Foto: Tribuna
Accidentul rutier petrecut în prima zi a lunii noiembrie, în municipiul Sibiu, a devenit subiect de interes regional, fiind preluat nu doar de presa locală, ci și de publicațiile din județele învecinate, în special din Vâlcea, de unde provin o parte dintre victime.
Evenimentul a avut loc la data de 1 noiembrie a.c., în jurul orei 15:20, pe Calea Dumbrăvii, în apropierea cunoscutului sens giratoriu de la Blocul Plombă, una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului. Din primele cercetări efectuate de polițiștii rutieri, un bărbat în vârstă de 43 de ani ar fi condus un autoturism spre Bulevardul General Vasile Milea și, fără să acorde prioritate, ar fi pătruns în sensul giratoriu, lovind o altă mașină aflată deja în interiorul acestuia.
Impactul a fost „suficient” de puternic încât una dintre mașini a fost proiectată în mijlocul sensului giratoriu, atrăgând atenția trecătorilor și a celorlalți participanți la trafic.
În urma coliziunii, două persoane, o femeie de 40 de ani și o minoră de 15 ani, ambele din județul Vâlcea, au fost rănite și transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
Rezultatele analizelor toxicologice au scos la iveală un detaliu șocant: șoferul vinovat avea o alcoolemie de peste 2,85 g/l alcool pur în sânge, o valoare extrem de ridicată care explică lipsa de reacție și pierderea controlului asupra direcției de mers.
De asemenea o parte din semnalizarea viitoriului sistem integrat de monitorizare și dirijare a traficului din Sibiu, din acest sens giratoriu, a fost pusă pamânt.
Cercetările continuă la Biroul Rutier Sibiu, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, pentru săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului.

Foto: Tribuna

Foto: Tribuna

Foto: Tribuna
Vlad IGNAT
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Cosmin PAL
Cosmin PAL
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA