Foto: Arhivă Tribuna
Studenții sibieni se mobilizează împotriva măsurilor de austeritate adoptate de Guvern în domeniul învățământului superior. Astăzi, de la ora 16:00, va avea loc o adunare publică inițiată de Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR), prin implicarea mai multor asociații locale:
Mesajul studenților
„Educația nu este o cheltuială, ci o investiție în viitorul României. Refuzăm să fim sacrificați în numele austerității! Solicităm Guvernului să prioritizeze finanțarea educației și să asigure condiții decente pentru studiu și viața studențească”, transmit organizațiile studențești sibiene.
Ionel Bălan, președintele Clubului Studenților Economiști din Sibiu (CSE), a subliniat:
„Înțelegem contextul economic dificil prin care trece România, însă considerăm că educația trebuie să rămână o prioritate strategică, indiferent de conjunctura bugetară. Studenții reprezintă un grup important al societății, iar investiția în formarea lor este esențială pentru dezvoltarea pe termen lung a țării. De aceea, facem un apel la Guvern să reconsidere măsurile de austeritate care afectează direct viața și parcursul educațional al tinerilor. Suntem deschiși dialogului și colaborării, dar ne dorim să fim ascultați și implicați în luarea deciziilor care ne privesc direct.”
La rândul său, Vlad Stanciu, președintele Asociației Studenților de la Litere și Arte Sibiu (ASLA), a atras atenția asupra efectelor deja resimțite:
„Acțiunile Guvernului au diminuat din susținerea pe care și-o permiteau facultățile să ne-o ofere. În acest context simțim nevoia de a lupta și de a ne susține pe noi înșine. Aceste schimbări au dus la o instabilitate care începe să afecteze din ce în ce mai mulți studenți, lucru pe care țara noastră nu și-l permite, considerând faptul că suntem una dintre țările europene cu cele mai ridicate rate de abandon universitar.”
Protestul de la Sibiu se înscrie într-o serie de manifestări organizate la nivel național de către ANOSR, menite să atragă atenția asupra impactului austerității asupra studenților și asupra viitorului educației în România.
Vlad IGNAT
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Cosmin PAL
Cosmin PAL
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA
Tefelistilor, la munca. Asa e in tarile civilizate europene. 😂😂😂