Două zile de sărbătoare la Arpașu de Jos. Ansamblul Folcloric „Comorile Arpașului” sărbătorește 15 ani de activitate

Sfârșitul de săptămână ce urmează va fi unul de mare sărbătoare și bucurie pentru comunitatea locală din comuna Arpașu de Jos. Pe lângă bucuria și emoția prilejuite de aproprierea zilei în care s-a petrecut minunea Nașterii Domnului – Crăciunul, arpășenii vor sărbătorii, cu mare mândrie, aniversarea celor 15 ani de activitate a Ansamblului Folcloric „Comorile Arpașului”, grupare culturală emblematică a comunei, cunoscută în țară și străinătate.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Pentru a marca așa cum se cuvine aceste două importante evenimente, gazdele s-au pregătit ca pentru sărbătoare, și-au invitat colaboratorii, partenerii și prietenii, iar sâmbătă și duminică, la Casa de Cultură Arpașu de Jos, începând cu ora 17, vor face mare petrecere, cu două spectacole extraordinare. Evenimentele sunt parte integrantă a proiectului cultural „Comorile Arpașului. Tradiție și continuitate”, inițiat de Primăria Comunei Arpașu de Jos și cofinanțat de Consiliul Județean Sibiu.

„O dublă bucurie trăiește comunitatea din Arpașu de Jos în aceste zile: apropiata sărbătoare a Nașterii Domnului și aniversarea a 15 ani de activitate a Ansamblului Folcloric „Comorile Arpașului”. Astfel, timp de două zile comuna îmbracă haine de sărbătoare prin intermediul spectacolelor organizate în 21 și 22 decembrie 2024, ora 17, la Casa de Cultură din Arpașu de Jos.

Primul spectacol se desfășoară sub genericul „A sosit iarna!” și reunește toate generațiile active ale Ansamblului. În total, peste 80 de copii și tineri vor cânta frumusețea fulgilor de nea, a poveștilor cu Moș Crăciun, vor juca dansuri tradiționale din Țara Făgărașului și vor colinda așa cum au învățat de la bunici și părinți. În spectacol vor evolua solistele Antonia Bogdan, Daria Cîrțoroșan, Sonia Cîrțoroșan și invitați speciali  din Republica Moldova: Ansamblurile „Mugurașii” și „Vatra Neamului” din Chișinău.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Duminică, dansatori din primele generații ale ansamblului și dansatori de azi urcă împreună pe scenă pentru a cinsti jocul din bătrâni lăsat, obiceiuri specifice locului și colinda strămoșească. Le vor fi alături Antonia Bogdan, Daria Cîrțoroșan, Sonia Cîrțoroșan și Aura Cerpac. La ceas aniversar, arpășenii au invitați speciali: Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Sînziana Ștefan, Ioana Ștefan, Alina Bîcă, Robert Târnăveanu și taragotistul Adrian Neamțu.

Conceptul spectacolelor, semnat de profesorii coregrafi Alesea și Ovidiu Sas,  pornește de la ideea că adevăratele comori ale Arpașului se regăsesc în tradițiile moștenite din bătrâni și în continuitatea asigurată de tineri. Accesul publicului la spectacole este gratuit”, se menționează într-un comunicat de presă transmis de organizatorii evenimentelor.

Autor
17 decembrie 2024 la 11:43

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 9 ore
Măldărășanu: ”O săptămână aproape perfectă. Sunt 3 puncte care ne dau liniștea să pregătim finalul sezonului”
Antrenorul echipei sibiene, Marius Măldărășanu, a răsuflat ușurat după victoria cu UTA, scor 3-0. Tehnicianul a spus încă...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 9 ore
Sibianul Ioan Suciu, noul președinte al Federației Române de Gimnastică. ”Nu am de gând să fiu eu în lumina reflectoarelor”
Ioan Suciu a fost ales cu 38 de voturi, în vreme ce contracandidata lui, Ingrid Istrate, a fost...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 9 ore
CSU Sibiu termină sezonul regular cu o victorie pe terenul ”lanternei”, dar pierde duelul indirect cu Mureșul pentru locul 10
”Galben-albaștrii” s-au impus la o diferență de două posesii la Ploiești, dar aveau nevoie ca ”tigrii” să piardă...
Actualitate
4 min de citit
Autor Cosmin Rus
acum 1 zi
Biciclist rănit în munții Cindrel
Un bărbat de 63 de ani a avut nevoie de ajutorul echipei Salvamont după ce a căzut cu...
Eveniment
1 min de citit