Câinii fără stăpân au devenit o problemă pentru locuitorii din Copșa Mică. Autoritățile locale primesc sesizări din partea cetățenilor despre aducerea animalelor din alte localități și eliberarea lor pe raza localității, fapt surprins de un localnic chiar în aceste zile.
Autoritățile locale depun eforturi pentru a limita fenomenul câinilor fără stăpân și pentru a menține siguranța și liniștea în localitate. Totodată, Primăria asigură gratuit sterilizarea câinilor de rasă comună și invită cetățenii interesați să se adreseze instituției pentru detalii și programări.
„Pentru a reduce efectele, rugăm cetățenii să evite hrănirea câinilor fără stăpân pe domeniul public, deoarece acest lucru îi atrage în zonele locuite și favorizează formarea grupurilor. De asemenea, în cazul în care sunt observate autovehicule din care sunt eliberați câini, rugăm să fie anunțată imediat Primăria sau Poliția Locaăa. Dacă este posibil, pot fi transmise și fotografii sau filmări, care să ajute la documentarea situațiilor”, au transmis reprezentanții Primăriei Copșa Mică.
Sursa foto: facebook Primăria Copșa Mică
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Cosmin Pal
Ștefania VESA
Irina VINCZE
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Dupa 35 de ani nici de atat nu e in stare tara asta, sa n-aiba maidanezi pe strazi. Jalnic.