Autoritățile administrației publice locale din comuna Turnu Roșu, alese la scrutinul ce s-a desfășurat în 9 iunie, și-au preluat atribuțiile marți, 12 noiembrie.
Primarul Andreea Cornelia Anghel și-a preluat în mod oficial mandatul în cursul dimineții, după ce a depus jurământul în camera de consiliu a Judecătoriei Avrig, în fața judecătorului delegat.
La aproximativ o oră distanță de la acest moment festiv, în sala de ședințe a Primăriei comunei Turnu Roșu s-a desfășurat întâlnirea pentru constituirea Consiliului Local Turnu Roșu.
Ședința s-a desfășurat în prezența subprefecților județului Sibiu, Maria Minea și Gheorghe Florian Giubega, primarului instalat în funcție, fostei conduceri a comunei (Stelian Istrate – fost primar și Elena Mangu – fost viceprimar), precum și a numeroși oaspeți.
Conducerea acestei ședințe festive a fost asigurată de consilierii Victoria Grigore, respectiv Maria Iulia Tâlvan și Ștefan Andrei Idu.
Au participat toți candidații cărora li s-au atribuit mandate de consilier local în urma procesării proceselor verbale de la alegerile din 9 iunie, inclusiv candidatul aflat pe lista de consilieri supleanți, căruia i-a fost atribuit mandatul de consilier local în urma invalidării mandatului obținut de Andreea Cornelia Anghel, ce și-a exprimat opțiunea de a rămâne cu mandatul de primar câștigat la același scrutin.
În urma depunerii jurământului de către consilieri, s-a constatat îndeplinirea condițiilor legale pentru constituirea Consiliului Local al comunei Turnu Roșu. Componența forului deliberativ local este următoarea: Vasile Crăciun, Nicolae Ioan Ban, Maria Iulia Tâlvan, Victoria Grigore (din partea Partidului Social Democrat), Paul Bucurenciu, Gheorghe Totan, Cristian Costeiu, Constantin Popa (din partea Alianței Dreapta Unită USR – PMP – FORȚA DREPTEI), Iuliana Alexandra Barcan, Ștefan Andrei Idu (reprezentanți ai Partidului Național Liberal) și Cristian Ioan Nicolae (consilier independent).
Secretarul general al comunei Turnu Roșu le-a adus la cunoștință consilierilor locali importante obligații legale ce le revin.
Au susținut alocuțiuni reprezentanții Instituției Prefectului – Județul Sibiu, primarul Andreea Cornelia Anghel, fosta conducere a Primăriei Turnu Roșu, o parte a consilierilor proaspăt instalați în funcție, unii dintre invitați etc.
La finalul întâlnirii, noii aleși locali au primit din partea invitaților felicitări, urările de bine și succes.
Ovidiu BOICA
Cosmin Pal
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.