Tribuna
UNELE școli din Sibiu anulează concursurile școlare în urma deciziei Ministerului Educației
Paul NEAGU
2196 vizualizari
UNELE școli din Sibiu anulează concursurile școlare în urma deciziei Ministerului Educației

Decizia Ministerului Educației de a suspenda olimpiadele și concursurile școlare pentru clasele primare în 2025 continuă să provoace reacții diverse în rândul comunităților școlare. În Sibiu, mai multe școli au anunțat deja că vor anula concursurile locale și regionale dedicate elevilor mici, invocând nevoia de aliniere la politica ministerială. O mare parte dintre părinți nu au fost anunțați de către învățătoare.

Nu toate școlile au reacționat la decizia de la centru: „Până acum nu am fost anunțați pe grupul clasei de nicio modificare în acest sens” spune un părinte care are copilul la Școala Nr.18 din Sibiu.

Reacția școlilor din Sibiu: măsuri preventive

O parte dintre școlile din Sibiu au reacționat rapid la ordinul emis de Ministerul Educației, anulând o serie de concursuri școlare planificate pentru elevii din clasele I-IV.

Directorii instituțiilor de învățământ din județ au explicat că această decizie a fost luată pentru a respecta directivele ministerului, dar și pentru a evita eventuale sancțiuni administrative. „Ne-am dorit să evităm orice conflict cu politicile ministeriale și să ne concentrăm pe dezvoltarea competențelor de bază ale elevilor, așa cum a subliniat domnul ministru Daniel David”, a declarat directorul unei școli gimnaziale din Sibiu.

Ministrul Daniel David a explicat că organizarea unor competiții naționale pentru elevii mici stimulează „o industrie a meditațiilor și focalizări prea timpurii pe anumite domenii, ignorându-se altele tot de bază”.

Bune practici în alte țări

Modelul norvegian în educație pune un accent deosebit pe dezvoltarea holistică a copiilor, cuprinzând atât competențele academice, cât și bunăstarea emoțională și socială. În ceea ce privește competițiile școlare și olimpiadele pentru elevii mici, Norvegia are o abordare diferită față de multe alte țări, inclusiv România.

Norvegia evită organizarea de competiții naționale sau regionale pentru copiii din clasele primare. Această decizie se bazează pe ideea că vârsta mică nu este potrivită pentru evaluarea performanței prin competiție, iar educația trebuie să fie concentrată pe: Dezvoltarea competențelor de bază (citire, scriere, matematică); Creșterea încrederii în sine și a motivației pentru învățare; Oferirea de oportunități de învățare într-un mediu lipsit de presiune.

Astfel, până la vârsta de aproximativ 12 ani (sfârșitul ciclului primar), elevii sunt evaluați formativ și prin activități de grup, nu prin concursuri competitive.

 





comentarii
2 comentarii

Foarte bine. Se transformase intr-o competiție între învățătoare care toarnă mai multe lectii în cap elevului. Un ex. negativ e școală 5 Regina Maria.
22.01.2025 10:39
Analfabetii si repetentii se bucura.
@ 10:39
25.01.2025 08:51
Din aceeasi categorie
Abonamente

Filarmonica de Stat Sibiu

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna
TURSIB