Drumul Județean 106E, care leagă localitățile Mărginimii Sibiului de Sibiu și de rețeaua rutieră TEN-T, va fi modernizat integral printr-o investiție de peste 293 de milioane de lei.
Consiliul Județean Sibiu și Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru au semnat un contract de finanțare pentru modernizarea completă a Drumului Județean 106E, prin reabilitarea ultimelor două tronsoane: Săliște – Galeș – Tilișca – Rod – Poiana Sibiului – Jina – limita cu județul Alba. Proiectul va facilita conectarea locuitorilor din Mărginimea Sibiului la rețeaua rutieră europeană TEN-T și la Municipiul Sibiu, dar și accesul rapid spre autostrada A1 și Aeroportul Internațional Sibiu.
Modernizarea acestui drum, care suprapune un vechi traseu de transhumanță, reprezintă nu doar o investiție în infrastructura rutieră, ci și o punte între trecut și viitor. Proiectul este finanțat prin Programul „Regiunea Centru”, în cadrul acțiunii dedicate infrastructurii rutiere regionale, având o valoare totală de 293.020.095,60 lei, din care peste 220 milioane lei provin din fonduri nerambursabile. Durata estimată pentru implementare este de 43 de luni, având în vedere complexitatea lucrărilor în zona montană.

„Drumul DJ 106E este esențial pentru această zonă, fiind singura cale de acces care face legătura între Mărginimea Sibiului, autostrada A1, Aeroportul Internațional Sibiu și ruta Transalpina care pornește din județul Alba. Acest drum județean joacă un rol strategic nu doar în ceea ce privește mobilitatea locuitorilor, ci și în dezvoltarea turismului și a economiei locale. Modernizarea acestui drum va facilita transportul de mărfuri și persoane, va reduce costurile și timpii de deplasare și va contribui la crearea de noi oportunități economice pentru comunitățile locale. Este o investiție mult așteptată și mă bucur că, în sfârșit, putem vorbi despre pași concreți pentru realizarea ei”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.
Situată în apropierea municipiului Sibiu, la fosta graniță dintre Transilvania și Țara Românească, zona Mărginimii Sibiului s-a dezvoltat cu o specificitate deosebită, pe care a păstrat-o până astăzi, în ciuda modernismului care nu a ocolit zona.
„Mărginimea Sibiului este cunoscută mai ales pentru tradițiile sale legate de oierit, activitatea economică principală, meșteșugurile și tradițiile legate de acesta. Oierii și traseele lor montane de transhumanță, au creat contacte valoroase, economice și culturale, cu românii de peste culmile Carpaților, iar vechiul lor traseu de transhumanță se suprapune cu DJ 106 E și este obiectul acestui proiect. Modernizarea acestui drum și conectarea localităților din Mărginimea Sibiului la rețeaua europeană a rutelor de transport rutier TEN-T, deschide noi perspective de dezvoltare economică a acestei zone și de creștere a nivelului de trai al locuitorilor. Acum în Mărginimea Sibiului nu numai oieritul este o activitate economică importantă, ci și turismul, datorită naturii
spectaculoase și obiectivelor antropice deosebite, cum este, de exemplu, Situl Rural Sibiel. Investind în modernizarea acestui drum, Consiliul Județean Sibiu cu suportul oferit de ADR Centru, investește în oameni și în viitor”, a declarat Simion Crețu, directorul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru.
Pe traseul drumului județean se află cele mai importante localități din microregiunea Mărginimea Sibiului. Pe cele două tronsoane care fac obiectul acestui proiect, de la Săliște la Jina, drumul prezintă degradări semnificative inclusiv cedări ale structurii rutiere, care au făcut obiectul unor reparații de mică amploare, care nu au rezolvat problemele. Prin acest proiect se vor asigura premisele unei conectivități rapide și sigure la rețeaua TEN-T rutier pentru locuitorii din zonă, turiști și alți participanți la trafic. Mai mult, traseul asigură conectivitate directă la TEN-T aerian, prin descărcarea de trafic din nodul rutier Săliște și prin Cristian, spre Aeroportul Internațional Sibiu. Reducerea factorilor poluanți, posibilitate de acces în condiţii optime a mijloacelor de intervenție rapidă în caz de nevoie (pompieri, salvare, poliția, etc.) și a mijloacelor auto pentru transportul şcolar și public, condiții sporite pentru scurgerea apelor pluviale de pe drum și din zona drumului, reducerea costului întreținerii autovehiculelor și condiții favorabile atragerii de investitori în zona sunt alte câteva obiective atinse prin implementarea proiectului.
În cadrul acestui proiect se vor moderniza tronsoanele 2 și 3, respectiv traseul Săliște – Galeș – Tilișca – Rod – Poiana Sibiului – Jina – limita cu județul Alba care are lungimea de 29,171 km. Lucrările din proiect prevăd demolarea și construirea la standarde actuale a podului de pe tronsonul 2, amenajarea a 2 parcări și a unei stații de încărcare auto. Pentru protecția mediului se vor planta arbuști pe o lungime de aproape 1 km și se vor amenaja 2 treceri de pietoni. Pe tronsonul 3 se va amenaja o stație de încărcare auto, 4 treceri de pietoni din care 2 cu panouri fotovoltaice și se vor planta arbuști pe aproape 1,2 km.
Proiectul mai propune măsuri de cooperare cu partenerul CJ Sibiu din Polonia, regiunea Wielkopolska, iar tema cooperării va viza creșterea siguranței rutiere prin modernizarea infrastructurilor rutiere de interes regional, dezvoltarea pistelor ciclabile pe traseul drumului respectiv, măsuri pentru protecția infrastructurilor împotriva schimbărilor climatice.
Principalii beneficiarii ai proiectului sunt locuitorii din localitățile amplasate pe toate cele trei tronsoane ale drumului, respectiv 23.964 locuitori din comunele Cristian și Orlat, orașul Săliște, comunele Tilișca, Poiana Sibiului, Jina plus comuna Șugag (Județul Alba).
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Răzvan NEGRU
Ștefania VESA
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Dumitru CHISELIȚĂ
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT