Inspecția Judiciară efectuează verificări referitoare la elementele prezentate în materialul publicat de Recorder, iar un rezumat al acestor activități va fi prezentat în zilele următoare.
„Având în vedere materialul de presă publicat de recorder.ro și sesizarea secțiilor CSM, Inspecția Judiciară efectuează verificări în conformitate cu atribuțiile legale. Facem precizarea că o parte din elementele prezentate în material s-au aflat, deja, în atenția noastră, un rezumat al acestor activități urmând a fi prezentat în zilele următoare. Invităm pe toți cei interesați să aștepte rezultatul verificărilor”, transmite Inspecția Judiciară.
Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a anunțat, vineri, că a decis sesizarea Inspecției Judiciare pentru efectuarea de verificări în legătură cu aspectele semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder, informează Agerpres.
„Față de aspectele difuzate public în mass-media, Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a decis sesizarea Inspecției Judiciare pentru efectuarea de verificări în raport cu aspectele semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder”, a precizat Secția pentru judecători a CSM.
Și Secția pentru procurori a CSM a anunțat, joi, că va face verificări în legătură cu acuzațiile aduse de câțiva magistrați în documentarul Recorder. În documentar apar mai mulți procurori și judecători, unii cu identitatea protejată, potrivit cărora conducerea Curții de Apel București ar fi schimbat în mod curent judecătorii din completuri pentru a obține decizii favorabile unor persoane acuzate de corupție. Printre dosarele analizate se numără cele ale lui Marian Vanghelie, Cristian Burci și Puiu Popoviciu.
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT