Ziua a șasea a festivalului a debutat cu două conferințe speciale desfășurate în Sala Oglinzilor, unde publicul i-a putut urmări pe Marcel Iureș și Alexandru Dabija în dialog cu scriitorul Matei Vișniec, precum și pe actrița Ofelia Popii în conversație cu Octavian Saiu. Interesul ridicat al publicului a făcut ca sala să devină neîncăpătoare.
În programul zilei s-au regăsit și spectacole apreciate precum „Incendii”, prezentat în Sala Mare a Teatrului Național „Radu Stanca”, „Dansează pentru mine” al companiei Granada Flamenco Ballet, „Zack. O simfonie” și „Baal”, montare inspirată de textul lui Bertolt Brecht.
Unul dintre cele mai așteptate momente a fost spectacolul „GRO(O)VE (Luminiș)”, regizat de Radu Afrim și prezentat la Fabrica de Cultură. Producția, realizată în coproducție de UNITER și Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, a atras un public numeros în Sala Lulu. Seara s-a încheiat în Piața Mare, unde spectatorii au urmărit spectacolul „Întâlnire cu micul prinț”, inspirat de celebra carte a lui Antoine de Saint-Exupéry.
Recomandările zilei de 26 iunie:
Movement Workshop, Room Temperature Association, Parcul Tineretului, 11:30
Israel Galvan și Mohamed El Khatib în dialog cu Matei Vișniec, Forumul Democrat al Germanilor (Sala Oglinzilor), 12:00
Lemi Ponifasio în dialog cu Octavian Saiu, Forumul Democrat al Germanilor (Sala Oglinzilor), 14:00
Macbeth, The Guildford School of Acting (University of Surrey), Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 15:00
Concert făcut pentru noi, Orchestra SANGSANG, Biserica Evanghelică Sf. Ioan, 15:00
Israel & Mohamed, Israel Galván / Mohamed El Khatib, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, 17:00
The New Gospel, American Independent Film Festival, Promenada Mall – CineGold, 18:00
Bunraku – Povestea păpușii japoneze, Bunrakuza-company / Coten-Goten Co. LTD, Teatrul GONG – Sala parter, 19:00
Legenda Regelui Leu, Zhao Heritage Atelier, Pietonala Nicolae Bălcescu, 19:00 & 21:15
Cassandra, Les Visiteurs du Soir, Filarmonica de Stat Sibiu (Sala Thalia), 19:00
Ivanov, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala Faust, 17:00
Copiii Medeei, Milo Rau & NTGent, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala „Eugenio Barba”, 20:00
Muzele, Fundația Culturală „Remember Enescu” / Alexandru Tomescu, Catedrala Luterană Evanghelică ,,Sf. Maria”, 21:00
Elogii pentru cei vii, Sands College of Performing Arts at Pace University, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 23:00
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Ovidiu BOICA
Comunicat de presa
Dumitru CHISELIȚĂ
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
„Sold-out” ?! Cultură în stare pură, ce să zic….