PNL și Raluca Turcan se mută în sedii noi. Primăria le închiriază, fără licitație, două spații în centrul Sibiului

PNL și Raluca Turcan se mută în sedii noi. Primăria le închiriază, fără licitație, două spații în centrul Sibiului

Consilierii locali ai municipiului Sibiu vor avea pe ordinea de zi a ședinței din 27 februarie un proiect de hotărâre ce prevede închirierea de către Primărie, fără licitație, a două spații în centrul Sibiului către PNL și deputatul Raluca Turcan.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Astfel, organizația municipală a PNL Sibiu urmează să se mute pe strada Turnului, la numărul 22, într-un spațiu de 68 mp, în timp ce deputatul Raluca Turcan va rămâne cu biroul parlamentar tot pe bulevardul Nicolae Bălcescu, dar nu la numărul 31, ci la 39, urmând să beneficieze de o suprafață de 44,48 mp.  Liberalii renunță la spațiul din strada Fabricii numărul 2.

În proiectul de hotărâre nu sunt precizate tarifele pe care PNL și Raluca Turcan le vor plăti pentru spațiile închiriate de municipalitate, prin SC Urbana SA.  Potrivit textului HCL supuse aprobării,

„HOTĂRĂŞTE:

Art. 1. Se aprobă închirierea fără licitaţie publică, pe o perioadă de 3 ani, a spaţiului cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, în suprafaţă de 68 mp, cu terenul aferent, situat în Sibiu, str. Turnului, nr. 22, în favoarea Partidului Naţional Liberal, cu destinaţia de sediu al Organizaţiei Municipale.

Art. 2. Se aprobă închirierea fără licitaţie publică a spaţiului cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă , în suprafaţă utilă de 44,48 mp, cu terenul aferent, situat în Sibiu, str. N. Bălcescu , nr. 39, cu destinaţia de birou parlamentar, în favoarea doamnei deputat Raluca Turcan, pe o perioadă de 3 ani.

Art. 3. Contractele de închiriere vor fi încheiate de S.C. Urbana S.A., cu respectarea prevederilor legale privind închirierea spaţiilor destinate sediilor partidelor politice.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Art. 4. (1) Se aprobă încetarea, înainte de termen, a închirierii spaţiului cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă , în suprafaţă utilă de 68,24 mp, situat în Sibiu, str. Fabricii, nr. 2, bi. 9, la data încheierii contractului de închiriere pentru spaţiul situat în Sibiu, str. Turnului, nr. 22”.

Mutați în sediul ALDE

Așa cum se arată în expunerea de motive, liberalii urmează să se mute în fostul sediu al ALDE, formațiune absorbită de PNL.

„Analizând Referatul privind închirierea fără licitaţie publică a două spaţii cu destinaţia de sediu de partid şi birou parlamentar în favoarea Organizaţiei Municipale PNL Sibiu şi a doamnei deputat Raluca Turcan, propunem Consiliului Local al Municipiului Sibiu aprobarea acestuia în forma prezentată de iniţiator, având în vedere următoarele:

Prin adresa nr. 2436/31 .01 .2025, înregistrată la Municipiul Sibiu sub nr. 6151/31.01 .2025, Partidul Naţional Liberal – Filiala Judeţeană Sibiu, prin reprezentant deputat Raluca Turcan, solicită următoarele :

• închirierea spaţiului situat în Sibiu, str. Turnului, nr. 22 – cu destinaţia de sediu al Organizaţiei Municipale PNL;

• închirierea spaţiului situat în Sibiu, str. Nicolae Bălcescu, nr. 39 – cu destinaţia de birou parlamentar al doamnei deputat Raluca Turcan;

• renunţarea la spaţiul situat în Sibiu, str. Fabricii, nr. 2, bl. 9, închiriat către P.N.L. cu destinaţia de sediu al Organizaţiei Municipale( până în anul 2026);

• renunţarea la spaţiul situat în Sibiu, str. Nicolae Bălcescu , nr. 31 , închiriat doamnei Raluca Turcan cu destinaţia de birou parlamentar, în legislatura 2020-2024;

Referitor la spaţiile menţionate mai sus, arătăm următoarele:

♦ Spaţiul situat în Sibiu, str. Turnului, nr. 22 şi spaţiul situat în Sibiu, str. Nicolae Bălcescu, nr. 39, a căror închiriere, pe o perioadă de 5 ani, a fost aprobată prin Hotărârea Consiliului Local Sibiu nr. 221/24.06.2021 , respectiv prin Hotărârea Consiliului Local Sibiu nr. 115/30.03.2022, în favoarea Partidului Alianța Liberalilor și Democratilor, cu destinatia de sediu pentru Organizaţia Judeţeană Sibiu, respectiv cu destinaţia de sediu pentru Organizaţia Municipală Sibiu, sunt în prezent libere de contract având în vedere faptul că, potrivit datelor cuprinse în Registrul partidelor politice din România, Partidul Alianţa Liberalilor si Democraților a fost absorbit de către Partidul National Liberal conform, dispoziţiilor sentinţei civile nr. 75/DEC/P, pronunţate în şedinţa publică din data de 26.04.2024, definitivă prin neapelare, la data de 17.05.2024, în urma fuziunii prin absorbţie între cele două formaţiuni politice”, se mai arată în textul proiectului de hotărâre.

 

 

Autor - Dragos BAKO
22 februarie 2025 la 13:19
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 oră
(FOTO) Interul, răpus dintr-o lovitură de la 11 metri, la revenirea pe “Municipal”
Cei peste o mie de spectatori au avut parte de un spectacol bun din partea ambelor echipe, în...
Actualitate
5 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 2 ore
Târg de toamnă la Obor. Peste 20 de producători își vând recoltele direct sibienilor
Sibienii vor putea cumpăra, începând de sâmbătă, 5 septembrie, fructe și legume de sezon direct de la producători,...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 5 ore
Sibienii de la ACS Senchu, la stagiul internațional ”Pantheon Judo Camp”, în stațiunea Venus
ACS Senchu a participat cu zece sportive la ediţia a X-a a stagiului internațional ”Pantheon Judo Camp 2026”,...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 8 ore
Lot complet la CSU Sibiu. Un internaţional de juniori, născut în Franţa, ultimul transfer
CSU Sibiu anunţă transferul unui small forward de 2,02 metri, internaţional de juniori. Melvin Dubuc are 19 ani,...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 9 ore
Lut, culoare și tradiție în inima Sibiului. Târgul Olarilor sărbătorește 60 de ediții
Piața Mare din Sibiu se transformă, în acest weekend, într-un mare atelier al olarilor. Sâmbătă și duminică, 5...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 23 ore
Rapid câştigă pe final meciul de la Sibiu cu Poli Timişoara, din grupele Cupei României
Echipa giuleşteană s-a impus, în această seară, cu 2-0, în faţa divizionarei secunde Poli Timişoara, pe Stadionul ”Municipal”...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Prima victorie pentru CSU Sibiu în amicale. “Galben-albaştrii” au câştigat cu maghiarii de Kecskemét şi joacă finala “Cupei Timişoara”
Baschetbaliştii sibieni s-au impus, în această seară, la Timişoara, în faţa ocupantei locului 12 din prima divizie a...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 1 zi
Femei polițiste din nouă țări, reunite la Sibiu. Conferința internațională „She is IPA”, despre leadership și puterea de a schimba comunități
Sibiul găzduiește, în aceste zile, femei polițiste din nouă țări, reunite în cadrul celei de-a doua ediții a...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 1 zi
Întreruperi de curent
Distribuție Energie Electrică Romania – Sucursala Sibiu anunță întreruperea alimentării cu energie electrică: Nr. crt. Data întreruperii Localitatea/Adresa Intervalul orar 1 04.09.2026 RACOVITA, Strada...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Răzvan NEGRU Răzvan NEGRU
acum 1 zi
Transfăgărășanul, închis sâmbătă. Anunțul CNAIR
Bâlea Lac va fi „capătul de linie” al celor care călătoresc sâmbătă pe Transfăgărășan dinspre partea sibiană a...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Ce lovitură! ACS Bradu transferă un portar care a cucerit titlul de campion naţional cu CFR Cluj şi trei trofee ale Cupei României
Vicecampioana judeţeană ACS Bradu închide campania de transferuri cu o mutare spectaculoasă. Echipa sibiană şi-a asigurat serviciile portarului...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Trei echipe sibiene în Campionatul Naţional U19. Şelimbărul ocupă locul secund. Alma, victorie la scor
Echipa CSC 1599 Şelimbăr ocupă locul secund după două etape scurse din noul sezon al Campionatului Naţional U19....
Actualitate
3 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.