Reprezentanții CJ Sibiu au transmis un comunicat în care explică situația terenului pe care va fi construit noul spital. Președintele CJ Sibiu, Daniela Cîmpean spune că:
”Având în vedere informațiile apărute în spațiul public cu privire la situația terenului alocat de Agenția Domeniilor Statului pentru construirea noului spital și pentru o corectă informare a opiniei publice, vă transmitem următoarele: Consiliul Județean Sibiu nu a primit din partea Agenției Domeniului Statului nicio solicitare de returnare a terenului alocat în baza HG 912/2016. De altfel, nu există niciun motiv pentru ca un astfel de demers să fie realizat, întrucât demararea în vederea executării lucrărilor de construire a avut loc, conform prevederilor Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții , în interiorul perioadei de cinci ani impusă prin HG 912/2016”. Acest lucru este confirmat și de către Inspectoratul de Stat în Construcții, prin adresa nr. 5520/16.02.2022, transmisă Consiliului Județean Sibiu, prin care se arată că „Demararea în vederea executării lucrărilor de construire a început odată cu parcurgerea tuturor etapelor premergătoare obținerii autorizației de construire, sens în care s-a respectat, în opinia noastră, termenul stabilit la art. 2 alin. (2) din HG 912/2016 privind înscrierea în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului a unui imobil aflat în administrarea Agenției Domeniilor Statului și transmiterea acestuia în domeniul public al județului Sibiu.”
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA