(FOTO) Pe cai mari! ”Călăreții roșii”, pe primul loc după două etape în Liga 2. Raul Rotund și Schieb semnează victoria cu Unirea Dej, la Cisnădie

(FOTO) Pe cai mari! ”Călăreții roșii”, pe primul loc după două etape în Liga 2. Raul Rotund și Schieb semnează victoria cu Unirea Dej, la Cisnădie

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Echipa din Șelimbăr este singura care are maximum de puncte după două etape, în eșalonul secund. Jucătorii lui Claudiu Niculescu au controlat de la un capăt la altul jocul cu Unirea Dej, revelația din sezonul precedent, iar la final s-au imppus cu 2-0, dar diferența de pe tabelă ar fi putut fi și mai mare. Nu e mai puțin adevărat însă că oaspeții au fost cât pe ce să dinamiteze finalul, dar portarul Roșca și-a făcut datoria când a fost mai mare nevoie de el, apoi l-a salvat transversala.

Custom Image

Revenirea fotbalului de eșalon secund, după foarte mulți ani, pe arena din Cisnădie a fost de bun augur pentru ”călăreții roșii”. ”Balul”, cu 1.000 de oameni în tribunele arenei din localitatea de la poalele Măgurii, a fost deschis de Radu Crișan, care a primit surprinzător în marginea careului de 16 metri, direct de la colțul terenului, când toată lumea se aștepta la o centrare, dar a trimis alături ('6).

Custom Image

O fază care nu anunța nimic putea duce la deschiderea scorului. Monea a făcut rost de o minge în flancul drept și a trimis-o în centrul careului, din deviere a ajuns la Marvin Schieb, care a reluat din întoarcere, de pe la 10 metri, însă Chindriș a respins în corner, de lângă bară ('11).

De data asta cornerul a fost bătut în careu și Crișan a trimis cu capul, de la bara a doua, în stânga lui Chindriș, care și-a trecut în cont o nouă intervenție reușită ('12). Șelimbărenii au cerut penalti pentru un presupus henț al unui adversar, dar ”centralul” Amorăriței a fost de altă părere.

Custom Image

Raul Rotund, unul dintre under-ii Șelimbărului, a continuat evoluția consistentă de acum o săptămână și a șutat în bară, aproape de vinclu, de la 14 metri, lateral stânga ('18), apoi grecul Panos a prins un șut sănătos de la aproape 30 de metri,labara a doua, Chindriș respingând cu dificultate, în lateral, iar centrarea lui Monea l-a avut drept destinatar pe Rotund, care a trimis însă imprecis, cu capul ('28).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Pe contraatac, jucătorii lui Claudiu Niculescu au semănat încă o dată pericol la poarta lui Chindriș, mingea a ajuns la Năstăsie, care a zguduit transversala cu un șut de pe 16 metri, dar asistentul Cimponeriu era cu fanionul ridicat ('32).

Custom Image

Ultimele 5 minute de dinaintea pauzei au fost și mai intense. Palmeș a centrat în fața porții, unde a apărut Rotund, care și-a surprins adversarul direct, dar preluarea a fost defectuoasă ('42). Jocul s-a mutat în cealaltă jumătate de teren și Panos a făcut fault în preajma propriului careu de 16 metri, cu prețul unui ”galben”. Blaj a executat lovitura liberă, pe centrul porții, Roșca a scăpat mingea-n față, dar Crișan a îndepărtat pericolul ('43).

Custom Image

Ultima acțiune a primei reprize i-a aparținut lui Crișan, care a trimis însă prea înalt, cu capul, la cornerul bătut de Monea ('44).

 

Repriza secundă a avut…

 

… și ce n-a avut, și anume goluri! Primii care au amenințat poarta adversă au fost oaspeții, dar n-a fost tocmai o amenințare demnă de luat în seamă, pentru că mingea expediată de Zamfirescu, de la mare distanță, a trecut peste transversală ('52).

Mai periculoși au fost ”călăreții roșii”, Schieb pătrunzând pe dreapta pentru a trimite în fața porții, unde Chindriș a bâlbâit mingea destinată lui Rotund, dar goal-keeper-ul a fost salvat de un coechipier ('53).

Custom Image

Năstăsie și-a mai încercat o dată tirul, dar de data asta a trimis peste transversală ('62), pentru ca, trei minute mai târziu, să se producă în sfârșit mult așteptata deschidere de scor.

Marvin Schiev a avut o nouă șarjă ofensivă, pe stânga, și l-a găsit în centrul careului pe Raul Rotund, care a preluat și a trimis în dreapta lui Chindriș ('65).

Rotund a avut șansa de a face ”dubla”, dar a fost blocat în momentul șutului, în interiorul careului de 16 metri ('67).

Schieb a adus diferența de pe tabelă mai aproape de adevăr peste trei minute, reluând în plasă, cu toată opoziția lui Chindriș, din centrarea lui Monea.

Căpitanul Năstăsie și-a dorit tare mult să-și treacă din nou numele pe lista marcatorilor, după ce, în urmă cu o săptămână, a adus victoria cu Metaloglobus, dar n-a fost ziua lui cea mai norocoasă, de data asta. Mijjlocașul a primit în fața porții de la Andrei Vânău, un junior de 18 ani intrat pe parcurs, și a reluat din apropiere, dar Chindriș a agățat mingea cu piciorul, apoi a fost salvat de un coechipier, care a respins de pe linia porții ('82).

Custom Image

Un minut mai târziu, Chindriș a ieșit în marginea careului mare și a degajat în piciorul șeptarului ”călăreților roșii”, dar defensiva Unirii a rezolvat încă o dată situația.

În prelungiri, dejenii puteau relansa jocul, însă Roșca a respins în lateral mingea șutată de Sergiu Ciocan de la 18 metri, apoi Piftor a trimis în transversală, cu capul, în urma unei centrări în cros ('90+1).

În urma acestui nou succes, CSC 1599 e lider în Liga 2, e singura echipă cu maximum de puncte și printre cele patru care nu au primit încă gol, alături de CS Mioveni, FC Argeș și CSC Dumbrăvița. Primele două se vor întâlni marți, 15 august, în această etapă, iar bănățenii au – de asemenea – un meci în minus.

Custom Image

Pentru ”călăreții roșii”, urmează trei deplasări consecutive. Prima va fi la mijlocul săptămânii viitoare, la Câmpulung Muscel, pentru un meci din Cupa României cu echipa de Elite a clubului local, echipă înscrisă în Liga 3. Apoi, sâmbătă și peste o săptămână, jucătorii lui Claudiu Niculescu vor evolua în campionat la Alexandria, respectiv Chiajna.

 

CSC 1599 ŞELIMBĂR UNIREA DEJ 2-0 (0-0)
Au marcat:
Raul Rotund '65, Marvin Schieb '70.

CSC 1599: 1. Alexandru Roșca – 4. Raul Palmeș, 6. Ciprian Natea, 23. Radu Crișan, 2. Florinel Mitrea – 18. Mikael Panos, 27. Marvin Schieb (21. Rodri Hernando '78) – 20. George Monea (13. Cătălin Alexe '90+2), 7. Ionuț Năstăsie (cpt.) (22. Casian Soare '90+2), 17. Raul Rotund (55. Andrei Vânău '78) – 8. Tud. Călin (33. Alexandru Luca '57). Antrenor: Claudiu Niculescu. Rezerve neutilizate: 68. Aleksander Mitrovic, 77. Raul Popa, 5. Nestorly Lumbu, 30. Robert Răducioiu.

UNIREA: 12. Claudiu Chindriș – 2. Claudiu Zamfirescu (22. Mario M. Geană 87), 13. Cristian Chira, 21. Daniel Pop, 98. Alexandru Negrea (33. Marian Pruteanu '72) – 6. Raul Cătinean (cpt.), 8. Victor Stancovici (17. Sergiu Ciocan '72) – 10. Florin Blaj, 99. Adrian Pop, 14. Alexandru Piftor – 18. Gabriel Fulga (7. Denis Golda '72). Antrenor: Dacian Nastai. Rezerve neutilizate: 1. Rareș Pop, 30. Alexandru Șuteu, 15. Alin Burdeț, 5. Aurelian Ciuciulete, 19. Denis Rog.

Stadion: ”Măgura” Cisnădie. Spectatori: circa 1.000. Timp: însorit. Gazon: foarte bun.

Arbitru: Mihai Amorăriței (Câmpina). Asistenți: Călin Cimponeriu (Lugoj), Patrik-Ștefan Sandu (Timişoara). Rezervă: George Cătălin Roman (Timişoara).

Observator CCA: Stan Prodan (Alexandria).

Observator FRF: Simona Rența (Galaţi).

Cartonașe galbene: Panos '43, Năstăsie '54 / -.

Cartonașe roșii: – / -.

 

 

Autor - Ovidiu BOICA
12 august 2023 la 13:52
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 14 ore
MJ Randolph rămâne încă un sezon la CSU Sibiu
Unul dintre cei mai îndrăgiți jucători ai sezonului precedent va continua sub comanda lui Dan Fleseriu. În vârstă...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Andrei Petică revine la CSU Sibiu după 8 ani. “Mă întorc mai pregătit ca niciodată să lupt pentru culorile galben-albastre”
Gruparea studenţească sibiană anunţă că a ajuns la un acord cu Andrei Petică, un baschetbalist de 33 de...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Răşinariul şi-a aflat adversarii din faza regională a Cupei României. La Cristuru Secuiesc şi acasă cu Ciucaşul sau Carpaţi Covasna
Câştigătoarea fazei judeţene a Cupei României, ACS Păltiniş Răşinari, a fost repartizată în Grupa B a Regiunii 3,...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Cotele jucătorilor de la FC Hermannstadt s-au prăbuşit după retrogradarea în Liga 2. Doar Luca Stancu şi Kevin Ciubotaru sunt pe plus
 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la chioșcuri...
Actualitate
9 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Matei Damian: “CS Handbal Club, în parteneriat cu secția de handbal a CSŞ Sibiu continuă tradiția de peste 100 de ani a handbalului sibian”
“Clubul Sportiv Handbal Club Sibiu, în parteneriat cu secția de handbal a Clubului Sportiv Școlar Sibiu continua tradiția...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Final de sezon pentru handbaliştii de la CSŞ HC Sibiu. “Am format caractere, am consolidat o comunitate foarte frumoasă”
Grupele de juniori ale clubului sibian trag cortina peste sezonul 2025/26 al Campionatelor Naţionale. Clubul sibian consideră că...
Actualitate
2 min de citit
acum 2 zile
AGNITA: Comunitatea aleargă
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
FC Hermannstadt rămâne fără portari şi anunţă despărţirea de primii doi marcatori şi alţi doi titulari
Echipa sibiană anunţă pe reţelele de socializare despărţirea de şase jucători, cu toţii aflaţi la final de contract....
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
Păltiniş Răşinari îşi află, miercuri, viitorii adversari din Cupa României
Sibiul face parte din Regiunea 3, alături de Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș. Judeţul nostre este reprezentat de...
Actualitate
2 min de citit
Autor - b.o.n. b.o.n.
acum 3 zile
Sărituri de campion, acorduri de artist: povestea lui Isaac Nuță David, campionul mondial care cântă la patru instrumente
Taekwondo nu este doar despre forță, ci și despre inteligență, disciplină și sensibilitate. Dovada vine de această dată...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 4 zile
O săptămână până la reluarea pregătirilor. Ultimele noutăţi din tabăra ”călăreţilor roşii”
Echipa din Şelimbăr începe pregătirea pentru noul sezon luni, 22 iunie. În momentul de faţă, oficialii ”călăreţilor roşii”...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 5 zile
(FOTO) Păltiniş Răşinari câştigă Cupa României după o finală cu cinci goluri în faţa vicecampioanei ACS Bradu
Echipa lui Dragoş Năstase s-a impus cu 3-2, sâmbătă seara, pe terenul de iarbă al Bazei Sportive “Obor”....
Actualitate
6 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.