Foto: Vali MACREA
Antrenorul Marius Măldărășanu e de părere că, la faza din care piteștenii au marcat golul victoriei de pe ”Municipal”, brazilianul Caio l-a faultat pe fundașul Andreas Karo și că, dacă ”centralul” Roman și asistentul de pe acea parte, Raul Ghiciulescu, nu s-au sesizat, ar fi trebuit să intervină cei din camera VAR, și anume Iulian Dima și Valentin Porumbel. Una peste alta însă, Măldărășanu recunoaște că jucătorii săi s-au bătut singuri pentru că nu au mai avut reacție după marcarea golului.
”E adevărat, greșeala este a noastră, pentru că, normal, în situații de ultim apărător, trebuie să joci simplu, nu trebuie să riști, dar Karo este faultat pentru că Caio, cu piciorul drept, îi ia piciorul de sprijin. Asta am și reproșat arbitrului de rezervă, de ce a căzut Caio, de ce s-a dezechilibrat, pentru că e clar c-a atins piciorul jucătorului nostru. Cred că trebuia să intervină cei de la VAR pentru a corecta acea greșeală făcută de către central și de toți ceilalți care n-au văzut-o, dar asta este viața, una caldă, alta rece, luăm 3 puncte în deplasare, le vindem ușor acasă. Pe undeva, să spunem așa, cel mai corect ar fi să spunem că ne-am bătut singuri”, a spus Măldărășanu în conferința de presă.
Dezamăgit de repriza secundă
Antrenorul lui Hermannstadt acuză că jucătorii săi au făcut din nou o repriză secundă modestă, după ce, în primele 45 de minute, au controlat partida, ratând mai multe ocazii de a înscrie.
”Poate, pentru atitudinea lor, (n.a. rezultat) meritat. Poate e mult spus, dar vorbind doar de joc, au avut un singur șut la poartă prin Caio, în prima repriză și, în rest, acea greșeală a noastră. O primă repriză controlată de noi, chiar dacă a fost foarte greu să jucăm, să ducem mingea între liniile lor. Trebuia să fim pregătiți și pe momentul următor, pentru că sunt foarte reactivi, pe pierderea mingii de către noi încercau tot timpul contraatacul, să joace în spatele nostru, dar n-au reușit să ne surprindă. Greu, ca și progresie, cum am mai spus, dar având răbdare… În momentele în care am avut răbdare, am reușit s-aducem mingea în treimea lor, să venim cu centrare, s-avem situații de-a marca, o ocazie foarte mare prin Jair, plus presiunea pe care am reușit s-o exercităm asupra lor și două ocazii pentru Cristi Neguț, cu capul, din acele două cornere.
În rest, dezamăgit de repriza a doua, încă o dată de reacția pe care au avut-o (n.a. jucătorii) după golul primit, pentru că se întâmplă să primești gol dar în momentul ăla trebuie să îți și asumi anumite faze, anumite decizii pe care trebuie să le iei în a încerca un 1-1, în a încerca să joci combinativ, pentru că ei s-au aglomerat. Altfel, este foarte greu, pentru că ieșeau tot timpul pe omul din zonă. N-am reușit nici să aducem centrări în fața porții pentru a pune presiune, adică mult mai puține nu ocazii, situații de a marca, în a doua repriză, după gol, comparativ cu ce s-a întâmplat în prima repriză”, a adăugat Măldărășanu.
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA
Ovidiu BOICA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Nekta Ioana DEDU
Cosmin PAL
Nekta Ioana DEDU
Ștefania VESA
Dominique BOICA
Penibili!!!