Obișnuiți mai mult cu achiziționarea celor necesare de la magazin, copiii ce învață la Școala Gimnazială din Racovița au acceptat cu mare bucurie provocarea de a deveni, pentru câteva ore, mici antreprenori și de a-și vinde produsele, așa cum se pricep mai bine, în cadrul „Târgului de toamnă” organizat în ziua Sfântului Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir.
„Târgul de toamnă” s-a desfășurat în fața Bisericii Ortodoxe „Sfânta Treime”, iar perioada de maximă popularitate a fost la finalul Sfintei Liturghii. Niciunul dintre credincioșii participanți la serviciul religios nu a putut ignora organizarea, animația și oferta deosebit de bogată, astfel că, aproape inevitabil, fiecare a ajuns acasă și cu mici cumpărături de la această inedită piață volantă.
Pe lângă roadele toamnei (fructe și legume proaspete), vizitatorii târgului copiilor din Racovița și-au putut achiziționa diverse conserve de sezon, prăjitori și produse de panificație și cofetărie, diverse decorațiuni de sezon etc.
Pentru organizarea acestei acțiuni, elevii s-au mobilizat exemplar, cu bucurie și multă ambiție, avându-i alături, în întreg procesul organizatoric, pe profesori și învățători, părinți și bunici.
Banii strânși în urma acestei acțiuni vor fi folosiți pentru organizarea unor activități extrașcolare.
D.F.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Adrian POPESCU