În perioada 24 – 28 aprilie, orașul Tulcea a fost gazda Olimpiadei Naționale de Limba Engleză, un eveniment care a reunit cei mai talentați elevi din întreaga țară.
Sibiul a fost reprezentat de 9 elevi de la Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, Colegiul Național “Octavian Goga” și Liceul Teoretic „Gustav Gundisch” din Cisnădie.
Care au fost elevii sibieni participanți la Olimpiadă
Sibiul a fost reprezentat la Olimpiada Națională de Limba Engleză, de 9 elevi, aceștia obținând rezultate remarcabile și punctaje deosebite: Greavu Ana-Sofia (Colegiul Național “Gheorghe Lazăr” din Sibiu), Giurca Tudor-Ioan (Colegiul Național “Gheorghe Lazăr” din Sibiu), Albu Ilinca-Maria (Colegiul Național “Octavian Goga” Sibiu), Abramovici Ana (Colegiul Național “Octavian Goga”), Mohanu Darius-Augustin (Liceul Teoretic „Gustav Gundisch”, Cisnădie), Mereș-Călefariu Lorena-Elena (Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”), Văduva Daria-Maria (Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”), Stan Miriam (Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”) și Podișor Christina Anne (Colegiul Național “Octavian Goga”).
Două rezultate remarcabile au fost obținute de Greavu Ana-Sofia și Giurca Tudor-Ioan, ambii elevi ai Colegiului Național „Gheorghe Lazăr” din Sibiu. Greavu Ana-Sofia a încheiat competiția cu cea mai mare medie din concurs și a câștigat Premiul I la clasa a VII-a, în timp ce Giurca Tudor-Ioan a obținut Premiul I la clasa a VIII-a, calificându-se astfel în lotul care va reprezenta România la Olimpiada Internațională de Limba Engleză și care va avea loc între 24 și 31 august 2025.
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Irina VINCZE
Răzvan NEGRU
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Cosmin Pal