Cea de-a XXII-a ediție a festivalului Zilele Muzicale Româno-Americane va avea loc în perioada 30 iunie – 5 iulie 2025, reunind peste 100 de artiști din România și din străinătate.
Evenimentul debutează pe 30 iunie și 1 iulie cu recitalurile cvintetului de alamă Tromba Felix și ale cvartetului de coarde Intermezzo, în spații neconvenționale, sub titlul Sibiu Music Stops.
Pe 2 iulie, de la ora 19:00, în Piața Mare, proiectul „Romanian Jazz” aduce pe scenă o formulă 100% românească, coordonată de Nicolas Simion, nume de referință al jazz-ului românesc. Alături de el, vor urca pe scenă tineri muzicieni promițători, dar și artiști consacrați precum Emil Bîzgă și Răzvan Cojanu, într-un concert ce combină tradiția jazz-ului american cu creații românești semnate de Jancy Körössy, Johnny Răducanu sau chiar Simion.
3 iulie, tot în Piața Mare, ora 19:00 – Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu, dirijată de Volker Hartung, va interpreta lucrări de George Gershwin și Aaron Copland, cu Kevin Spagnolo în rol de solist la clarinet.
Pe 4 iulie, Ziua Americii este sărbătorită cu muzică militară oferită de Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, de la ora 19:00. Seara continuă, de la ora 21:00, pe esplanada Filarmonicii, cu baletul neoclasic „Anotimpurile” în coregrafia Aleishei Gardner (Noua Zeelandă) – un spectacol realizat de Transylvanian Festival Orchestra și Teatrul de Balet Sibiu. Reprezentația va fi reluată pe 5 iulie, la Agnita, în curtea bisericii fortificate.
Festivalul se încheie pe 5 iulie, la ora 19:00, cu concertul SoNoRo Musikland pe esplanada de pe strada Cetății, urmat de la ora 21:00, în Piața Mare, de concertul simfonic susținut de Young Symphony Orchestra Bremen (JSO), cu lucrări de Camille Saint-Saëns, Hendrik Waelput și Jean Sibelius.
Accesul publicului este gratuit la toate concertele.
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ