Un alt loc liniştit al Sibiului: pista de biciclete de pe Cibin sau despre cum nu le avem cu transportul „alternativ” prin oraş

Un alt loc liniştit al Sibiului: pista de biciclete de pe Cibin sau despre cum nu le avem cu transportul „alternativ” prin oraş

La câtă gălăgie s-a făcut şi se face pe tema transportului aşa-zis „verde” în Sibiu, ar trebui ca tot carosabilul să fie pustiit de maşini, maşinuţe şi maşinoaie, de să nu mai fie nevoie de semafoare, treceri de pietoni şi giratorii. Iar pe pistele de biciclete să nu mai ai loc de biciclete, triciclete, trotinete electrice sau mecanice sau în fine tot ce e cool şi pe sustenabilitate şi fără motor cu explozie. Cel puţin teoretic.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Practic, carosabilul este o reprezentare a nebuniei în trafic şi zic ca moşii ăia de la cozile ceauşiste, că ehei, acum la Sibiu încă e bine, da’ să vezi cum e pe Valea Oltului & Valea Prahovei, sau pe la Bucureşti ori între Eforie Nord şi Eforie Sud. La fel de practic, multiplele piste de biciclete sunt, proporţional cu cantitatea lor vărsată pe suprafaţa oraşului, un loc mai liniştit decât o cărare de munte într-o zi urâtă.

Da, o să-mi aud iar că am ceva cu bicicliştii, că mi-e ciudă că nu am bicicletă şi că sunt invidios că unii salvează planeta iar eu stau de o parte, poluând-o mergând pe jos. Problema nu cred că e la mine, ci la o anumită categorie de ultraşi pe două roţi care, pe lângă că ei cred că totul li se cuvine, mai ales carosabilul, trotuarul şi cărările din pădure şi că unica ta datorie este să le faci loc, mai cred şi că sunt intangibili, un fel de maiestăţi de care nu ai voie să te iei nici măcar cu o consoană, pentru că cineva le-a spus că sunt speciali şi că au privilegii în loc de drepturi.

Luând în considerare toate acestea, am decis să văd cum e de 2 mai, Ziua Tineretului, în locurile special amenajate şi pentru care s-au spart la bani cât pentru să zicem un spital mai mic sau o catedrală tot aşa, pentru ca tineretul de diferite vârste să se dea pe două roţi şi să se ia de pietonii care se mai plimbă pe traseu, că, na, asta e, şi biciclistul se dă pe traseul pietonului.

Am ales cea mai ctitorie dintre ctitorii, magistrala verde, drum de asfalturi şi vis de pe malul Cibinului. Mai exact, porţiunea cea mai atractivă pentru iubitorii de mişcare & natură (asta cu „&” am învăţat-o de la un purtător de cuvânt bugetar).

foto: Dumitru CHISELIŢĂ

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Să mergi să te plimbi pe pista bicicliştilor

Cu un autobuz înghesuit de atâţia seniori care, cu povara bătrâneţilor în spate, mergeau voiniceşte la Piaţa Cibin (sau la Kauflandul de la Poli) să cumpere chestii, purced spre locul de start al plimbării de 2 Mai. Traficul nu e cel normal de la ora respectivă (copiii de şcoală sunt acasă, nu trebuie să mai facă mămika şi tătika raliuri până în partea cealaltă a municipiului pentru ca apoi să se plângă de ce praf e Sibiul în materie de drumuri) dar e destul de animat. Chiar prea animat pentru o zi de minivacanţă. Maşini în sus, maşini în jos, maşini la semafor, la giratoriu, în viteză, staţionând, cu sau fără muzică de cacao la maximum. E clar sustenabilitatea şi green-dealul e cam bine venit dar prost nimerit la Sibiu.

Asist şi la o ceartă-dialog superbă în autobuz. O tanti se plânge că n-are loc să ajungă la locul de pe scaun, o altă tanti îi face loc şi-i zice să treacă, prima se ia de ea că la ce i-a făcut loc dacă ea nu are loc, primeşte răspuns că să treacă o dată până stă şi vorbeşte non-stop, şi gata, e show. Se termină la Cibin (piaţa) unde poporul coboară. O parte din el, eu mai mergând două staţii.

Cobor la fosta Virola/Cazangerie, acum Lidl. Ajung la pistă, unde citesc ceva superb mai ales pentru cei care se plâng de prezenţa pietonilor pe locul lor de pedalat: „Numele proiectului: Traseu PIETONAL (sl. ns) şi pentru biciclişti de-a lungul râului Cibin. Obiectivul proiectului: promovarea mobilităţii urbane alternative în Municipiul Sibiu prin creşterea atractivităţii şi accesibilităţii NEMOTORIZATE (sl. ns, deci trotinete electrice nema să înţeleg, nu?) în condiţii de siguranţă”.

După cum prevede documentul din tablă, scuze, am voie să mă dau şi eu pe jos pe pista maiestăţilor dumneavoastră. Oricum la ce trafic sălbatic urban alternativ e pe aici, pot lua şi masa plus două 3 beri, că nu deranjez pe nimeni. Colegi de traseu cu mine mai sunt câţiva pietoni, unii cu treabă, alţii numa aşa. Peisajul e din ce în ce mai superb (comparativ cu oraşul) cu cât înaintezi spre Guşteriţa.

Uneori mai trece câte un biciclist, nu des, ci doar din când în când, vorba unei melodii simpatice de pe când eram suverani. Mulţi din categoria „nenea cu treabă care cară ceva”. Nimeni nu incomodează pe nimeni şi nici nu are cum, pentru că super-pista aceea de biciclete e suficient de spaţioasă ca să suporte şi biciclişti şi pietoni. Şi trotinetişti cu motor, unul sau câte doi, nu contează.

foto: Dumitru CHISELIŢĂ

De fiecare dată cânt văd biciclişti trecând în viteză pe lângă mine, pe aici ori prin pădure, mă întreb care e bucuria de a pedala în viteză prin natură? Vezi ceva mai în detaliu? Cântecul păsărilor sună mai dolby digital 5+1? Respiri mai adânc aerul oxigenat de copacii de pe mal?

Ajung până la podul circular de după podul ne-circular de cale ferată doar pentru a sta şi privi la apă şi la verdele copacilor. Şi la praful ce rămâne după maşinile ce vin dinspre fostul sediul al IAS-ului, acum nu mă mai interesează ce. Da, ori nu e ora potrivită, ori 2 Mai nu este o zi propice pentru a te relaxa cu bicicleta.

 

Cam mare investiţia pentru câţi o folosesc

Ce îmi place aici este că avem un contor, un fel de big brother care contabilizează numărul de trecători care folosesc pista „verde”, vopsită ca arate, ca să te prinzi de idee.

Ia să vedem. Pentru azi, vineri 2 mai, ora 12 şi ceva fix, avem 192 buc. indivizi călare (sau nu?) care au trecut pe aici. Ce să zic, subţirel, la cât a costat. Per total, de la începutul anului, sunt 31.090 persoane. La 134.309 populaţie conform statisticilor, cam un sfert. Sună optimist? Ia să o luăm astfel.

foto: Dumitru CHISELIŢĂ

 

Numărul de 31.090 trecători cu bicicleta (sau pe jos? Numără cumva şi pietonii?) îl împărţim la cele 121 de zile de la începutul anului. Mi-au ieşit cam 256 de persoane pe zi. Hopa, deja e puţin pentru o ditamai magistrala care porneşte de pe Alba Iulia şi se finalizează în Guşteriţa. Calculat la oră, ar ieşi cam 10,6. ar fi 2,65 pe sfert de oră. Sau am calculat greşit? Nu-i nimic, are ţara destui olimpici la matematică să rezolve problema.

Oricum, a fost cam mare investiţia pentru câţi o folosesc acum. Ar trebui mai mulţi pietoni, că poate aşa se amortizează mai repede şi ne putem lăuda cu mobilitatea urbană alternativă de-a lungul Cibinului.

foto: Dumitru CHISELIŢĂ

La întoarcere, m-am delectat cu o întreagă familie care venea, cu bicicletele, pe şi pe lângă pistă, că trotuar era destul. Cât despre mobilitate, la câte maşini am numărat, e clar că sibianul adevărat preferă mobilitatea aia nealternativă. E mai comodă şi e mai de fiţă. Iar la ce folosesc atâtea piste de biciclete dacă tu te dai pe oriunde, e o întrebare la care ar trebui să răspundă alţii.

 

Autor - Dumitru CHISELIȚĂ
02 mai 2025 la 17:32
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Comentarii 4

  1. Gikă fără Frikă

    Aia este pista de biciclete nu pietonala. Ioropenii nu dau bani sa faci trotoare ,doar daca mergi la ei si faci trotoaru la negru !

  2. gicu zugravu

    Mititica gandeste ,nu e asa cum zici tu !

  3. Bogdan

    Poate matematic ai dreptate. Dar ti-ar placea un oras comunist unde nu ai ce face? Cand iesi in oras sa bei o bere cu prietenii, nu te gandesti ca daca stai acasa e mai ieftin?

  4. Gica Geaca

    Domnule, dar chiar nimic nu va convine? Biciclistii sa stea acasa, oamenii cu masinile sa stea acasa, autobuzele sunt prea aglomerate. Doamne fereste sa se investeasca bani in infrastructura acestui oras daca dumneavoastra considerati ca e inutila. Mai bucurati-va si de viata

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Răzvan NEGRU Răzvan NEGRU
acum 2 ore
După succesul „Anii Drumeției”, CJ Sibiu mizează pe bicicletă: traseu nou în Țara Oltului. Parteneriat cu Primăria Avrig și „Conservation Carpathia”
Pe masa consilierilor județeni convocați la ședința ordinară din 25 iunie se va afla un proiect de hotărâre...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Răzvan NEGRU Răzvan NEGRU
acum 2 ore
200 de ani de istorie într-o casă salvată de comunitate. Daniela Cîmpean, prezentă la evenimentul de la Săcădate
Asociația „Vatra Satului Săcădate” a organizat sâmbătă seara un eveniment dedicat împlinirii a 200 de ani de la...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 2 ore
Turist polonez salvat din zona Custura Sărății după ce s-a rătăcit și a ajuns la epuizare
Un turist în vârstă de 20 de ani, cetățean polonez, a fost ajutat să coboare în siguranță din...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 4 ore
De ce te-ai plimba pe strada Gării care nu ajunge, teoretic, la gară
Cred că majoritatea orașelor din România au câte o stradă numită a Gării. Strada care, cumva, pe diverse...
Actualitate
11 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 6 ore
Ioan Deac, propus pentru titlul de Cetățean de Onoare al Sibiului. Proiectul ajunge la vot în Consiliul Local
Consiliul Local Sibiu urmează să decidă, în ședința ordinară de săptămâna viitoare, dacă îi va acorda titlul de...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Adrian POPESCU Adrian POPESCU
acum 6 ore
„Suflet” în ritm de fanfară la FITS 2026. Istoria și prezentul Muzicii Militare a Garnizoanei Sibiu
În cadrul celei de-a XXXIII-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, desfășurată sub tema „Suflet”,...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 14 ore
(FOTO) AFC Agnita pierde pe teren propriu primul meci din barajul pentru promovarea în Liga 3
Campioana judeţeană a Sibiului a cedat cu 1-0, sâmbătă seara, la Agnita, în faţa câştigătarei Ligii a IV-a...
Actualitate
6 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 16 ore
Urs împușcat pe Valea Avrigului după ce a intrat într-o gospodărie și a ucis 20 de găini
Un urs care a pătruns într-o gospodărie de pe Valea Avrigului și a ucis aproximativ 20 de găini...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Cosmin Pal Cosmin Pal
acum 20 ore
RACOVIŢA: SCAPA- Sistemul de colectare a ambalajelor de pesticide în judeţ
Primăria comunei Racoviţa informează fermierii că colectarea ambalajelor de pesticide în județul Sibiu se realizează în perioada 29-30...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 20 ore
Cum va arăta Sibiul în 2036? Pariurile Primăriei și transformările din noul Plan Urbanistic General
 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la chioșcuri...
Actualitate
10 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 1 zi
ARA Kinetoterapie: Recuperarea nu începe în sală, ci în înțelegerea corpului
Este una dintre primele propoziții pe care le auzim foarte des atunci când un pacient ajunge pentru prima...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Vlad IGNAT Vlad IGNAT
acum 1 zi
Pompierii sibieni au câștigat campionatul militar de fotbal al județului
Lotul sportiv de fotbal al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu a câștigat ediția din acest an a...
Actualitate
2 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.