FOTO: Noaptea Muzeelor în Centru: coadă imensă la Brukenthal, başi la Muzeul de Istorie, destul de înghesuit la turnurile de pe Cetăţii şi Turnul Sfatului scos din uz

FOTO: Noaptea Muzeelor în Centru: coadă imensă la Brukenthal, başi la Muzeul de Istorie, destul de înghesuit la turnurile de pe Cetăţii şi Turnul Sfatului scos din uz

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Nebunie de coadă la Palatul Brukenthal

Coadă ca pe vremuri când "se dădea ceva" a fost la Palatul/Muzeul Brukenthal din Piaţa Mare. Pe două-trei rânduri, de la intrare până pe Mitropoliei, fără ca ea să "obosească" în timp. Una din cauze a fost, evident, numărul mare de persoane, localnici şi turişti, care doreau să viziteze expoziţiile muzeului sau să petreacă momente de relaxare în curtea interioară. Şi să nu uităm, este prima oară, după cinci ani, când muzeul din Piaţa Mare este deschis cu ocazia Nopţii Muzeelor. Din cauza afluxului de vizitatori, organizatorii au fost nevoiţi să permită intrarea doar în grupuri de aproximativ 40 de persoane, având în vedere valorile aflate aici, la Brukenthal, care nu ar fi permis o adevărată "invazie". Au putut fi vizitate şi au fost vizitate: curtea interioară, cu un stand de la care se puteau achiziţiona suveniruri specifice muzeului şi nu în ultimul rând "Vinul Baronului"; saloanele palatului, expoziția de la primul etaj, salonul de curiozități, caopodoperele muzeului și expoziția "Puterea Leului. Istoria banilor în România" şi chiar magazinul muzeului.

Ce a fost la Brukenthal şi modul în care muzeul a organizat acest eveniment, demonstrează cum, chiar dacă în pline mişcări de protest ale salariaţilor din domeniul culturii, respectul faţă de întâiul beneficiar (şi contribuabil) al actului cultural şi educativ, respectuiv omul-vizitator, poate face totuşi casă bună cu revolta. Deşi în alte localităţi au fost închise muzee exact de "Noaptea Muzeelor", iar "explicaţiile" unor protestatari, oficiale sau private, denotau cam prea multă aroganţă tocmai faţă de omul simplu care putea şi el să viziteze ceva cu acest prilej (dar era cumva aruncat la gunoi sub pretextul, că lasă, sunt şi alte zile când se poate vizita un muzeu). Aici la Sibiu, a fost totul cât se poate de OK ca atitudine.

Da, angajaţii muzeului au arătat că se află în plin protest: au purtat tricouri negre, inscripţionate cu "Susţinem salarizarea demnă şi egală în cultură" şi "Voluntar pentru Muzeul tău!", care au fost văzute de miile de vizitatori, lucru mult mai cu impact decât tot felul de postări cu pumni încleştaţi la modul proletar.

O explicaţie a fost oferită de managerul muzeului, Alexandru Constantin Chituţă, într-o postare recentă: "…am hotărât să susținem protestul de astăzi dar nu putem să ne sabotăm principiile și munca noastră. Muzeul este o instituție care nu se ocupă doar de păstrarea patrimoniului, ci îl și promovează. Cui îl promovează? Publicului! Iar Muzeul Național Brukenthal are un public numeros, care prin vizitele în cursul anului și prin plătirea biletului de vizitare susține activitatea instituției. Pe această cale le mulțumim și dorim să nu îi privăm de acest eveniment – Noaptea Muzeelor. Din acest considerent unele spații din cadrul Muzeului Național Brukenthal vor fi deschise în această seară!", Mi se pare corect aşa. A, o parte din salariaţii (membri ai sindicatului) de la Muzeul Brukenthal, au fost prezenţi la protestzul organizat la București.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

 

Petrecere cu başi şi băuturi la Muzeul de Istorie

La Muzeul de Istorie "Casa Altemberger", era un party, o discotecă cu DJ-i, băuturi şi lumini. Evenimentul se numea "Campus Experience" lume era destulă, dar au fost destui care văzând ce este de fapt acolo şi că nu se putea vizita ceva, intrau şi plecau. Cei care au ales să rămână, au făcut-o pentru muzică şi atmosfera de club în aer liber. Pentru a vedea ce aţi ratat la Muzeul de Istorie, vă informez că aici au mixat DJ-ii Herodot, Nopame, Von Bülovem, Hish şi QuidBop. Părerea mea a fost că Başii loveau cam tare pentru o clădire istorică, pentru o curte destul de mică dintr-o clădire istorică şi pentru un muzeu în general şi chiar dacă au existat explicaţii cum că tehnica audio de acum nu mai este aşa nocivă în materie de decibeli ca cea din anii '90, senzaţia de pumni în stomac care ieşea din boxe parcă era de altă părere. În compensaţie, s-ar putea organiza un concert de muzică medievală sau baroc în Sub Arini, la un fest din acela bubuitor de îl auzi din Dumbrava şi Turnişor.

Cei interesaţi au putut consuma acolo: bere la 0,3 şi 0,35 cu 15 sau 20 de lei, vin de Purcari la 24 şi 25 de lei suta de grame, aşa iese cam 187 de lei o sticlă, )pe emag e 44 de lei), coctailuri diverse la 28-30 lei / 250ml, shoturi la 15 shotul, Red Bull de 0,3 la 20 lei doza (pe Auchan e 8,45lei), sau apă minerală la 12lei 0,5l. Oare câţi dintre cei prezenţi au aflat ceva sau au fost interesaţi de locaţia petrecerii cu başi şi băuturi de la Muzeul de Istorie? Apropo, Campus Experience a postat pe facebook că au pus Casa Altemberger "pe harta celor mai interesante locații de party din oraș". Interesant.

 

Muzeul de Artă Contemporană, un succes şi el

Chiar dacă atunci când se aude despre "artă contemporană", în mintea multor oameni are loc o mişcare de respingere, sâmbătă seara, la Muzeul de Artă Contemporană, se stătea la coadă la intrare. Iar expoziţia de artă cinetică "Unsaved Species" a avut mulţi vizitatori şi chiar admiratori. De menţionat că aici a funcţionat faimoasa cafenea, apoi restaurant-braserie (şi loc unde se organizau nunţi), "Union", deci şi interiorul fără vreo expoziţie este interesant de vizitat.

 

Turnul Sfatului, scos din competiţie. Turnurile de pe Cetăţii, deschise

Chiar dacă era trecut pe lista de acces gratuit de Noaptea Muzeelor, Turnul Sfatului a ieşit din competiţie. Un comunicat al Primăriei a anunţat că faimosul monument istoric şi unul din locurile cu succes la vizitatori din Sibiu nu a mai fost deschis, aşa cum s-a anunţat, el fiind închis de vineri seara. Motivul invocat a fost că, din cauza vântului, "un element de la un geam al acestuia s-a desprins, lucrările de reparații necesare neputând fi efectuate în timp atât de scurt".

Nu am înţeles ce s-a petrecut de fapt cu elementul acela de la un geam al acestuia, mai ales că ele sunt de regulă închise. Şi cum de, închise fiind, să se fi deteriorat de la nişte rafale de vânt, care nu au fost cele mai puternice din istoria recentă a oraşului şi cum de o zi întreagă nu a fost suficientă pentru reparaţii. Oricum din exterior nu se puteau observa mari avarii la "geamuri". Dar s-a marcat o premieră cu această ocazie. Cumva.

Turnurile de pe Cetăţii putem spune că au avut şi ele partea lor de contribuţie la succesul Nopţii Muzeelor. Coadă la intrare, oameni urcând şi coborând, plimbări pe falsul şi nereuşitul "drum de strajă" care apare şi în filmul "Mihai Viteazul" al lui Sergiu Nicolaescu, pe post de "locaţie" din Alba Iulia.

A, mai e un loc care, indiferent dacă e sau nu Noaptea Muzeelor, este ot timpul deschis seara: Catedrala Mitropolitană. Un loc care merită văzut şi în care merită să stai pentru cât timp ai tu de stat. Chiar dacă este mai liniştit decât "locaţiile" de (alt) succes ale oraşului. Uneori ai nevoie să mai şi fugi de nebunia exterioară. Aici este locul ideal. Cine nu crede, poate încerca.

Oricum, despre cum era în seara zilei sâmbătă 18 mai, putem pune că Sibiul a fost definit ca oraşul Nopţii Muzeelor, mai ales că multe instituţii sau chiar iniţiative private au putut fi vizitate, gratuit, de oricine. Ceea ce este un lucru bun atât pentru vizitatori, cât şi pentru vizitaţi.

Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image

 

Autor - Dumitru CHISELIȚĂ
18 mai 2024 la 21:31
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
acum 4 ore
Tavon King nu mai continuă la CSU Sibiu
Gruparea studenţească sibiană anunţă despărţirea de americanul Tavon King. Acesta este al treilea jucător de care se despart...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 4 ore
Cursa Sponsorilor închide parţial Calea Poplăcii
Pentru desfășurarea Cursei Sponsorilor, eveniment premergător Turului Ciclist al Sibiului (3-7 iulie), duminică, 28 iunie, Calea Poplăcii va...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 5 ore
Kevin Ciubotaru rămâne în Superligă? “Avem discuţii”. Pe ce bani poate pleca internaţionalul român
Unul dintre finanţatorii echipei FC Hermannstadt, Claudiu Rotar, a recunoscut, la DigiSport, că mai multe echipe se interesează...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 5 ore
(FOTO) Un fost jucător de la FC Hermannstadt, la reunirea “călăreţilor roşii”. Noutăţile Şelimbărului la reluarea pregătirilor
Printre cei 22 de jucători prezenţi, astăzi, la Sibiu, la reunirea echipei din Şelimbăr se numără şi Dragoş...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 8 ore
Întreruperi de curent
Distribuție Energie Electrică Romania – Sucursala Sibiu anunță întreruperea alimentării cu energie electrică: Nr. crt. Data întreruperii Localitatea/Adresa Intervalul orar 1 25.06.2026 SIBIEL, Localitate...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 11 ore
(ACTUALIZARE) Cristi Neguţ confirmă interesul Chindiei pentru el, dar susţine că mai are un an de contract cu FC Hermannstadt
Cristi Neguţ, unul dintre obişnuiţii primului “unsprezece”, declară că mai are un an de contract cu FC Hermannstadt,...
Actualitate
2 min de citit
Autor - b.o.n. b.o.n.
acum 1 zi
(FOTO) Finală 100% sibiană la etapa U18 de beachvolley. Trei sportive de la ACS Champions au plecat direct la lotul național al României
Prima etapă a Campionatului Național U18 de beachvolley, desfășurată în weekend la baza Eco Sports Dome din Sibiu,...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Teodora NAN Teodora NAN
acum 1 zi
Val de numere de înmatriculare pierdute în urma furtunii de la Sibiu
Aversele torențiale care s-au abătut în această după-amiază asupra Sibiului au lăsat în urmă nu doar străzi inundate,...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
“Mo” Pratt rămâne la CSU. E la al optulea sezon în tricoul “galben-albaştrilor”. ”Sibiul esto familie pentru mine”
Monyea Pratt se va regăsi în lotul lui CSU Sibiu și în sezonul 2026/27 al Ligii Naţionale Muline...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Ce se întâmplă cu FC Hermannstadt? De ce toată lumea e îngrijorată: nicio informaţie despre noul antrenor şi lot, cu şase săptămâni înaintea noului sezon al Ligii 2
Ce se întâmplă cu FC Hermannstadt? Sau ce se întâmplă la FC Hermannstadt? Sunt întrebările pe care şi...
Actualitate
10 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Ele sunt campioanele judeţene de juniori ale Sibiului în sezonul 2025/26
U19: AFC TĂLMACIU Cristian Botărel, Andrei Popa, Rareş Bucovanu, Darius Costoiu, Ioan Gică, Robert Roman, Florin Piloiu, Fabian Popescu,...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 2 zile
Final de iunie călduros şi cu ploi torenţiale
În săptămâna ce începe, pentru județul Sibiu, prognoza meteo va fi următoarea: Luni, vremea va fi călduroasă și...
Actualitate
2 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.