Românii şi saşii au petrecut împreună Zilele Culturale ale oraşului Agnita

În curtea bisericii s-au aflat o expoziţie de cărţi şi de picturi făcute de elevii profesoarei Marilena Cernea, de icoane pe sticlă pictate de Silvia Oros, covoare şi ţesături tradiţionale româneşti, aduse de harnice femei din Retiş care le-au împărţit celor prezenţi tradiţionalul lichiu românesc-frate bun cu hencleşul săsesc.
De pe scena instalată în curtea Şcolii Gimnaziale GD Teutsch, unde mulţi şi-au petrecut viaţa de elev, au fost întâmpinaţi cu cântece de Fanfara din Landshut.
Pentru deschiderea oficială a Zilelor Culturale ale oraşului Agnita, primarul oraşului i-a invitat pe scenă pe preotul Andrei Iancu Protopopul Protopopiatului Ortodox Agnita, Endre Kozma, preotul Bisericii Reformate din Agnita, Friedrich Gunesch, Secretar general al Consistoriului Superior al Bisericii Evan­ghelice C A din România, Radu Marius Curcean, preşedintele Asociaţiei Breasla Lolelor din Agnita, Doris Hutter, preşedinta HOG Agnetheln din Germania şi reprezentanţi ai lolelor din Germania.
Aceştia au vorbit despre patrimoniul cultural al oraşului Agnita, a cărui identitate a fost realizată de cei care au trăit şi muncit împreună, despre necesitatea continuării tradiţiilor, păstrarea legăturilor pentru a pune în valoare moştenirea istorică.
Mulţumind pentru invitaţie şi pentru inclu­derea resfinţirii bisericii la acest eveniment, Doris Hutter a remarcat „cât de frumos este să sărbătorim împreună Zilele Culturale ale oraşului Agnita” şi faptul că saşii plecaţi apre­ciază continuarea tradiţiei lolelor, o sărbătoare care contribuie la identitatea oraşului.  
Primarul Alin-Ciprian Schiau-Gull a spus: „Acum, noi suntem cei care scriu povestea oraşului, iar ca să o scriem împreună trebuie să vă regăsiţi în toate etapele devenirii lui. Sentimentul de apartenenţă, această identitate culturală, se creează cu greu, dar ea este cea care ne va ajuta ca peste ani să povestim cu acelaşi drag şi cu aceeaşi bucurie despre oraşul nostru, despre comunitatea noastră. Agnita ne poate face mândri de ea, oraşul nostru are resursele necesare, iar noi, locuitorii ei, suntem posibilitatea. Când resursele şi posibilităţile se întâlnesc, vorbim despre potenţial.”
După cuvântările oficiale a urmat o avalanşă de reprezentaţii artistice.
Membrii ansamblului Cununa au încântat publicul cu dansuri germane, dansuri de salon şi jocuri populare româneşti.
Bogdan Pătru, profesorul care a reînviat în Agnita obiceiul lolelor, a făcut o prezentare a breslelor şi însemnelor ce le reprezintă, cu scurte demonstraţii însoţite de pocnete de bici şi de strigătul „Hiraii!” În calitate de preşedinte onorific, l-a invitat pe scenă pe Hans Gotsling, veteranul lolelor din Agnita, pe care l-a felicitat pentru contribuţia lui şi i-a înmânat o diplomă de onoare. Apoi cei de pe scenă împreună cu publicul au cântat imnul Transilvaniei, Siebenbürgen.
A urmat parada Zilelor Culturale, în care cei prezenţi au defilat pe artera principală, purtând cu mândrie costumele populare româneşti şi săseşti, steagurile reprezentative ale asociaţiilor şi breslelor şi drapelul României.
Reveniţi în curtea bisericii s-au bucurat de cântecele de chitară ale elevilor conduşi de Marius Ghizăşan, de jocurile populare ale prichindeilor din ansamblul Hârtibaciul pregătiţi de Ioan Sârbu, de cântecele populare prezentate de soliştii şi grupurile vocale ale Casei de Cultură „Ilarion Cocişiu” pregătite de Doina Părău şi de cântecele prezentate de orchestra condusă de Nicolae Vâştea.
Ansamblul artistic săsesc din Germania a prezentat o scurtă piesă de teatru, „Vine, vine…Mocăniţa şi noutăţi din Valea Hârti­baciului” regizată de Doris Hutter, iar grupul vocal „Kampestweinkel” şi fanfara transil­văneană „Landshut” au încântat publicul cu cântece săseşti.
La ora 21 a început Balul Zilelor Culturale, o petrecere în care voia bună cu cântece cu dansuri româneşti şi săseşti a durat până aproape de zori.
În cea de-a doua zi sărbătoarea a continuat în incinta bisericii, unde orga a sunat cu sfinţenie sub arcadele gotice, însoţind slujba de resfinţire a bisericii restaurate cu fonduri Europene, prin grija HOG Agnetheln din Germania şi a Consistoriului Bisericii Evanghelice CA din România.
Slujba de resfinţire a fost oficiată de preotul Reinhart Guib, episcopul Bisericii Evanghelice, împreună cu preotul Hans Georg Iunesch şi diaconul Rosinger Heinrich.
La acest eveniment sacru pentru viaţa spirituală a creştinilor evanghelici, au fost prezenţi preotul Andrei Iancu, Protopopul Bisericii Ortodoxe şi Endre Kozma, preotul Bisericii Reformate din Agnita.
Aceştia au mulţumit pentru invitaţie, au remarcat bunele relaţii dintre creştinii agniţeni şi i-au felicitat pentru restaurarea acestui loc de rugăciune, monument istoric reprezentativ pentru Valea Hârtibaciului.
Friedrich Gunesch, în calitate de Secretar General al Consistoriului Superior al Bisericii Evanghelice C A din România, a cărui implicare în proiectul şi executarea lucrărilor de restaurare a fost determinantă, a vorbit despre problemele întâmpinate, atât material, prin apariţia unor cheltuieli neprevăzute, cât şi spiritual, prin decesul preotului Reinhard Boltres reprezentantul legal în proiectul de restaurare.
Le-a mulţumit celor care au făcut un efort financiar în plus, a mulţumit pentru profe­sionalism şi implicare echipei de consultanţă condusă de Elena Curcean şi le-a mulţumit constructorilor a căror muncă se vede în calitatea lucrărilor.
Primarul Alin-Ciprian Schiau-Gull i-a felicitat pe toţi cei care s-au implicat pentru restaurarea acestui monument istoric, menit să devină un simbol al Văii Hârtibaciului, un punct de referinţă pentru dezvoltarea turismului în această zonă a cărui capitală este oraşul Agnita.
Andreea Schiau-Gull, în calitate de curator al bisericii, împreună cu Doris Hutter au dezvelit o placă comemorativă cu numele celor care au avut o contribuţie deosebită pentru restau­rarea bisericii, mulţumindu-le pentru implicare.
După încheierea actului religios, cei prezenţi au fost întâmpinaţi în curtea bisericii de fanfara „Siebenbürgische Blasmusik Stuttgart e.V.” Împreună s-au deplasat în curtea Şcolii Gimnaziale GD Teutsch unde „Zilele Culturale ale oraşului Agnia au fost încheiate cu o mare „Horă a prieteniei” în care au dansat împreună gazdele şi oaspeţii, o horă a bucuriei de a trăi aceleaşi sentimente pentru locurile natale.

Imagine intercalată
Imagine intercalată
Autor
18 august 2022 la 19:40
Distribuie articolul:

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Maria-Antonia OANA
acum 6 ore
Video/ Spectacol de foc și lumini în Piața Mare. Mihai Mărgineanu a încheiat seara cu succes
Mii de oameni au umplut sâmbătă seară Piața Mare din Sibiu pentru a admira un spectacol impresionant  intitulat...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 6 ore
Scriitorul nigerian care a primit o stea pe Aleea Celebrităților din Sibiu, fraierit de un taximetrist bucureștean. I-a luat 400 euro până în centrul Bucureștiului
Wole Soyinka este scriitorul nigerian, laureat al Premiului Nobel, care a primit sâmbătă o stea pe Aleea Celebrităților...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 10 ore
Un șofer băut s-a răsturnat cu mașina, lângă Rusciori
Polițiștii rutieri au intervenit sâmbătă la un produs pe DJ 143B, în afara localității Rusciori. Un șofer s-a...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 10 ore
Șapte stele din șaptezeci și șapte au „răsărit” pe Aleea Celebrităților din Sibiu
Ceremonia de acordare a stelelor din cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu a avut loc sâmbătă,...
Actualitate
2 min de citit
acum 16 ore
Din Sibiu, cu mașina, la mare. La noi, în Bulgaria, Grecia, Croația sau Italia? Care e cea mai convenabilă destinație
E vară, iar pentru cine nu și-a programat concediul, alegerea destinației reprezintă o dilemă. Cei ce preferă să...
Eveniment
4 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 17 ore
Pavel Bartoș, în mijlocul sibienilor la FITS. Vedeta a participat la „Parada Peștilor”
Cunoscutul actor și prezentator TV Pavel Bartoș a fost prezent vineri pe Pietonala Nicolae Bălcescu, în cadrul Festivalului...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 18 ore
Siguranță pentru pietoni: semafor cu buton și semnal sonor pe strada Bâlea
Un nou semafor cu buton a fost pus în funcțiune pe strada Bâlea, la intersecția cu străzile Fabricii...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 21 ore
Întâlnire cu Stelele ediţiei 2025 pe Aleea Celebrităților și spectacol de lumini în Piața Mare, în penultima zi de FITS. Ce mai vedem
Penultima zi a festivalului  îi aduce în fața publicului pe Kathleen Turner și Radu Toderici în dialog cu...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ștefania Vesa
acum 21 ore
Peste 100 de artiști la Zilele Muzicale Româno-Americane 2025
Cea de-a XXII-a ediție a festivalului Zilele Muzicale Româno-Americane va avea loc în perioada 30 iunie – 5...
Eveniment
2 min de citit
Autor Comunicat de presa
acum 1 zi
După 3 ani de conflict, este unanimitate în rândul angajaților Filarmonicii. Nu sunt de acord cu diminuarea voluntară a drepturilor bănești
Reducerea tuturor salariilor din Filarmonica de Stat Sibiu, discutată în cadrul ședinței de ieri a Consiliului Județean, este...
Actualitate
5 min de citit
Autor b.o.n.
acum 1 zi
(ACTUALIZARE 23:10) Bilanțul incendiului de pe strada Kiev: două case afectate; fără victime!
ISU Sibiu transmite că, în urma incendiului de pe strada Kiev izbucnit din cauza unui scurtcircuit electric produs...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 1 zi
De la unghii extravagante cu „Powerpuff Girls” la culori vii: ce alegem pentru sezonul verii
Se spune că unghiile sunt cartea de vizită a unei doamne sau domnișoare, de aceea este important să...
Actualitate
2 min de citit