Medicina naturistă: Varza ne poate salva viaţa

Acasa >

Articol

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Varza este originară din Europa. Se cultivă de peste 4.000 de ani. În medicina populară, varza (Brassica oleracea) era planta cu cele mai multe proprietăţi vindecătoare.

Astăzi s-a constatat că atât varza albă, cât şi cea roşie nu trebuie să lipsească din alimentaţia noastră.

Hepatita şi bolile de ficat se vindecă datorită unor substanţe din compoziţia verzei. Sub formă de salată, se va consuma de 3 ori pe zi. Varza crudă sau murată are efecte antitumorale. Se va consuma 3-5 zile pe săptămână câte 200 g varză.

Cancerul vezicii urinare de care sunt afectate anual 350.000 persoane, în special bărbaţii, ar trebui să consume frecvent varză şi broccoli.

Cancerul e prostată – riscul de a face cancer de prostată scade cu 40% dacă se consumă varză.

Cancerul de sân – în Polonia, consumul de varză se practică de la vârsta de 12-13 ani, aşa încât cancerul de sân este foarte scăzut. Se recomandă măcar o dată la 2-3 zile consumul de varză sub formă de salată, sau 200 ml suc varză dimineaţa şi seara, sucul de varză fiind adjuvant în cazul acestei afecţiuni.

Camâncerul de colon şi de rect – un studiu al facultăţii din Olanda arată că persoanele care consumă zilnic vegetale, în special legume din familia Cruciferelor din care fac parte şi varza, broccoli, conopida, sunt de două ori mai protejate împotriva acestor forme de cancer decât restul populaţiei.

Cataracta – se recomandă de 3 ori pe săptămână consumul de 200 gr. varză, cu ulei de măsline.

Cancer de piele – se pun zilnic cataplasme cu varză, care se ţin minim 4 ore.

Adjuvant în cancer uterin – se consumă suc de varză 3-4 luni, o cantitate de 600 ml/zi.

Pentru folosirea cataplasmelor, frunzele de varză se spală, apoi le ştergem, înlăturăm cu ajutorul unui cuţit nervura principală şi cea secundară. Se strivesc frunzele cu ajutorul unui făcăleţ. Când sucul apare la suprafaţa frunzelor, acestea se pot aplica. Se vor folosi 1-3 frunze groase, care se acoperă cu o pânză groasă şi un bandaj fără a strânge cu ajutorul unui tifon. Iarna, frunzele se pot încălzi pe capacul unei cratiţe calde. Compresele se vor lăsa minim 4 ore sau toată noaptea. Cura poate dura 2 săptămâni. Observaţia care rămâne este că nu totdeauna varza este un panaceu universal şi totul depinde de stadiul bolii.

Autor
13 martie 2023 la 23:10

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Maria-Antonia OANA
acum 20 ore
Sibianca Sara Hanț, în finala „Românii au Talent”. Bobonete: „Ești, în continuare, o revelație”
Sara Hanț, fata talentată din Sibiu, a reușit să impresioneze în semifinala emisiunii „Românii au talent”, calificându-se printre...
Actualitate
2 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 1 zi
O introducere în lumea lui Jules Verne, deasupra Sibiului
Fotograful Dan Tarcea a surprins în imagini spectaculoase un balon cu aer cald și un avion de agrement,...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 2 zile
Sute de oameni au ales să petreacă 1 Mai la înălțime, pe Aerodromul Măgura-Cisnădie
De 1 Mai, în timp ce mulți au ales clasicele grătare și ieșiri la iarbă verde, câteva sute...
Actualitate
2 min de citit
Autor Dragos BAKO
acum 3 zile
Cinci ore, patru medici și patru asistente pentru salvarea unei vieți. Operație cu „repetiție”
Pentru un părinte, diagnosticul unei boli grave pus copilului său e o lovitură cruntă. Orizontul pare că se...
Sanatate
2 min de citit