Școala Gimnazială „ Lucian Bologa” Marpod – singura unitate din județul Sibiu care a participat la Simpozionul Regional „Apa din satul celor 1000 de izvoare”, Ediția a II-a, organizat de Colegiul „Țara Bârsei” din Prejmer, județul Brașov
Elevii Karla Maria Bajan, Nikole Andreea Bajan, Tifany Schneider și Sas-Borghină Silviu au reprezentat Școala Gimnazială „ Lucian Bologa” Marpod, județul Sibiu la Simpozionul Regional „Apa din satul celor 1000 de izvoare”. Elevii au participat cu prezentări PPT., având ca temă: ,,Apa și alimentele",coordonați de către doamnele profesoare Alemanuța Toader și Bârsan Crina Dana.
Prezentările au fost interactive, interesante, motivante.
La Simpozion, alaturi de elevi, au participat și cadre didactice: Director: Prof. Elena Doina Luca, prof: Mioara Prepeliță, prof. Angela Petruș, prof. Alina Tat Oltean, prof. Bianca Dotcoș.
Simpozionul a reunit elevi din școli gimnaziale și colegii din 5 județe: Brașov, Buzău, Covasna, Maramureș, Sibiu.
Activitățile s-au desfășurat pe 3 secțiuni: filme de scurt metraj pe tema „Poluarea versus protejarea apelor din comunitatea mea!”; Prezentări Powerpoint cu tema: Apa și alimentele; Creații literare proprii pe tema apei.
La Simpozion au participat peste 70 de elevi.
Elevii au avut oportunitatea unui schimb de informații, experiențe din comunitățile lor.
Prin secțiunile simpozionului s-a realizat o împletire a laturii științifice cu latura artistică, apa fiind pusă în valoare din diverse perspective: fizico-chimice, bio-chimice, geografice, literare, artistice.” Profesor organizator Veronica Goian, Colegiul „Țara Bârsei” din Prejmer județul Brașov.
Felicitări tuturor!
Felicitări organizatorilor!
Articol profesor de geografie Toader Alemănuța
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA