Senatorul USR Ruxandra Cibu-Deaconu a participat la Defense-X Hackathon, un eveniment organizat, la finalul săptămânii trecute, la Academia Forțelor Terestre (AFT) „Nicolae Bălcescu” din Sibiu.
Potrivit Ruxandrei Cibu-Deaconu, utilizarea dronelor, a inteligenței artificiale și a roboticii a devenit o normalitate în arsenalul unei țări moderne, iar România trebuie să accelereze procesul de modernizare a armatei. „Dronele utilizate în război nu mai sunt SF. Nici inteligența artificială sau robotica nu mai lipsesc din arsenalul unei țări moderne. România nu trebuie să mai aștepte nicio secundă pentru a-și moderniza armata”, susține senatoarea.
Defense-X Hackathon este un program dedicat proiectelor inovatoare din domeniul tehnologiilor de apărare. Evenimentul organizat de AFT și coordonat de profesorul Alexandru Babos și Gelu Vac a reunit echipe care au propus o serie de proiecte ce vizează viitorul Armatei Române. La eveniment a fost prezent și Viorel Băltărețu, secretar de stat în Ministerul Economiei și Digitalizării, care a reprezentat Guvernul României. Senatoarea a remarcat și implicarea companiilor private cu capital românesc, pe care o consideră esențială pentru dezvoltarea industriei naționale de apărare.
Participanții au beneficiat de sesiuni de mentorat, consultanță și sprijin pentru dezvoltarea accelerată a soluțiilor propuse. „Chiar dacă ar putea părea o joacă, am văzut la Sibiu echipe extrem de puternice, cu proiecte îndrăznețe și gata să concureze cu cele mai avansate tehnologii militare din lume”, arată Cibu-Deaconu.
O listă cu proiectele selectate și premiate poate fi descoperită pe site-ul evenimentului (Defense-X Hackathon) și tot acolo pot fi găsite informații detaliate și despre sponsorii care au finanțat acest hackathon.
ADVERTORIAL
ADVERTORIAL
ADVERTORIAL
Vlad IGNAT
Mihai POPA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Mihai POPA
ADVERTORIAL