Medicina naturistă: Ghimpele (Xanthium spinosum)

Acasa >

Articol

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Face parte din familia Asteraceae. Este o plantă anuală întâlnită prin zone necultivate, păşuni, pe lângă garduri, comună în toată ţara. Se mai numeşte pălămidă, corneci, holeră, spin macănesc, etc. Planta depreciază pajiştea. Este răspândită în America de Sud şi în Europa.

Tulpina este bogat ramificată, începând de la baza fiecărei frunze, înaltă până la 1 m.

Florile sunt mici, verzui, înfloresc în perioada iunie-octombrie. Fructele sunt achene. Planta este puţin studiată.

În medicină se foloseşte intern pentru tratarea turbării, hipertiroidismului, prostată, prostatila, litiaza renală. Se prepară un decoct din o linguriţă plantă mărunţită la o cană cu apă. Se fierbe 10 minute la un foc domol. Se lasă acoperit 15 minute. Se strecoară. Se beau 2 căni, una dimineaţa şi alta seara pe stomacul gol, cu o jumătate de oră înainte de a mânca timp de 6 luni, după care se consumă numai o cană pe zi dimineaţa.

Pentru cistite, tratamentul se face 3-5 luni, iar pentru adenomul de prostată 6-18 luni, în funcţie de stadiul bolii. Pentru litiaza renală tratamentul se face toată viaţa. După 3-5 săptămâni se diminuează durerile şi prostata se descongestionează şi îşi revine la volumul normal.

În perioada tratamentul nu se va mânca sărat, iute, piperat, acne??? (varză, gogoşari, castraveţi, roşii, acne, iaurt). Nu se va consuma alcool, vin sau bere.

Planta se recoltează în perioada iunie-august, pe timp însorit. Se usucă la umbră, în poduri bine aerisite şi acoperite cu tablă.

Pentru agricultură este o buruiană problemă.

Bibliografie – "Mica enciclopedie", academ. C-tin Pârvu

Autor
26 iulie 2022 la 17:44

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Paul NEAGU
acum 15 minute
Adunare în fața magazinului Dumbrava pentru susținerea lui Nicușor Dan. Astăzi, ora 18:00
Voluntarii cheamă astăzi toți sibienii care vor să se implice în campania lui Nicușor Dan la o acțiune...
Actualitate
1 min de citit
Autor Adrian POPESCU
acum 31 minute
Muzeul din Casa Teutsch trece la programul de vară
În data de 17 mai 2025, de „Noaptea Muzeelor”, muzeul bisericesc din Casa Teutsch va fi deschis între...
Actualitate
1 min de citit
Autor Ștefania Vesa
acum 35 minute
Vești importante pentru șoferi! S-a deschis primul hub de mare putere pentru încărcarea vehiculelor electrice, pe A1, la Miercurea Sibiului
Joi a fost deschis primul hub de mare putere din țara noastră pentru încărcarea autovechiculelor electrice în zona...
Actualitate
2 min de citit
Autor Nedeia Dicu
acum 2 ore
Doi medici noi, la Spitalul de Pneumoftiziologie. Ce specializări au
Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu are doi noi medici pneumologi specialiști care se alătură colectivului pentru a crește calitatea...
Actualitate
3 min de citit