Parcarea supraetajată din Hipodrom. Destul de liberă pentru cât e de ocupată

Parcarea supraetajată din Hipodrom. Destul de liberă pentru cât e de ocupată

S-a făcut mare tam-tam la vremea respectivă cu privire la parcarea etajată din Hipodrom. O dată, din partea autorităților, respectiv Primăria, cât şi din partea posibililor – pe atunci – beneficiari ai ei. O dată, era o investiție în premieră pentru Sibiu, chiar dacă mult prea târzie pentru a mai face ceva bine unui oraș sufocat de locuri de parcare amenajate, neamenajate, legale sau ilegale şi de enorm de multe maşini. Prin ea, Sibiul încerca şi el să se aşeze în rândul oraşelor mai de lume bună, cu parcări ca în filme, plus că era mai bună decât nimic.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Apoi, a fost marea încântare a prezumtivilor beneficiari ai edificiului, care visau astfel ca prin parcarea etajată va fi zona eliberată de maşini una lângă alta, parcate care-cum, un loc mai respirabil din punctul de vedere al traficului, plus uşurinţa găsirii unui loc de parcare rapid dacă locuieşti, vii în vizită ori faci cumpărături în piaţă la Rahova.  

Trecem peste olimpiada defrişărilor din zonă despre care am tot vorbit, despre faptul că s-a jertfit spaţiul verde pentru alte locuri de parcare de pe lângă parcare (iar mini-părculeţul acela nu compensează ceea ce s-a distrus). Ideea este că parcarea supraetajată din Hipodrom, dintre blocuri, funcţionează exact în scopul în care a fost proiectată: să adăpostească maşini în alte condiţii decât parcarea "în aer liber", unde ţi-o plouă şi ţi-o ninge că eşti prea cool şi grăbit ca să mai pui o husă pe ea, ca medievalii ăia din anii 70-80.

La Sibiu, ca în orice oraş, regula e ca orice loc nou de parcare să fie umplut, iar posesorii de auto să se plângă veşnic că nu au unde să-şi pună maşinile, că nimeni nu s-a gândit atunci când s-a mutat la bloc, că va avea 2-3 maşini în dotare, per familie. Paradoxul la parcarea din Hipodrom este că, în ciuda refrenului bocitor că "nu sunt locuri de parcare în Sibiu", ea are totdeauna câteva locuri libere. Ceea ce ne-a făcut curioşi.

Parcare ocupată…

Din afară nu pare, dar parcarea din (spatele) bd. Mihai Viteazu poate adăposti 319 automobile, 22 de motociclete şi 33 de biciclete. Nu pare din afară şi pentru că parcările din jurul ei, cele marcate în teren, sunt ocupate.
Dacă te uiţi la contoarele care arată locurile libere – unul general plus altul pe niveluri, mai tot timpul îţi dă, în medie peste 100 de locuri libere în interior. Asta în vreme ce în jurul ei aproape nu mai ai loc de trecut printre maşini la cât de "dese" sunt. Cauza ar fi ori comoditatea "riveranilor" de a avea maşina sub fereastră, ori lipsa de chef de a plăti pentru a-şi ţine maşina înăuntru, nu afară.
Următoarea replică va fi (cum a mai fost): "ce, nu ştii că toate locurile sunt ocupate înăuntru că s-au dat pe abonament?". Da s-au dat pe abonament şi paradoxal, mai sunt libere berechet.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Parcarea, pe niveluri, este structurată astfel: locurile de la subsol şi etajele 1, 2 şi 3 sunt rezervate riveranilor. Sunt 212 locuri auto şi 15 moto. Parterul şi terasa (97 de locuri) sunt pentru vizitatori.
Pentru a avea un loc rezervat, se poate face abonament în valoare de 100 lei pe lună pentru un automobil şi 50 lei/lună pentru motocicletă pentru locurile pentru riverani, iar pentru locurile rezervate vizitatorilor se poate plăti ori un tarif de 1 leu/oră, ori un abonament fără loc de parcare rezervat de 100lei/lună/auto.

Primăria: 95% din locuri sunt ocupate, alte dosare sunt în aşteptare

La solicitarea noastră, Primăria Municipiului Sibiu ne-a oferit detalii privind procentul de ocupare al parcării de pe Mihai Viteazu. Astfel, referitor la abonamentele făcute anul trecut, în proporție de 95%, acestea au fost reînnoite, restul fiind cereri noi.
Pentru abonamentele de parcare auto cu loc rezervat s-au depus 267 de cereri, din care 253 au îndeplinit condițiile de eligibilitate. Astfel, toate cele 212 locuri disponibile sunt ocupate, iar 41 de solicitanți au rămas pe lista de așteptare.
În cazul abonamentelor de parcare auto fără loc rezervat s-au depus 60 de cereri, astfel că din totalul de 97 de locuri disponibile, au rămas neocupate 37. În cazul motocicletelor, s-au depus cereri și s-au achiziționat doar trei abonamente, rămânând disponibile 12 locuri. Pentru abonamente fără loc rezervat pentru motociclete nu s-a depus nici o cerere, rămânând disponibile toate cele şapte locuri.
Un detaliu important de ştiut este că locurile rămase neocupate pot fi utilizate de către oricine achită taxa de parcare.


Locuri ocupate, dar libere

În ciuda procentului mare de ocupare oficial, Parcarea etajată din Hipodrom are multe locuri libere.  
Pe 20 decembrie, în jurul amiezii, parcarea avea disponibile 223 de locuri: 54 la terasă, 53 la etajul 3, 22 la etajul 2, 46 la etajul 1, 18 la parter şi 30 la subsol. Dar asta era ziua, când se poate spune că lumea e la serviciu sau cu alte treburi. Locurile de parcare de LÂNGĂ parcarea etajată erau pline de maşini. Pe 20 decembrie seara treaba era oarecum schimbată. Erau 143 de locuri libere, din care 48 pe terasă, TOT 53 la etajul 3, câte două la etajele 1 şi 2, 31 la parter şi 7 la subsol. Am zis că o zi e o zi şi alta e alta, aşa că am revenit pe 21 ianuarie seara: 142 locuri libere: 48 la terasă, TOT 53 la etajul 3, niciunul la etajul 2, minus 1 (?) la etajul 1, 36 la parter şi 6 la subsol. Şi, desigur, parcarea din apropiere, extra-plină. Plus, în ambele seri, câte o maşină de "vizitator" parcată la şmecherie, pe trotuar, ca să nu strice domnii un leu pe oră.

Rămâne o enigmă cum de locurile în general ocupate sau ocupabile prin taxa de 1 leu/oră sunt libere. Dacă pui faptul că, lângă, cele ocupate sunt gratis, nu mai e o enigmă aşa de mare. E vorba de comoditatea de a lua maşina de la "botul calului" pentru o fugă de 300 m mai încolo să-ţi iei shaormă sau chestii de la mall decât să te oboseşti să urci 1-2-3 etaje ca să o iei de la "supraetajată".  
Parcarea supraetajată din Hipodrom este destul de liberă pentru cât e de ocupată. Cum va situaţia  fi dacă vom avea mai multe parcări supraetajate? Oricum, noi vom monitoriza în continuare.

Autor - Dumitru CHISELIȚĂ
22 ianuarie 2025 la 20:34
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 13 ore
Sibienii David Fîntînă şi Luca Dogaru, la loturile naţionale. Popa-Calotă este “secundul” naţionalei U18
Luca Dogaru şi David Fîntînă au fost convocaţi la loturile naţionale pentru acţiunile din această vară. Dogaru face...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 13 ore
CSU Sibiu transferă din NCAA. Jordan Battle, noul conducător de joc al “galben-albaştrilor”. “E un shooter pur”
Al treilea jucător străin din lotul lui CSU Sibiu pentru sezonul 2026/2027 al Ligii Naţionale Masculine de Baschet...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 15 ore
A fost stabilit programul Superligii 2026/27. Reîntâlnire cu “Bătrâna Doamnă” pentru campioana Universitatea Craiova, în prima etapă
Campioana Universitatea Craiova va juca, în prima etapă a noului sezon al Superligii, cu UTA Arad, la fel...
Actualitate
5 min de citit
Autor - Răzvan NEGRU Răzvan NEGRU
acum 20 ore
Sfințit la Catedrală, sărutat de oficialități: noul drapel a fost ridicat în Piața Mare
Autoritățile locale, reprezentanții structurilor militare și câteva zeci de sibieni și turiști au participat astăzi la ceremonia de...
Actualitate
2 min de citit
acum 1 zi
Întreruperi de curent
Distribuție Energie Electrică Romania – Sucursala Sibiu anunță întreruperea alimentării cu energie electrică: Nr. crt. Data întreruperii Localitatea/Adresa Intervalul orar 1 30.06.2026 VURPAR, Strada...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Unul rămâne, altul pleacă: David Fîntînă, încă un sezon la CSU Sibiu; Stone nu mai continuă
CSU Sibiu continuă completarea lotului pentru sezonul 2026/27 al Ligii Naţionale Masculine de Baschet şi anunţă că a...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Cosmin Pal Cosmin Pal
acum 2 zile
Din Sibiu în întreaga lume. Zilnic, peste 100 de jurnalişti promovează FITS
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
12 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Încă un jucător autohton continuă la CSU Sibiu. “Obiectivul meu este de a ajunge din nou în play-off”
Pivotul Eduard Roschnafsky a semnat pentru încă un sezon cu CSU Sibiu și va fi un om important...
Actualitate
2 min de citit
acum 3 zile
Tavon King nu mai continuă la CSU Sibiu
Gruparea studenţească sibiană anunţă despărţirea de americanul Tavon King. Acesta este al treilea jucător de care se despart...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
Cursa Sponsorilor închide parţial Calea Poplăcii
Pentru desfășurarea Cursei Sponsorilor, eveniment premergător Turului Ciclist al Sibiului (3-7 iulie), duminică, 28 iunie, Calea Poplăcii va...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
Kevin Ciubotaru rămâne în Superligă? “Avem discuţii”. Pe ce bani poate pleca internaţionalul român
Unul dintre finanţatorii echipei FC Hermannstadt, Claudiu Rotar, a recunoscut, la DigiSport, că mai multe echipe se interesează...
Actualitate
2 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.