Primăria anunţă că se apropie termenul limită pentru plata taxelor și impozitelor

Primăria Municipiului Sibiu reaminteşte sibienilor că în 30 septembrie expiră termenul pentru depunerea unor declarații și plata taxelor și impozitelor locale aferente semestrului II al acestui an fiscal. 30 septembrie mai este şi termen limită de depunere a declarației pentru taxa de salubrizare în cazul imobilelor nelocuite.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Scutirea de la plata taxei de salubrizare aferente anului 2024 pentru imobilele nelocuite se face în baza unei declarații (DECLARATIE_DE_IMPUNERE.pdf (sibiu.ro) care trebuie depusă anual, până la 30 septembrie. Conform datelor Direcției Fiscale a Municipiului Sibiu, aproximativ 3.900 de sibieni mai trebuie să depună declarația. Aceasta trebuie să fie însoțită și de o confirmare din partea Asociației de Proprietari și/sau orice alt document care să ateste faptul că imobilul este nelocuit/nefuncțional. Declarația și documentele aferente se pot transmite în format electronic, prin platforma de salubrizare de pe https://www.salubrizare.sibiu.ro sau prin e-mail, la adresa: declaratie.salubrizare@sibiu.ro

Mai extistă posibilitatea transmietrii şi în format tipărit, la registratura Direcției Fiscale de pe str. Turismului nr. 15A.

Cei care nu vor depune această declarație vor plăti o taxă de salubrizare în cuantum penalizator egal cu dublul valorii abonamentului standard, adică 84 de lei/lună.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

De asemenea, data de 30 septembrie este termenul limită pentru plata taxelor și impozitelor locale cu debit, aferente celui de al doilea semestru al anului. De la începutul anului și până în prezent de la persoane fizice și juridice s-a încasat suma totală de 120,55 milioane de lei. De la persoanele fizice s-a încasat 82% din totalul care trebuie încasat până la finalul acestui an, iar în cazul persoanelor juridice s-au plătit 64% din taxele și impozitele în debit, însă firmele achită în general la termenul de scadență – în acest caz, pentru semestrul II, data de 30 septembrie, procentul urmând să crească considerabil la acea dată.

Sibienii au la dispoziție o serie de opțiuni pentru plata acestor taxe, atât online, cât și la ghișeu.

Mijloace electronice de plată: platforma e-administrație a municipiului Sibiu – https://e-administratie.sibiu.ro, aplicația mobilă e-Primăria Sibiu.

Plată Express – fără autentificare, pe www.sibiu.ro (e necesar codul de bare de pe decizia de impunere anuală primită de cetățeni la adresa de domiciliu)

Ordin de plată (internet banking) – se va specifica la beneficiar MUNICIPIUL SIBIU, cod identificare fiscală 4270740 și contul IBAN corespunzător obligației fiscale, disponibil pe www.sibiu.ro, secțiunea Informații Publice – subsecțiunea Conturi IBAN: https://www.sibiu.ro/index.php/primaria/conturi_iban.

Ghiseul.ro

Alte modalități de plată:

Ghișeul digital, amplasat în sediul central al Primăriei, la intrarea dinspre Piața Mică, disponibil non-stop, inclusiv după încheierea programului instituției și în weekend

Ghișeele Direcției Fiscale de pe str. Turismului nr.15A și cele din sediul de pe  str. Samuel Brukenthal nr. 2. Programul este disponibil aici: https://sibiu.ro/primaria/serviciu/183)

Stațiile de plată SelfPay din magazinele Profi, Carrefour, Kaufland, agenții CEC, etc.

Rețeaua BRD – Groupe Societe Generale, prin scanarea codurilor de bare de pe decizia de impunere

Oficiile poștale din municipiul Sibiu

04 septembrie 2024 la 14:10

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 20 ore
Măldărășanu: ”O săptămână aproape perfectă. Sunt 3 puncte care ne dau liniștea să pregătim finalul sezonului”
Antrenorul echipei sibiene, Marius Măldărășanu, a răsuflat ușurat după victoria cu UTA, scor 3-0. Tehnicianul a spus încă...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 20 ore
Sibianul Ioan Suciu, noul președinte al Federației Române de Gimnastică. ”Nu am de gând să fiu eu în lumina reflectoarelor”
Ioan Suciu a fost ales cu 38 de voturi, în vreme ce contracandidata lui, Ingrid Istrate, a fost...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 20 ore
CSU Sibiu termină sezonul regular cu o victorie pe terenul ”lanternei”, dar pierde duelul indirect cu Mureșul pentru locul 10
”Galben-albaștrii” s-au impus la o diferență de două posesii la Ploiești, dar aveau nevoie ca ”tigrii” să piardă...
Actualitate
4 min de citit
Autor Cosmin Rus
acum 1 zi
Biciclist rănit în munții Cindrel
Un bărbat de 63 de ani a avut nevoie de ajutorul echipei Salvamont după ce a căzut cu...
Eveniment
1 min de citit