În urma tragicului eveniment care avut loc la Maternitatea Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, unde o femeie de 33 de ani a murit, din cauza unei septicemi, inspectorii sanitari au aplicat 3 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 6.000 de lei.
Potrivit autorităților, au fost sancționate 3 persoane care își desfășurau activitatea pe secțiile ATI I și ATI II.
„S-a aplicat o amendă în valoare de 2.000 lei, persoanei responsabile, pentru nerespectarea procedurii/protocolului privind monitorizarea constantă a pacientului pre/post transfuzional – pe ATI I; o amendă în valoare de 2.000 lei persoanei responsabile, pentru nerespectarea procedurii/protocolului privind monitorizarea constantă a pacientului pre/post transfuzional- pe ATI II și o amendă în valoare de 2000 lei, persoanei responsabile, pentru deficiențe privitoare la utilizarea materialului steril”, se arată în mesajul transmis de DSP Sibiu.
Vlad IGNAT
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Ovidiu BOICA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Răzvan NEGRU
Răzvan NEGRU