Echipa Clubului Sportiv Comunitar Sibiu a câştigat, în această după amiază, titlul de campioană naţională de baschet în scaun rulant. Sibienii s-au impus, în finala de la Braşov, în faţa echipei locale CSM Corona, în finala mare. ”Zburătorii” au câştigat cu 34-32, dar meciul ar fi putut avea prelungiri, pentru că, înultima secundă, Braşovul a avut trei aruncăril de la linia de ”libere”, dar au transformat una singură.
Premierea a avut loc îmediat după meci, în prezenţa primarului Braşovului, George Scripcaru, şi a lui Eduard Novak, fostul ministru al Sportului, preşedintele Comitetului Paralimpic Român.

”Un meci fantastic. Campion eşti atunci când dai tot ce poţi la antrenamente. La turnee culegi roadele a ceea ce te-ai antrenat. Întotdeauna le spun că cel mai bun câştigă, să nu le fie teamă. Noi am fost mai buni astăzi. O propagandî fantastică a baschetului în scaun rulant. Suntem departe de ligile mari din Europa, dar uitaţi ce spectacol a fost astăzi. Fenomenal! Sunt atât de ândru de membrii Clubului Sportiv Comunitar, şi cei din tribune, dar mai ales cei de pe teren pentru că am reuşit să ne ţinem firea într-un moment greu şi am reuşit să trecem de adversar la el acasă, într-o sală în care am pierdut mereu. E prima noastră victorie împotriva Braşovului şi ce victorie a fost. Fenomenal! Sunt extrem de fericit.
(dacă a avut emoţii până la final) Evident, altfel nu puteam câştiga. Din păcate nea-m făcut singuri meciul greu. Puteam să câştigăm foarte, foarte relaxat, doar că am făcut greşeli. (…) Dacă nu ratam ce trebuia, eram perfecţi”, a declarat, la final, Daniel Troancă, preşedintele şi, totodată, antrenorul echipei ”Zburătorii”.
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Răzvan NEGRU
Ovidiu BOICA
Adrian POPESCU
ADVERTORIAL
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Cosmin Pal
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA