ADVERTORIAL: Nicolae Neagu (PNL): „Venim în sprijinul oamenilor”

Acasa >

Articol

Senatorul PNL Nicolae Neagu a transmis un comunicat de presă în care aduce aminte de măsurile luate în condițiile vremurilor dificile, generate de pandemie, război și crize financiare.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

„Traversăm vremuri dificile, guvernate de pandemie, război și inevitabil de crize financiare, în care misiunea noastră, a celor aflați la putere, nu este doar de a conduce țara pe drumul cel bun, ci si de a fi alături de oamenii fără speranță.

Și din păcate, nu sunt puțini. Peste 3, 2 milioane dintre români trăiesc cu speranța că vor prinde zile mai bune. Ne-am propus împreună ca în următorii 5 ani, numărul celor aflați în pragul sărăciei să scadă cu 20%. Primele măsuri le-am luat. Nu este foarte mult, dar este o gură de oxigen.

Astfel, alături de colegii mei senatori am votat cu majoritate de voturi inițiativa Guvernului de a modifica Ordonanța prin care persoanele fără ajutor să fie sprijinite cu tichete sociale în valoare de 250 de lei.

Modificările pe care le-am făcut se referă în primul rând la reglementarea unor aspecte care să ajute toate  categoriile de persoane care au cu adevărat nevoie, în această perioadă, de o mână de ajutor.

Astfel, pe lângă pensionarii cu venituri de sub 1500 de lei vor primi tichete copiii și adulții cu handicap grav ori familiile cu 2 copii si venituri mai mici de 600 de lei pe membru sau persoanele fără adăpost.

S-a stabilit ca expresia „venit lunar net” să fie înlocuită cu sintagma "venit lunar realizat", astfel încât să se respecte limbajul fiscal folosit de ANAF.

Totodată, s-a hotărât excluderea din categoria veniturilor realizate a acelora neimpozabile, așa cum sunt ele recunoscute de Codul Fiscal.

Astfel, venituri lunare realizate de persoane fizice, potrivit Codului Fiscal,  pot fi cele din activități independente, drepturi de proprietate intelectuală, cedarea folosinței bunurilor, investiții și venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, premii și jocuri de noroc. Ajutorul este suportat parțial din fonduri externe nerambursabile și de la bugetul de stat”, se arată în comunicatul transmis de Nicolae Neagu, senator PNL.

Autor
28 iunie 2022 la 12:06

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Maria-Antonia OANA
acum 8 minute
Accident langă Rășinari. Un șofer a alunecat într-un pârâu
Un accident a avut loc de 1 Mai, în afara localității Rășinari, pe un drum forestier. Șoferul a...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 1 oră
Sute de oameni au ales să petreacă 1 Mai la înălțime, pe Aerodromul Măgura-Cisnădie
De 1 Mai, în timp ce mulți au ales clasicele grătare și ieșiri la iarbă verde, câteva sute...
Actualitate
2 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 4 ore
Biciclist lovit de o mașină pe B-dul Mihai Viteazu
Polițiștii rutieri au intervenit joi, la un accident produs în Sibiu, pe Bulevardul Mihai Viteazu. Un șofer a...
Actualitate
1 min de citit
Autor Adrian POPESCU
acum 5 ore
Firma care a făcut dezinsecția la „Brukenthal”, amendată. Cât a „costat” incidentul
Direcției de Sănătate Publică Sibiu a avut o reacție fermă în urma evenimentului nefericit petrecut  la Colegiul Național...
Actualitate
2 min de citit