boncea

Sound design & aranjament muzical: Dan Țilea

Coregrafie: Alin State

Scenariu și regie: Bogdan Sărătean

Durată spectacol: 45 de minute/ Recomandat tuturor vârstelor

Spectacol în cadrul festivalului ASTRA ROCK, care se va desfășura la Muzeul în aer liber ASTRA, Sibiu, în perioada 11-13 august 2023.

 

Marți, 15 august, ora 16:00, Șura Mică

„ANAZ ȘI DRAGONUL”

după o poveste de Bianca Babeș

Cu: Mayatita Das și Diana Cătănescu

Cu participarea fetiței Sonia Leia în rolul zânei spiriduș

Scenografie:  Alexandra Budianu

Aripi de zână: Beia Voicu

Muzică originală: Charlie Fălămaș

Sound & mix live: Andy Boncea

Sound design & aranjament muzical: Dan Țilea

Coregrafie: Alin State

Scenariu și regie: Bogdan Sărătean

Durată spectacol: 45 de minute/ Recomandat tuturor vârstelor/ Intrare liberă.

 

Joi, 17 august, ora 21:00, Grădina Bis

„NĂSCUT ÎN ROMÂNIA” (PROIECȚIE FILM)

cu: Alexandra Roatiș, Andrada Grosu, Aneea Axentea, Claudiu Fălămaș, Laura Luca, Shama Leah

cu participarea lui Enock Muhimbise
scenariu & regie: Bogdan Sărătean
montaj sunet & imagine: Alexandru Radu
Imagini filmate în: România, Uganda, Kenya, Tanzania (Zanzibar).

Durata aproximativă: 1 și 10 minute/ Recomandare de vârstă: 14+

Intrare liberă, rezervare la 0773736830 (inclusiv SMS)

 

Joi, 24 august, ora 20:00, Grădina Bis

„NĂSCUT ÎN 2000”

cu: Aneea Axentea, Andrada Grosu, Alexandra Roatiș, Shama Leah
scenariul & regia: Bogdan Sărătean
scenografia: Alexandra Budianu

univers sonor: Alexandru Radu

tehnic: Alex Ciubăr & Ștefan Cristici

Durata: o oră și 15 minute/ Recomandare de vârstă: 12+

Preț bilet: 50 lei

 

Luni, 28 august, ora 11:00, Timișoara, Muzeul Apei (Calea Urseni, nr. 26)

„ANAZ ȘI DRAGONUL”

după o poveste de Bianca Babeș

Cu: Mayatita Das și Diana Cătănescu

Scenografie:  Alexandra Budianu

Aripi de zână: Beia Voicu

Muzică originală: Charlie Fălămaș/ Sound design & aranjament muzical: Dan Țilea

Sound & mix live: Andy Boncea

Coregrafie: Alin State

Scenariu și regie: Bogdan Sărătean

Durată spectacol: 45 de minute/ Recomandat tuturor vârstelor

Partener eveniment: Muzeul Apei Timișoara

Spectacol cu intrare liberă în cadrul proiectului SCRISORI PENTRU BUNICII NOȘTRI.

Proiectul SCRISORI PENTRU BUNICII NOȘTRI face parte din Programul cultural național Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023 și este finanțat prin programul Light over Borders, derulat de Centrul de Cultura și Artă al Județului Timiș, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii. (iunie – noiembrie 2023)

 

Joi, 31 august, ora 20:00, Grădina Bis

„BEAT BUKOWSKI”

performance muzical în limba engleză cu Charlie Fălămaș.

Scenariul are la bază poeme de Charles Bukowski din volumul „Love is a dog from hell”.
Muzica originală: Claudiu Fălămaș

Recomandare de vârstă: 14+

Preț bilet: 40 lei

 

  • În fiecare zi/ seară de JOI a lunii august, vă așteptăm la Grădina Bis.
  • Bilete online pe iabilet.ro (Detalii la numărul de telefon 0773736830)

 

AUGUST ZILELE DE JOI! La Grădina Bis, evident.

 

Custom Image

 

31 iulie 2023 la 10:53
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Cosmin PAL Cosmin PAL
acum 12 ore
RACOVIŢA: Părintele Arhimandrit Petru (Petroniu) Tănase a intrat în rândul cetățenilor de onoare ai comunei
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 15 ore
Sibiu, campionul Nopții Muzeelor la Sate. Cum a ajuns județul de la 7 la 20 de obiective în doar doi ani
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
9 min de citit
Autor - Cosmin PAL Cosmin PAL
acum 16 ore
ŞURA MARE: Trei zile de cântec, joc și tradiție, în week-end – Festivalul „Daniel Rosalim”
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 17 ore
Noapte agitată pe șoselele din Sibiu. Șofer cu alcoolemie mare, iar un tânăr fără permis s-a răsturnat cu o mașină furată
Un șofer de 39 de ani a fost prins conducând în Sibiu cu 1,26 mg/l alcool pur în...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Cosmin PAL Cosmin PAL
acum 17 ore
TURNU ROŞU: Ansamblul „IA de la Turnu Roşu” pleacă în Grecia
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 17 ore
Inteligența Artificială intră în Primăria Sibiu. Roboți software și un asistent AI vor răspunde cetățenilor
Primăria Sibiu pregătește o schimbare importantă în modul în care sibienii vor interacționa cu administrația. Un asistent virtual...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 19 ore
Caniculă în județul Sibiu. La Dumbrăveni se anunță 35 de grade, cea mai ridicată temperatură
Sibienii vor avea parte de un weekend călduros, cu temperaturi care vor ajunge până la 35 de grade....
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 20 ore
Ce facem în weekend la Sibiu? Festivalul tomatelor, cărți, drumeții și expoziții
Sibienii au de unde alege în weekendul 22–23 august. Festivalul tomatelor aduce zeci de expozanți la Muzeul ASTRA,...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 21 ore
Zona Industrială Vest, trenul periurban și viitorul Liceului „Carol I”. PSC Sibiu, discuții cu Primăria despre dezvoltarea orașului
Dezvoltarea Zonei Industriale Vest, proiectul trenului periurban, viitorul Liceului Tehnologic Construcții și Arhitectură „Carol I” și cadrul urbanistic...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 22 ore
Artizan Huet revine în ultimul weekend din august. 30 de spații disponibile în Piața Huet
Finalul lunii august aduce o nouă ediție a târgului de produse handmade „Artizan Huet”, organizat de Primăria Sibiu....
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 22 ore
269 de contestații la Bacalaureatul de toamnă în județul Sibiu. Cele mai multe, la Limba română
Candidații care au susținut examenul național de Bacalaureat, sesiunea august 2026, în județul Sibiu au depus în total...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 22 ore
Regina Maria, propusă pentru redenumirea unui bulevard important al Sibiului
Diana Mureșan, președinta USR Sibiu și consilier local, propune schimbarea denumirii bulevardului General Vasile Milea în Bulevardul Regina...
Actualitate
2 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.