Reprezentanți din patru țări europene au participat la activități ale Proiectului „Our Reconnected Senoirs”, în județul Sibiu

Reprezentanți din patru țări europene au participat la activități ale Proiectului „Our Reconnected Senoirs”, în județul Sibiu

Miercuri la orele amiezii au sosit în Avrig oaspeți din Franța, Polonia și Republica Cehă, reprezentați ai partenerilor implicați în Proiectul European „Our Reconnected Seniors (ORS), derulat din anul 2021 prin Programul Erasmus+ al Comisiei Europene.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Primăria orașului Avrig este partener în cadrul acestui proiect, coordonat de Primăria Ploeuc – L' Hermitage (Departamentul Cotes d`Armor, Bretania, Franța). Ceilalți parteneri sunt: Primăria Pledran (Departamentul Cotes d`Armor, Bretania, Franța), Primăria Bartoszyce (Județul Bartoszyce, Voievodatul Varmia – Masuria, Polonia) și Grupul de Acțiune Locală "Sfântul Ioan de Nepomuk" Spalene Porici (Districtul Plzen – Sud, Regiunea Plzen, Republica Cehă).

Cei 18 membri ai delegației europene (Marie-Claire Therin, Maryse Pinel, Aurélie Provost, Daniel Herve, Jean-Marc Grabowski, Elyse Lebreuilly – Franța, Natalia Runowicz, Jacek Litwin, Katarzyna Pawlowicz, Aneta Kowalewska, Krystyna Majcher, Leokadia Waga – Polonia, Adéla Mašková, Michal Arnošt, Jaromír Kastner, Edita Hofmanová, Eva Staňková, Renáta Vodičková) au fost primiți la Primăria orașului Avrig de primarul Adrian Dumitru David, care, cu ajutorul unor tineri îmbrăcați în frumoase costume populare locale, i-a întâmpinat în mod tradițional, cu pâine și sare și un păhărel de rachiu.

Apoi, în sala de ședințe, primarul Avrigului a adresat un cuvânt de salut și după prezentarea delegației din fiecare țară și a gazdelor, a prezentat, în linii mari, instituția pe care o conduce. Reprezentanta Centrului de Informare pentru Cetățeni și Relații Publice, Mirela Lavinia Frâncu, a continuat informarea oaspeților cu o prezentare generală a unității administrativ – teritoriale Avrig. Partea a doua a întâlnirii de la Primăria Avrig a fost rezervată prezentărilor făcute de directorul executiv al Direcției de Asistență Socială Avrig (DAS Avrig), Alina Lăzăroae și alți reprezentanți ai structurii, materiale prin care s-a evidențiat activitatea generală a direcției, dar și măsurile de sprijin adoptate pentru persoanele de vârsta a treia, în perioada pandemiei Covid – 19 și după aceasta.

Oaspeții s-au arătat încântați și mulțumiți de primirea de care au avut parte și informațiile primite, iar la finalul prezentărilor au adresat responsabililor întrebări, astfel încât să identifice asemănările și diferențele dintre serviciile de ocrotire socială locală de la noi și cele din țările lor de proveniență.

Tot miercuri, după întâlnirea de la Primăria Avrig, delegația de europeni a vizitat Muzeul Avrig, Biserica Ortodoxă „Floriile” și Fabrica de Bere AuGusta.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Mobilitatea în România cuprinsă în cadrul Proiectului ORS se desfășoară până luni, 25 septembrie, oaspeții francezi, polonezi și cehi, alături de membri echipei gazdă, urmând să participe la întâlniri cu reprezentanții conducerii județului, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu și să viziteze mai multe centre de ocrotire socială pentru seniori, atât așezăminte aflate în subordinea autorității publice locale, cât și o structură privată. Programul mobilității mai cuprinde și vizitarea unor obiective muzeale, economice și culturale din județ, întâlniri cu membrii comunității locale etc.

„Nos Seniors Connectės” are ca principal obiectiv identificarea celor mai bune modalități de sprijin pentru persoanele vârstnice (cazate în instituții de ocrotire socială sau nu), astfel încât acestea să nu ajungă în stare de izolare completă față de restul societății, mai ales în cazul apariției unei situații excepționale (pandemie, dezastru etc). De asemenea, proiectul își propune și găsirea soluțiilor pentru reintegrarea persoanelor vârstnice într-un ritm normal al vieții sociale, pentru îmbunătățirea bunăstării sănătății mentale și fizice a acestora, ținând cont de măsurile sanitare aplicate și de posibilitatea apariției unei alte situații excepționale. Criza de sănătate prin care am trecut a avut efecte devastatoare asupra acestei categorii a populației, iar măsurile de distanțare și-au pus amprenta asupra celor mai fragili care au supraviețuit.

În această etapă a proiectului se derulează mobilități în țările fiecărui partener, persoanele implicate având astfel ocazia de a cunoaște sistemul de protecție socială și medicală pentru persoanele vârstnice, de a afla principalele provocări întâmpinate de fiecare partener și structurile de ocrotire socială în perioada pandemiei Covid – 19, măsurile adoptate pentru trecerea mai ușoară peste această perioadă, modalitatea de reluare a activităților normale, precum și principalele ”instrumente” utilizate în acest context etc.

La finalul acestui proiect, partenerii au obligația de a edita, în format tipărit și sub forma unui material video, un jurnal care să cuprindă mărturii ale persoanelor de vârsta a treia referitoare la experiențele trăite în perioada Covid – 19. Materialul va cuprinde mărturii despre nevoile și lipsurile resimțite de persoanele vârstnice, felul în care s-a derulat relația cu familia în perioada pandemiei, modalitatea de organizare a vieții de zi cu zi, nevoia de sprijin și modalitatea de obținere a acestuia, provocările cel mai greu de suportat, mijloacele de comunicare, autoritățile pe care s-au sprijinit pentru parcurgerea acestei perioade, percepția referitoare la măsurile restrictive aplicate de autorități, sursele de informare, modalitatea de revenire la viața fără restricții, bilanțul personal după Covid – 19, aspectele pozitive deprinse după perioada pandemiei etc.

De asemenea, prin participarea la proiect este asumată și contribuirea la crearea unei broșuri – ghid de bune practici, ce va cuprinde sfaturi și idei care pot fi utile autorităților locale, regionale și naționale, pentru evitarea izolării persoanelor vulnerabile (în special a vârstnicilor), în cazul apariției unei situații excepționale (pandemie, dezastru natural, stare de alertă/urgență etc), în urma căreia se pot aplica măsuri de interzicere sau restricționare a circulației libere.

În perioada 19 – 25 septembrie, în județul Sibiu se desfăşurat cea de-a treia mobilitate transnațională din cadrul proiectului. Printre activitățile prevăzute pentru această vizită – schimb de experiență în țara noastră sunt și vizitele la câteva centre de ocrotire socială pentru vârstnici din județul Sibiu, întâlniri cu reprezentanți ai autorităților administrației publice locale, întâlniri cu responsabili ai autorității județene din domeniul social – protecția drepturilor persoanelor vârstnice, cu handicap și a copilului etc. Aceste deplasări vor oferi participanților prilejul de a identifica similitudinile și diferențele între sistemul social românesc și cel din țările de origine, între așezămintele vizitate aici și unitățile similare de la ei din regiune, de a-și însuși aspectele pozitive remarcate aici.

La mobilitate au participat lucrători în cadrul diverselor structuri de asistență și ocrotire socială pentru seniori, persoane din conducerea organismelor de coordonare a acestor structuri, membri și colaboratori ai echipei ce a elaborat proiectul, aleși locali, reprezentanți ai unor organizații neguvernamentale ce desfășoară și activități sociale, alți invitați.

 

25 septembrie 2023 la 13:43
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 17 ore
Ele sunt campioanele judeţene de juniori ale Sibiului în sezonul 2025/26
U19: AFC TĂLMACIU Cristian Botărel, Andrei Popa, Rareş Bucovanu, Darius Costoiu, Ioan Gică, Robert Roman, Florin Piloiu, Fabian Popescu,...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 17 ore
Final de iunie călduros şi cu ploi torenţiale
În săptămâna ce începe, pentru județul Sibiu, prognoza meteo va fi următoarea: Luni, vremea va fi călduroasă și...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 20 ore
Atacantul care a retrogradat cu FC Hermannstadt e la un pas să joace în cupele europene
Marko Gjorgjievski este dorit de Sileks, echipa din Macedonia de Nord care va evolua în preliminariile UEFA Conference...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 1 zi
De ce te-ai plimba pe strada Gării care nu ajunge, teoretic, la gară
Cred că majoritatea orașelor din România au câte o stradă numită a Gării. Strada care, cumva, pe diverse...
Actualitate
11 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
(FOTO) AFC Agnita pierde pe teren propriu primul meci din barajul pentru promovarea în Liga 3
Campioana judeţeană a Sibiului a cedat cu 1-0, sâmbătă seara, la Agnita, în faţa câştigătarei Ligii a IV-a...
Actualitate
6 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Dorinel Munteanu ia cu el la Reşiţa un sibian. A fost format de Interstar
Un atacant de 19 ani va semna, la începutul săptămânii viitoare, cu ACSM Reşiţa, noua echipă a lui...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
acum 2 zile
Întreruperi de curent
Distribuție Energie Electrică Romania – Sucursala Sibiu anunță întreruperea alimentării cu energie electrică: Nr. crt. Data întreruperii Localitatea/Adresa Intervalul orar 1 23.06.2026 SIBIU, Strada...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
Sory Sibiu oferă cadoul perfect pentru iubitorii fotbalului: albumele, stickerele şi figurinele FIFA World Cup 2026
O dată la patru ani e sărbătoare pentru iubitorii sportului rege din toată lumea, iar vara aceasta a...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Adrian POPESCU Adrian POPESCU
acum 3 zile
Liviana Dan, omul din spatele celei mai ample expoziții Ștefan Câlția
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
5 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
FC Tălmaciu U19, în finala regională, duminică, la Făgăraş
După ce a cucerit pentru al doilea an consecutiv titlul de campioană județeană U19, FC Tălmaciu ajunge în...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
acum 3 zile
FITS 2026 începe astăzi. Recomandările zilei
Sibiul intră de astăzi în atmosfera celei de-a 33-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu...
Actualitate
5 min de citit
Autor - Mihai POPA Mihai POPA
acum 3 zile
Începe FITS. Oamenii miracolului | Chiriac: ”Mă plec în fața celui ce mi-a dăruit lumina”
Festivalul Internațional de Teatru (FITS) este astăzi cel mai important eveniment al Sibiului, cu cel mai amplu program,...
Actualitate
6 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.