Foto/Video: Mașinile și motocicletele prea zgomotoase, luate la bani mărunți de polițiști și inspectorii RAR

Acasa >

Articol

Luni seara polițiștii rutieri au organizat un filtru pentru a-i  depista pe conducătorii auto aflați la volanul autovehiculelor care au suferit modificări neomologate ale sistemelor de evacuare a noxelor și care poluează acustic, dar și identificarea șoferilor care au consumat alcool sau substanțe interzise. De asemenea, reprezentanții de la Registrul Auto Român (RAR) au fost prezenți pentru inspecția tehnică a autovehiculelor.  Activitatea s-a desfășurat la intersecția B-dul Milea cu strada Revoluției. 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

“În această seară polițiștii rutieri desfășoară o activitate pentru identificarea și sancționarea conducătorilor vehiculor care au modificări neomologate ale sistemelor de evacuare a noxelor și poluare fonică. Pe lângă aceste aspecte verificăm și dacă conducatorii au consumat băuturi alcoolice sau substanțe interzise. 
Colegii mei se află în teren și orice autovehicul suspect, în sensul nerespectării normelor pe care le-am identificat mai devreme va fi adus aici unde reprezentanții Registrului Auto Român vor efectua și verificarea stării tehnice” a declarat  subcomisarul de Poliție, Ciprian Sava, ofițer în cadrul Biroului Rutier Sibiu.

Potrivit reprezentanților poliției luni seara s-au acordat 50 de sancțiuni contravenționale,  27 defecțiuni tehnice, din care 4 pentru depășirea pragului fonic; o sancțiune pentru conducere agresivă; 22 alte abateri la regimul rutier.
În total au fost reținute 12 certificate de înmatriculare și un permis de conducere.
De asemenea, au fost efectuate 23 testări alcoolscopice și 4 testări pentru stabilirea consumului de substanțe interzise, au transmis aceștia. 

Foto: Răzvan NEGRU

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image Custom Image

 

 

Autor
22 iulie 2024 la 21:14

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Maria-Antonia OANA
acum 52 minute
Astrid Fodor, mesaj emoționant după moartea Papei Francisc: „L-am admirat pentru blândețe, empatie și energia molipsitoare”
Primarul Sibiului, Astrid Fodor, a transmis un mesaj de condoleanțe odată cu trecerea la cele veșnice a Papei...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 2 ore
„Udatul” fetelor de Paști, obicei săsesc care încă se păstrează
În a doua zi de Paști are loc „udatul” fetelor,  un obicei preluat din cultura comunităților săsești și...
Actualitate
2 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 4 ore
Fetiță de 7 ani, lovită de mașină lângă Zoo
Un accident s-a produs luni, în a doua zi de Paști, pe Calea Dumbrăvii, zona Zoo. O fetiță...
Actualitate
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 4 ore
Măldărășanu, după remiza cu Farul: ”Aceeași meteahnă a noastră, nu învățăm din greșeli”. Motivul pentru care nu e supărat pe jucătorii săi
Antrenorul echipei sibiene era dezamăgit, la finalul meciului de la Ovidiu, pentru faptul că echipa sa a obținut...
Actualitate
3 min de citit