Autostrada Sibiu – Sebeș a fost una care, de-a lungul timpului, le-a dat șoferilor mai multe bătăi de cap, existând intervale în care circulația a fost restricționată din cauza unor probleme de consolidare.
Cei ce vin spre Sibiu dinspre Sebeș vor constata că între Săliște și tunelul de la Aciliu drumul e vălurit, existând multe denivelări mari care pot pune în pericol siguranța circulației. Astfel de porțiuni cu asfalt vălurit sunt și pe celălalt sens, spre Sebeș, dar cele despre care vorbim reprezintă în ultima vreme o problemă pentru tot mai mulți conducători auto.
În toată situația e și un avantaj: pe respectivele porțiuni, oricât de obosit ar fi, unui conducător auto îi e imposibil să adoarmă, trepidațiile mașinii ținându-l treaz.
Autostrada Sibiu Sebeș a stârnit mai multe controverse de-a lungul timpului, fiind invocate mai multe greșeli de proiectare și de execuție.
(D.B.)
Ce tunel ştiți voi că este la Aciliu ? Tunel esre la Săcel . The 🙈
Cine a lucrat la fundația acestei porțiuni de autostradă ? Aici găsim răspunsul la titlul articolului.