Foto: Dumitru CHISELIŢĂ
Preşedintele Nicuşor Dan a promulgat proiectul de lege care completează şi modifică Legea nr. 126/1995 “privind regimul materiilor explozive”, cunoscută ca “legea antipetarde”, socotită de media ca un punct de cotitură privind limitarea folosirii acestor accesorii zgomotoase în perioada sărbătorilor.
Iniţiatorul legii, deputatul (PSD) Mihai Weber a declarat, într-o postare pe pagina sa de facebook, că este bucuros că iniţiativa sa “privind interzicerea comercializării articolelor pirotehnice către minori și către persoane neautorizate, dar și pedepse mai aspre pentru cei care nu respectă regulile de utilizare a petardelor și a artificiilor, a devenit lege”
“Nu mai puțin de 565 de persoane, în special copii şi tineri, au suferit răni grave sau mutilări pe viață în sezonul sărbătorilor de iarnă 2024-2025, din cauza accidentelor provocate de petarde, însă numărul total al victimelor petrecute de-a lungul anilor este cu mult mai mare.
Protejarea cetățenilor, în special a copiilor a fost principala mea preocupare și voi continua să mă implic în acest scop și cu alte proiecte de legi!”, a mai transmis Weber.
Deputatul PSD Mihai Weber
Foto: facebook/Mihai Weber
Scade vârsta de folosire a petardelor. Şi distanţa faţă de locurile “sensibile”
În ciuda reclamei făcute şi a mesajelor pozitive răspândite de presa mainstream şi pe reţelele de socializare, adaosurile la legea zisă “antipetarde” nu schimbă prea multe şi nu interzice mare lucru în privinţa folosirii petardelor. Ba dimpotrivă a scăzut vârsta pentru deţinerea şi utilizarea “articolelor pirothenice din categoria F1” de la 18 la 16 ani.
La fel, “noua” lege scade la jumătate distanţa de siguranţă la care se pot face “superbe jocuri de artificii” faţă de diverse obiective cu risc de incendiu şi, în plus, aceste distanţe chiar se anuelază în cazul petardelor, singurele măsurid e siguranţă fiind cele ale producătorului:
“La articolul 34, după alineatul (3) se introduc două noi alienate, alineatele (4) și (5), cu următorul cuprins:
„(4) În cazul jocurilor cu articole pirotehnice de divertisment din categoriile F2 și T1 distanțele prevăzute la alin. (2) lit. c) și g) se reduc la jumătate. (sl.ns.)
(5) Prevederile alin. (2) nu sunt aplicabile articolelor pirotehnice din categoria F1 (perardele, n.n.), în cazul cărora vor fi respectate condițiile de securitate stabilite de producător.”
O altă modificare este faptul că folosirea de jocuri de artificii, chiar la evenimente private
e permisă doar cu acord de la primărie şi ISU şi cu avizul inspectoratului judeţean de poliţie (Art.34, al. 3).
Pedepse ceva mai mari, dar nu deosebit de mari
Noua legislaţie vine şi cu pedepse ceva mai mari, dar nu de speriat. Avem astfel închisoare de la trei luni la un an (sau amendă), pentru comercializarea de petarde celor cu vârste sub 16 ani, vânzarea, depozitarea şi confecţionarea fără autorizaţie. La fel, “Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 5 ani “prepararea, producerea, experimentarea, deţinerea, transmiterea sub orice formă, depozitarea, distrugerea, comercializarea, precum şi folosirea de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1 şi P2”
În concluzie, noile adaosuri la lege nu rezolvă cu nimic adevărata problemă: folosirea petardelor în exces, de către minori, oriunde, în perioada finalului de an. Şi chiar dacă legea, cum e ea, tot există, nu are cine (să vrea) să o pună în practică.