Foto: Vali MACREA
Unul dintre finanțatorii echipei de pe ”Municipal”, Claudiu Rotar, susține că antrenorul Marius Măldărășanu nu trebuie să se teamă că va fi demis, chiar dacă FC Hermannstadt este pe penultimul loc în clasamentul Superligii, având numai 11 puncte Rotar spune că lui ”Măldă”, care a semnat, în vară, pe alți doi ani cu sibienii, i s-a cerut doar să facă tot posibilul pentru a scoate echipa din subsolul clasamentului.
”Niciodată nu s-a pus problema ca Marius Măldărășanu să fie demis. Am avut discuții cu el în club. Noi tocmai ce i-am prelungit contractul, în vară, pe încă doi ani. Nu se pune problema de așa ceva. Doar i-am solicitat să găsească soluția să ieșim din criză. Noi ne propunem să terminăm cât mai sus în play-out”, a declarat, pentru ProSport, Claudiu Rotar.
Mulțumit de remiza cu FCSB
Claudiu Rotar adaugă că rezultatul de egalitate cu FCSB este echitabil, chiar dacă sibienii au fost egalați încă o dată în minutul 90+3. Finanțatorul lui FC Hermannstadt consideră că acest 3-3 cu campioana poate însemna revirimentul sibienilor și așteaptă 3 puncte din următorul meci, la deplasarea pe terenul nou-promovatei Metaloglobus.
”A fost un meci frumos. Până la urmă, a fost un egal meritat pentru ambele echipe. E foarte important că echipa a avut atitudine, a arătat că poate juca mai mult decât ceea ce am jucat până acum noi. Cred că partida poate să fie un punct de revenire pentru echipă. Vom merge la Metaloglobus să câștigăm, apoi avem acasă cu UTA. Trebuie să începem să adunăm puncte, pentru că am arătat ca o echipă mare”, a mai spus Rotar.
Ce spune despre presupusa ofertă de la FCSB pentru Kevin
Claudiu Rotar a vorbit, cu această ocazie, și despre Kevin Ciubotaru, fundașul care a debutat, în această toamnă, în naționala mare a României și despre care s-a zvonit cu ar fi dorit de latifundiarul Gigi Becali la echipa campioană.
”După cum știți și voi, înainte de orice meci cu Steaua (n.a. FCSB) apar oferte pentru jucătorii buni. Marius Măldărășanu a fost inspirat și a jucat cu doi underi tot meciul, ceea ce înseamnă foarte mult. Când joci cu Steaua cu doi underi, e un lucru mare”, a mai spus Claudiu Rotar.
Ștefania VESA
Ovidiu BOICA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Nekta Ioana DEDU
Cosmin PAL
Nekta Ioana DEDU
Ștefania VESA
Dominique BOICA
Ștefania VESA