Un grup de 9 studenți ai „Austin Community College” din Texas, Statele Unite ale Americii, se află în județul Sibiu pentru a afla cum trăiesc și sunt integrați în comunitate romii din diverse localități. Zilele trecute, texanii s-au aflat în cătunul Prislop, localitate aparținătoare comunei Rășinari, și în Porumbacu de Jos.
„Sunt deja câțiva ani de când studenții americani vin în județul nostru, preocupați de soarta comunității rome. Vor să afle despre cultura și obiceiurile lor, despre felul în care sunt integrați la nivelul comunităților locale”, spune Nicoleta Ocneriu, cea care le-a fost ghid și translator.
Romi au fost deosebit de deschiși în a le vorbi oaspeților texani despre felul în care trăiesc, începând de la obiceiuri, la gastronomie sau port tradițional. Mai mult decât atât, americanii au fost invitați să îmbrace hainele de sărbătoare ale romilor și să facă câțiva pași de dans.
Grupul studenților a fost condus de profesoara Kathy Minyard Frost, o americancă îndrăgostită de județul Sibiu în care, de 10 ani, revine în fiecare vară. „Aveți un județ cu peisaje care îți taie respirația. Sunteți atât de norocoși să trăiți aici”, a spus aceasta după ce, alături de studenții săi, a vizitat și o parte a Munților Cindrel.