Un nou spațiu dedicat culturii, naturii și experiențelor autentice a fost inaugurat la Porumbacu de Sus și îi aparține prezentatoarei Pro TV Andreea Esca și soțul său, Alexandre Eram. La evenimentul inaugural a participat și președinta Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, care a descris experiența prin intermediul paginii sale de socializare drept „o combinație rară de loc, oameni și emoție”.
Inaugurarea complexului „A lu’ Escana” a fost marcată de un inedit recital susținut de pianista Alexandra Silocea, într-un decor spectaculos, cu priveliște către Munții Făgăraș. Muzica, peisajul și atmosfera au transformat seara într-un eveniment special pentru invitați.

„Există locuri care impresionează prin frumusețea lor și există locuri care reușesc să creeze emoții. La Porumbacu de Sus am descoperit ambele lucruri”, a notat președinta Consiliului Județean Sibiu.
Aceasta i-a felicitat pe Andreea Esca și Alexandre Eram pentru proiectul realizat la Porumbacu de Sus, despre care spune că pune în valoare ceea ce zona are mai prețios: natura, ospitalitatea, patrimoniul rural și cultura.
„Marile experiențe nu au nevoie neapărat de marile orașe. Au nevoie de viziune, pasiune și oameni care cred în puterea locurilor”, a mai transmis Daniela Cîmpean.

Noul complex cultural își propune să găzduiască recitaluri, evenimente și întâlniri care să promoveze valorile locale într-un cadru natural de excepție, la poalele Munților Făgăraș.
Sursa foto : pagina FB Daniela Cîmpean
Ștefania VESA
Mihai POPA
Ștefania VESA
Marius MUNTEANU GHIUR
Cosmin Pal
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Adrian POPESCU
Ovidiu BOICA