În contextul temperaturilor ridicate din această perioadă, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sibiu le recomandă locuitorilor județului Sibiu să ia măsuri pentru a se proteja de efectele caniculei. Salvatorii atrag atenția că expunerea prelungită la soare și deshidratarea pot avea consecințe grave asupra sănătății, în special în cazul copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.
Pompierii recomandă ca deplasările să fie făcute dimineața devreme sau seara, iar pe cât posibil prin zone umbrite. În timpul zilei este indicată alternarea mersului cu perioade de repaus în spații răcoroase sau dotate cu aer condiționat, precum magazinele ori instituțiile publice.
De asemenea, populația este sfătuită să evite aglomerațiile, expunerea directă la soare și efortul fizic intens în intervalul orar 11:00 – 18:00.
ISU Sibiu recomandă consumul a 1,5 – 2 litri de lichide pe zi, preferabil apă, sucuri naturale sau ceaiuri călduțe, și evitarea băuturilor foarte reci. Totodată, alimentația ar trebui să fie bazată pe fructe și legume bogate în apă, precum pepenele, prunele sau roșiile, dar și pe iaurt, fiind indicate mesele ușoare și alimentele cu un aport caloric redus.
În schimb, specialiștii recomandă evitarea consumului excesiv de cafea, băuturi energizante, sucuri carbogazoase îndulcite și alcool, deoarece acestea favorizează deshidratarea.
Pe timpul caniculei este recomandată purtarea hainelor subțiri, lejere și în culori deschise, precum și folosirea pălăriilor și a ochelarilor de soare atunci când ieșirea în aer liber nu poate fi evitată.
ISU Sibiu atrage atenția că persoanele în vârstă, cele cu dizabilități sau care suferă de afecțiuni cronice sunt cele mai vulnerabile în perioadele cu temperaturi extreme.Reprezentanții instituției îi îndeamnă pe sibieni să țină legătura cu rudele și vecinii vârstnici și să le ofere sprijin dacă au nevoie.
Persoanele care urmează tratamente medicale sunt sfătuite să își continue medicația conform recomandărilor medicului și, dacă este necesar, să solicite adaptarea schemei terapeutice la condițiile de caniculă. În cazul apariției unor simptome de rău sau disconfort, atât la adulți, cât și la copii, ISU recomandă solicitarea cât mai rapidă a sfatului medicului de familie.
Una dintre cele mai importante recomandări vizează siguranța copiilor și a animalelor de companie. Pompierii atrag atenția că aceștia nu trebuie lăsați nici măcar pentru câteva minute singuri în autoturisme, deoarece temperatura din interiorul unui vehicul parcat la soare poate crește foarte rapid și poate pune viața în pericol.
Pentru persoanele care își desfășoară activitatea în exterior sau în spații expuse temperaturilor ridicate, ISU Sibiu recomandă reducerea intensității efortului fizic, alternarea activităților solicitante cu perioade de repaus și desfășurarea pauzelor în locuri umbrite sau bine ventilate.
Salvatorii le reamintesc sibienilor că respectarea acestor măsuri simple poate preveni deshidratarea, insolația și alte probleme de sănătate provocate de temperaturile extreme.
Răzvan NEGRU
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Adrian POPESCU
Ovidiu BOICA
ADVERTORIAL
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Ștefania VESA