USR a păstrat Sibiul și Cisnădia, iar PNL, Mediașul, în alegerile pentru Camera Deputaților. Egalitate perfectă la Apoldu de Jos și Micăsasa

USR a păstrat Sibiul și Cisnădia, iar PNL, Mediașul, în alegerile pentru Camera Deputaților. Egalitate perfectă la Apoldu de Jos și Micăsasa

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Uniunea Salvați România a câștigat Sibiul și Cisnădia și la Camera Deputaților. În municipiul reședință de județ, USR a obținut un procent de 21,87%, cu mai bine de două unități și jumătate peste PNL, în vreme ce în localitatea de la poalele Măgurii succesul obținut de partidul Elenei Lasconi a fost mult mai clar, dar de data asta în fața AUR, spre deosebire de alegerile pentru locurile din Senat.

PNL a triumfat la Mediaș, cum era de așteptat, liberalii mai obținând victorii în mediul urban la Agnita și Săliște, iar AUR a câștigat la Avrig, Copșa Mică, Dumbrăveni, Miercurea Sibiului, Ocna Sibiului și Tălmaciu.

În rândul orașelor din județ, dezechilibrul cel mai mare a fost la Miercurea Sibiului, unde AUR a obținut 32,25%, următorul clasat fiind PNL, cu 18,93%. Suveraniștii au ”rupt” și la Copșa Mică, unde diferența a fost, de asemenea, mai mare de zece procente.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Spre deosebire de Senat, la alegerile pentru Camera Deputaților doar în patru localități câștigătorii au avut mai mult de 40 de procente, la vot. PSD s-a impus de o manieră cât se poate de categorică la Hoghilag (41,51%) și Alțâna (40,75%), iar PNL, la Șura Mică (41,24%) și Păuca (40,93%).

Interesant e că în două localități din județul Sibiu PSD a împărțit primul loc cu o altă formațiune politică. S-a întâmplat la Apoldu de Jos, cu AUR, unde câștigătoarele au avut un procentaj de 23,4%, urmare a voturlor exprimate de câte 121 de localnici, și la Micăsasa. Aici, 195 de persoane au votat pentru PSD, altele 195 au mers cu PNL, procentul la victorie fiind de 25,76%.

Emoții la numătatea voturilor au mai fost la Bazna, unde AUR a avut cu șase mai multe decât PSD, Râu Sadului (AUR – 64 voturi, PNL – 61), Mihăileni – la fel ca la Senat, Forța Dreptei a fost pe primul loc (comuna având primar din aceeași formațiune), cu 51 de voturi, cu patru mai multe decât AUR – și Ludoș (PNL – 63, AUR – 56).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Partidul Social Democrat Unit apare la Alțâna și Merghindeal în Top 5, cu 42, respectiv 27 de voturi, noutatea fiind UDMR, la Alma, pe locul al treilea.

 

SIBIU: 1. USR – 21,87% (16.342 voturi), 2. PNL – 19,29% (14.409), 3. PSD – 14,58% (10.897), 4. AUR – 12,81% (9.569), 5. POT – 6,39% (4.776).

MEDIAŞ: 1. PNL – 19,07% (3.549 voturi), 2. AUR – 14,86% (2.767), 3. USR – 14,63% (2.724), 4. PSD – 13,12% (2.443), 5. SOS – 8,08% (1.505).

AGNITA: 1. PNL – 28,94% (943 voturi), 2. AUR – 17,89% (583), 3. PSD – 13,47% (439), 4. POT – 9,42% (307), 5. SOS – 9,27% (302).

AVRIG: 1. AUR – 23,49% (1.312 voturi), 2. PNL – 18,48% (1.032), 3. PSD – 11,44% (639), 4. POT – 11,12% (621), 5. USR – 10,76% (601).

CISNĂDIE: 1. USR – 23,3% (2.194 voturi), 2. AUR – 16,25% (1.530), 3. PNL – 14,06% (1.324(, 4. PSD – 11,53% (1.086), 5. POT – 8,06% (759).

COPŞA MICĂ: 1. AUR – 28,05% (370 voturi), 2. PNL – 17,13% (226), 3. SOS – 13,57% (179), 4. PSD – 9,48% (125), 5. POT – 8,79% (116).

DUMBRĂVENI: 1. AUR – 22,27% (508 voturi), 2. PSD – PSD – 18,81% (429), 3. SOS – 13,55% (309), 4. PNL – 11,09% (253), 5. USR – 7,45% (170).

MIERCUREA SIBIULUI: 1. AUR – 32,25% (426 voturi), 2. PNL – 18,93% (250), 3. SOS – 10,45% (138), 4. PSD – 8,25% (109), 5. USR – 7,49% (99).

OCNA SIBIULUI: 1. AUR – 24,37% (397 voturi), 2. PNL – 13,2% (215), 3. PSD – 11,91% (194_, 4. POT – 10,44% (170), 5. USR – 9,52% (155).

SĂLIŞTE: 1. PNL – 24,59% (623 voturi), 2. AUR – 22,02% (558), 3. PSD – 12,87% (326), 4. SOS – 9,94% (252), 5. POT – 8,84% (224).

TĂLMACIU: 1. AUR – 19,92% (571 voturi), 2. PNL – 19,23% (551), 3. PSD – 14,41% (413), 4. USR – 11,3% (324), 5. POT – 10,08% (289).

ALMA: 1. PNL – 28,49% (261 voturi), 2. AUR – 19,76% (181), 3. UDMR – 15,73% (145), 4. PSD – 12,23% (112), 5. USR – 4,48% (41).

ALŢÂNA: 1. PSD – 40,75% (251 voturi), 2. AUR – 18,99% (117), 3. SOS – 8,77% (54), 4. PNL – 8,28% (51), 5. PSD Unit – 6,82% (42).

APOLDU DE JOS: 1.-2. PSD – 23,4%, AUR – 23,4% (121 voturi), 3. PNL – 12,19% (63), 4. SOS – 11,03% (57), 5. USR – 8,9% (46).

ARPAŞU DE JOS: 1. AUR – 23,65% (237 voturi), 2. PSD – 19,66% (197), 3. PNL – 15,87% (159), 4. POT – 10,08% (101), 5. SOS – 9,28% (93).

AŢEL: 1. PNL – 38,46% (190 voturi), 2. AUR – 18,02% (89), 3. SOS – 10,93% (54), 4. POT – 9,72% (48), 5. PSD – 8,3% (41).

AXENTE SEVER: 1. PNL – 30,28% (436 voturi), 2. AUR – 23,33% (336), 3. SOS – 9,72% (140), 4. PSD – 9,1% (131), 5. POT – 7,85% (113).

BAZNA: 1. AUR – 17,51% (184 voturi), 2. PSD – 16,94% (178), 3. SOS – 16,37% (172), 4. PNL – 11,99% (126), 5. POT – 10,28% (108).

BIERTAN: 1. PNL – 37,29% (308 voturi), 2. AUR – 20,94% (173), 3. PSD – 11,86% (98), 4. SOS – 9,2% (76), 5. USR – 4,6% (38).

BÂRGHIŞ: 1. AUR – 27,74% (172 voturi), 2. PNL – 16,77% (104), 3. SOS – 13,71% (85), 4. PSD – 11,45% (71), 5. POT – 7,26% (45).

BLĂJEL: 1. PNL – 36,36% (296 voturi), 2. AUR – 18,18% (148), 3. PSD – 12,65% (103), 4. SOS – 6,63% (54), 5. POT – 5,77% (47).

BOIŢA: 1. PNL – 37,39% (261 voturi), 2. AUR – 23,35% (163), 3. USR – 8,88% (62), 4. PSD – 8,31% (58), 5. SOS – 8,02% (56).

BRATEIU: 1. AUR – 31,85% (279 voturi), 2. PNL – 25,23% (221), 3. SOS – 15,41% (135), 4. POT – 7,53% (66), 5. PSD – 5,94% (52).

BRĂDENI: 1. PNL – 36,9% (186 voturi), 2. AUR – 17,06% (86), 3. PSD – 16,87% (85), 4. SOS – 9,92% (50), 5. POT – 5,56% (28).

BRUIU: 1. PNL – 25,65% (59 voturi), 2. AUR – 20,87% (48), 3. PSD – 14,87% (34), 4. SOS – 13,48% (31), 5. USR – 6,52% (15).

CHIRPĂR: 1. AUR – 25,2% (125 voturi), 2. PNL – 23,39% (116), 3. PSD – 18,35% (91), 4. SOS – 10,48% (52), 5. POT – 4,44% (22).

CÂRŢA: 1. PNL – 27,22% (92 voturi), 2. AUR – 20,41% (69), 3. PSD – 13,91% (47), 4. SOS – 13,31% (45), 5. POT – 7,4% (25).

CÂRTIŞOARA: 1. AUR – 28,84% (154 voturi), 2. PSD – 20,79% (111), 3. PNL – 12,17% (65), 4. USR – 9,36% (50), 5. SOS – 8,43% (45).

CRISTIAN: 1. AUR – 18,99% (335 voturi), 2. USR – 16,1% (284), 3. PNL – 12,02% (212), 4. SOS – 11% (194), 5. PSD – 9,92% (175),

DÂRLOS: 1. AUR – 28,64% (305 voturi), 2. PNL – 20,85% (222), 3. PSD – 11,83% (126), 4. SOS – 9,86% (105), 5. POT – 8,73% (93).

GURA RÂULUI: 1. AUR – 23,89% (370 voturi), 2. PSD – 17,88% (277), 3. POT – 13,04% (202), 4. SOS – 12,14% (188), 5. PNL – 10,72% (166).

HOGHILAG: 1. PSD – 41,51% (369 voturi), 2. AUR – 16,99% (151), 3. SOS – 13,27% (118), 4. PNL – 5,51% (49), 5. POT – 5,4% (48).

IACOBENI: 1. AUR – 33,21% (276 voturi), 2. PSD – 20,58% (171), 3. SOS – 16,25% (135), 4. PNL – 7,94% (66), 5. POT – 6,38% (53).

JINA: 1. PSD – 28,27% (322 voturi), 2. AUR – 23,27% (265), 3. SOS – 21,95% (250), 4. POT – 6,06% (69), 5. PNL – 4,39% (50).

LASLEA: 1. PSD – 30,21% (322 voturi), 2. AUR – 21,86% (233), 3. SOS – 12,38% (132), 4. POT – 7,32% (78), 5. PNL – 6,47% (69).

LOAMNEŞ: 1. PSD – 30,85% (368 voturi), 2. AUR – 18,27% (218), 3. PNL – 10,23% (122), 4. SOS – 9,47% (113), 5. POT – 7,29% (87).

LUDOŞ: 1. PNL – 27,27% (63 voturi), 2. AUR – 24,24% (56), 3. SOS – 15,58% (36), 4. PSD – 9,96% (23), 5. USR – 7,36% (17).

MARPOD: 1. PSD – 37,53% (152 voturi), 2. AUR – 15,31% (62), 3. POT – 8,4% (34), 4. SOS – 7,65% (31), 5. PNL – 6,91% (28).

MERGHINDEAL: 1. PSD – 31,84% (170 voturi), 2. AUR – 23,03% (123), 3. SOS – 13,86% (74), 4. PNL – 7,49% (40), 5. Partidul Social Democrat Unit (PNRU) – 5,06% (27).

MICĂSASA: 1.-2. PSD – 25,76%, PNL – 25,76% (195 voturi), 3. AUR – 18,1% (137), 4. USR – 7,79% (59), 5. SOS – 7,13% (54).

MIHĂILENI: 1. Forța Dreptei – 21,34% (51 voturi), 2. AUR – 19,67% (47), 3. PSD – 11,3% (27), 4. PNL – 10,46% (25), 5. SOS – 9,62% (23).

MOŞNA: 1. AUR – 29,4% (289 voturi), 2. SOS – 19,74% (194), 3. PNL – 15,67% (154), 4. PSD – 7,93% (78), 5. POT – 7,02% (69).

NOCRICH: 1. AUR – 29,39% (313 voturi), 2. PSD – 27,42% (292), 3. SOS – 10,05% (107), 4. PNL – 7,98% (85), 5. USR – 4,51% (48).

ORLAT: 1. AUR – 25,08% (323 voturi), 2. USR – 13,66% (176), 3. Forța Dreptei – 12,11% (156), 4. SOS – 11,02% (142), 5. POT – 10,33% (133).

PĂUCA: 1. PNL – 40,93% (309), 2. AUR – 15,1% (114), 3. POT – 11,13% (84), 4. PSD – 7,55% (57), 5. SOS – 5,43% (41).

POIANA SIBIULUI: 1. PSD – 36,57% (245 voturi), 2. AUR – 16,87% (113), 3. PNL – 11,34% (76), 4. SOS – 11,34% (76), 5. POT – 8,21% (55).

POPLACA: 1. PSD – 23,96% (201 voturi), 2. AUR – 19,55% (164), 3. PNL – 14,54% (122), 4. POT – 12,99% (109), 5. USR – 8,94% (75).

PORUMBACU DE JOS: 1. AUR – 27,88% (315 voturi), 2. PSD – 18,23% (206), 3. PNL – 12,65% (143), 4. SOS – 9,65% (109), 5. USR – 9,47% (107).

RACOVIŢA: 1. PNL – 36,22% (435 voturi), 2. AUR – 19,32% (232), 3. PSD – 10,41% (125), 4. POT – 9,33% (112), 5. USR – 6,83% (82).

RĂŞINARI: 1. AUR – 23,65% (437 voturi), 2. PNL – 18,24% (337), 3. POT – 12,12% (224), 4. PSD – 11,85% (219), 5. SOS – 10,61% (196).

RÂU SADULUI: 1. AUR – 22,94% (64 voturi), 2. PNL – 21,86% (61), 3. PSD – 20,79% (58), 4. SOS – 8,6% (24), 5. POT – 8,24% (23).

ROŞIA: 1. AUR – 30,69% (531 voturi), 2. PSD – 16,59% (287), 3. SOS – 12,31% (213), 4. PNL – 9,25% (160), 5. POT – 8,27% (143).

SADU: 1. PNL – 36,46% (463 voturi), 2. AUR – 18,11% (230), 3. USR – 9,53% (121), 4. PSD – 9,06% (115), 5. POT – 7,72% (98).

SLIMNIC: 1. PNL – 19,47% (255 voturi), 2. AUR – 18,63% (244), 3. SOS – 13,82% (181), 4. POT – 12,44% (163), 5. PSD – 8,55% (112).

ŞEICA MARE: 1. AUR – 22,9% (313 voturi), 2. PNL – 18,29% (250), 3. PSD – 11,56% (158), 4. POT – 11,12% (152), 5. SOS – 10,17% (139).

ŞEICA MICĂ: 1. PNL – 41,24% (219 voturi), 2. AUR – 19,77% (105), 3. PSD – 12,24% (65), 4. POT – 6,21% (33), 5. SOS – 5,46% (29).

ŞELIMBĂR: 1. USR – 25,47% (2.268 voturi), 2. PNL – 20,79% (1.851), 3. AUR – 13,83% (1.231), 4. PSD – 8,82% (785), 5. POT – 8,37% (745).

ŞURA MARE: 1. AUR – 22,42% (465 voturi), 2. PNL – 20,64% (428), 3. USR – 14,46% (300), 4. POT – 10,7% (222), 5. PSD – 10,13% (210).

ŞURA MICĂ: 1. PNL – 23,88% (361 voturi), 2. AUR – 21,43% (324), 3. USR – 12,96% (196), 4. SOS – 9,39% (142), 5. PSD – 8,33% (126).

TILIŞCA: 1. PNL – 29,9% (203 voturi), 2. AUR – 22,53% (153), 3. PSD – 16,35% (111), 4. SOS – 7,22% (49), 5. POT – 5,74% (39).

TÂRNAVA: 1. PNL – 23,9% (184 voturi), 2. AUR – 20,78% (160), 3. USR – 11,95% (92), 4. SOS – 11,69% (90), 5. PSD – 11,56% (89).

TURNU ROŞU: 1. USR – 26,69% (265 voturi), 2. AUR – 18,23% (181), 3. PNL – 13,49% (134), 4. PSD – 9,77% (97), 5. SOS – 8,56% (85).

VALEA VIILOR: 1. AUR – 22,96% (152 voturi), 2. PSD – 18,28% (121), 3. SOS – 13,9% (92), 4. PNL – 9,97% (66), 5. USR – 9,21% (61).

VURPĂR: 1. AUR – 34,41% (214 voturi), 2. PSD – 19,61% (122), 3. SOS – 14,47% (90), 4. POT – 5,79% (36), 5. PNL – 5,31% (33).

 

 

 

Autor - Ovidiu BOICA
03 decembrie 2024 la 19:58
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 11 ore
(EXCLUSIV) Eugen Beza va fi demis de la conducerea tehnică a echipei CSC Şelimbăr la începutul săptămânii
Rezultatele slabe din primele nouă etape, culminând cu înfrângerea de sâmbătă, de pe Stadionul ”Municipal”, cu Unirea Slobozia,...
Actualitate
• 1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 17 ore
Ce îşi reproşează Beza după înfrângerea cu Slobozia şi ce crede că le-a lipsit ”călăreţilor roşii” pentru a obţine un rezultat pozitiv la revenirea pe ”Municipal”
Antrenorul echipei din Şelimbăr, Eugen Beza, e de părere că jucătorilor săi le-a lipsit luciditatea în meciul de...
Actualitate
• 6 min de citit
• acum 1 zi
CSU Sibiu, prima victorie în noul sezon. ”Galben-albaştrii” au atins ”suta” cu Dinamo
Baschetbaliştii sibieni s-au impus, în această seară, cu 100-92 în faţa lui Dinamo, la prima apariţie în faţa...
Actualitate
• 1 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
• acum 1 zi
Sibiu, orașul pasajelor, trecerilor și scurtăturilor. Sau pe unde să mergem ca să nu mai ocolim
Sibiu, orașul pasajelor, trecerilor și scurtăturilor. Sau pe unde să mergem ca să nu mai ocolim Un bun...
Actualitate
• 14 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 1 zi
(CRONICA) Un pas în spate. Interul pierde derbiul cu Corona şi coboară pe locul 5
După trei victorii la rând, echipa sibiană a fost învinsă, sâmbătă, sub Tâmpa, de prima clasată în serie....
Actualitate
• 3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 1 zi
(CRONICA) ”Călăreţii roşii” cedează (în) cetatea Sibiului. Autogolul lui Oroian face diferenţa în înfrângerea cu Unirea Slobozia
Echipa din Şelimbăr a făcut un meci modest, la revenirea pe Stadionul ”Municipal”, fiind învinsă de fosta echipă...
Actualitate
• 5 min de citit
Autor - Dumitru CHISELIȚĂ Dumitru CHISELIȚĂ
• acum 1 zi
Întreruperi de curent
Distribuție Energie Electrică Romania – Sucursala Sibiu anunță întreruperea alimentării cu energie electrică: Nr. crt. Data întreruperii Localitatea/Adresa Intervalul orar 1 13.10.2026 BOARTA, Strada...
Actualitate
• 1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 2 zile
“Călăreţii roşii” se întorc în cetatea Sibiului. Antrenorul Eugen Beza, înaintea duelului cu Slobozia: “Ne lipseşte momentan şansa”
Jucătorii lui Eugen Beza revin pe Stadionul “Municipal”, primind vizita fostei echipe din Superligă, Unirea Slobozia. Antrenorul “călăreţilor...
Actualitate
• 3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 2 zile
Mircea Rednic, prezent la antrenamentele Interului. Posibilă lovitură de imagine şi din punct de vedere al experienţei pentru ”bleu-albaştri”
Liber de contract de un an, după despărţirea de Standard Liege, din Belgia, Mircea Rednic este o prezenţă...
Actualitate
• 2 min de citit
Autor - Ștefania VESA Ștefania VESA
• acum 2 zile
Ce facem în weekend la Sibiu. Operă, teatru, sport, ateliere creative și evenimente pentru întreaga familie
Weekendul 10–11 octombrie aduce la Sibiu un program pentru toate gusturile: de la spectacole de operă și teatru,...
Actualitate
• 4 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 2 zile
ACS Mediaş întoarce rezultatul cu ”lanterna” Kids Tâmpa şi urcă pe locul secund după al patrulea succes consecutiv
Echipa din Mediaş a obţinut, în această după-masă, a patra victorie consecutivă în campionat. ”Alb-negrii” au fost conduşi...
Actualitate
• 2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
• acum 3 zile
Poli Timişoara şi Steaua îşi împart punctele pe ”Municipalul” sibian
Poli Timişoara şi Steaua au remizat, în această seară, la Sibiu, pe Stadionul ”Municipal”, în uvertura etapei a...
Actualitate
• 1 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.