Un tânăr în vârstă de 20 de ani din Tălmaciu este cercetat penal după ce a fost prins conducând un autoturism pe o stradă din municipiul Sibiu, deși avea dreptul de a conduce suspendat. În același dosar este cercetat și administratorul unui service auto, care, potrivit polițiștilor, știa că angajatul său nu mai avea dreptul să urce la volan.
Incidentul a avut loc în data de 30 iulie, în jurul orei 11:40, pe strada Stăvilarului din Sibiu. Autoturismul a fost oprit pentru control de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sibiu.
În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că șoferul, un tânăr de 20 de ani din Tălmaciu, avea exercitarea dreptului de a conduce suspendată.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, tânărul este angajat al unui service auto și le-a spus polițiștilor că a condus autoturismul la solicitarea administratorului societății, pentru a-l muta.
Anchetatorii susțin că administratorul cunoștea faptul că angajatul avea dreptul de a conduce suspendat, însă i-a încredințat totuși autoturismul.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru conducerea unui vehicul de către o persoană al cărei drept de a conduce este suspendat, precum și pentru încredințarea unui vehicul unei persoane despre care se cunoștea că are dreptul de a conduce suspendat.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta.
Cosmin PAL
Vlad IGNAT
Răzvan NEGRU
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Cosmin PAL
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Comunicat de presa
Ștefania VESA
Ștefania VESA