RETOLD Sibiu Meeting la Muzeul ASTRA

Acasa >

Articol

Muzeul ASTRA găzduiește în perioada 26-31 martie 2023, întâlnirea partenerilor implicați în proiectul RETOLD (2020-2024). Acesta este un proiect co-finanțat de Uniunea Europeană prin intermediul programului Europa Creativă, o inițiativă culturală de nivel european, organizată în premieră și care are ca scop documentarea, digitalizarea și promovarea patrimoniului muzeal. În acest cadru, vor fi prezenți la Sibiu 11 membrii ai tuturor partenerilor angrenați în implementarea proiectului, și anume: EXARC (Olanda) care este și liderul de proiect, Stiftung Stadmuseum Berlin (Germania), Steinzeitpark Dithmarschen (Germania), Universitat Autónoma de Barcelona (Spania) și Nüwa Digital Media Content Production Studios Ltd (Irlanda).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

"Întâlnirea de la Sibiu are menirea de a testa și îmbunătăți instrumentele de lucru dezvoltate în vederea digitizării, documentării și promovării patrimoniului construit din muzeele în aer liber, dar și a meșteșugurilor de odinioară. În acest context, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului oferă partenerilor implicați mediul propice pentru desfășurarea workshop-urilor de învățare și utilizare a tehnologiilor precum fotogrametria și modelarea 3D în vederea îmbunătățirii experiențelor muzeale atât pentru specialiști, cât și pentru publicul vizitator, nu doar on-site, ci și în mediul online. Instrumentele dezvoltate în cadrul proiectului vor duce la o consolidare a cadrului de cercetare și interpretare a muzeelor ​​în aer liber și, în cele din urmă, sustenabilitatea pe termen lung a muzeelor ​​în aer liber ca păstrători ai moștenirii culturale.”, a declarat dr. George Tomegea, muzeograf Muzeul ASTRA

Muzeul ASTRA, în calitate de partener RETOLD, contribuie la acest proiect cu realizarea unor formate standard pentru documentarea construcțiilor și meșteșugurilor, precum și cu materiale foto-video despre patrimoniul muzeal al instituției. Sesiunea deschisă publicului este programată pentru luni, 27 martie 2023, între orele 9:30 şi 11.

24 martie 2023 la 14:50

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
acum 1 zi
Ziua Națională a Portului Tradițional, la Rășinari
Duminică, între orele 9 și 17, rășinărenii sunt invitați la Muzeul Etnografic pentru a celebra Ziua Națională a...
Cultură
2 min de citit
Autor Dumitru CHISELIȚĂ
acum 1 zi
Panourile solare de pe clădirea Consiliului Judeţean nu mai au “vedere la stradă”
Poate că multora ne-a scăpat schimbarea, dar ea s-a petrecut. Panourile solare amplasate pe acoperişul cel nou al...
Actualitate
1 min de citit
Autor Ștefania Vesa
acum 1 zi
De ce sărbătorim Ziua Europei, pe 9 Mai
La 5 ani de la încheierea celui de-Al Doilea Război Mondial, ministrul francez de Externe, Robert Schuman, a...
Cultură
2 min de citit
acum 2 zile
Toate muzeele de la Brukenthal, închise două zile. Când și de ce
Muzeul Național Brukenthal anunță că toate sediile sale vor fi închise pentru vizitare în zilele de miercuri, 14...
Cultură
1 min de citit