Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu a transmis că din cel şapte elevi participanți la etapa națională 2024, a Olimpiadei de Matematică, clasele VII-XII, trei dintre ei se întorc acasă cu medalii de bronz.
Este vorba despre eleva Lăzăroaie Carla, clasa a VII-a de la Colegiul Național "Gheorghe Lazăr" Sibiu – prof. Mărginean Anuța-Steliana (olimpiadă susținută la Huși) și elevii Bischin Ioan-Daniel, clasa a XI-a de la Colegiul Național "Gheorghe Lazăr" Sibiu – prof. Dorca Doriana-Georgeta, prof. Stroe Monica, prof. Rebegel Maria-Cătălina, respectiv elevul Oancea Tudor-Alexandru, clasa a XII-a de la Colegiul Național "Samuel von Brukenthal" Sibiu – prof. Rebegel Maria-Cătălina (olimpiadă susținută la Târgu Mureș).
„Felicit deopotrivă elevii calificați la națională, indiferent de rezultatul lor, și pe profesorii care i-au pregătit, atât la clasă cât și în cadrul activităților organizate de Centrul Județean de Excelență Sibiu, și nu în ultimul rând pe părinții care îi susțin. Sunt mândră de cei 3 elevi care aduc bronzul la Sibiu.” Transmite inspectorul școlar pentru matematică, prof. Monica Stroe.
De asemenea, la Olimpiada Națională de Lingvistică „Solomon Marcus”, desfășurată la Ploiești, în perioada 5-7 aprilie, elevul Giurca Tudor din clasa a VII-a a Colegiului Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, a obținut Mențiune, primul premiu obținut de un elev din județul Sibiu la această olimpiadă.

Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA