Andreea Roseti, Animal Life: ˝Sunt binecuvântată să mă împrietenesc, să trăiesc și să muncesc cu cei mai faini oameni din lume˝

Acasa >

Articol

Carmen Chindriș, unul dintre fondatorii Asociației SUS INIMA a reușit alături de o mână de oameni, în doar zece ani, să construiască  în Sibiu o organizație care a sprijinit  mii de români atunci când cancerul le-a dat viața peste cap.˝ PENTRU CA NIMENI SĂ NU TREACĂ SINGUR PRIN CANCER˝ a fost motto-ul care a ghidat faptele acestei echipe și este rezumatul tuturor acțiunilor sale. 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Sibienii.com publică astăzi un articol special (disponibil aici) despre începuturile Sus Inima, semnat de Andrea Roseti, la rândul său fondatoarea și președinta unui ONG care a reușit să câștige respectul comunității, să strângă în jurul său energii și să îndrepte resurse semnificative spre protejarea animalelor și naturii.

˝…mi-a spus zâmbind că  are o misiune și că merge înainte. Erau atâta sinceritate și siguranță în afirmația ei încât nu mi-a mai trecut vreodată prin cap să pun la îndoială vreun plan de-al ei, oricum ar fi sunat minții mele prăpăstioase˝ – scrie Andreea Roseti în sibienii.com amintindu-și de Carmen Chindris și de începuturile Sus Inima.

Familia Andreei Roseti, așa ca multe alte familii de sibieni, a trecut prin lupta teribilă cu cancerul. A avut, atunci, încă o dovadă,  concretă,  atât a necesității cât și a seriozității cu care Sus Inima își realizează menirea. În articolul său Andreea Roseti își amintește de ușurarea care a luat locul disperării atunci când a simțit, în sfârșit, că cineva le este alături. Fără grabă! Cu drag!

˝ Mereu am spus că sunt binecuvântată să mă împrietenesc, să trăiesc și să muncesc cu cei mai faini oameni din lume. Mulți dintre ei sunt în organizații  și, de cele mai multe ori, nu fac altceva cu viața lor decât să îi ajute pe ceilalți. Lumea asta are nevoie de ei, iar ei merită un gând bun din partea noastră și tot ajutorul pe care îl putem oferi˝- scrie  Andrea Roseti în sibienii.com.

N. EREM 

 

 

18 martie 2025 la 09:34

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
acum 17 minute
Are arcul lui Rambo și este campion național. Povestea registratorului medical din Sibiu țintuit de 34 de ani în scaunul cu rotile
Dacă e miercuri, avem de-a face cu un loc sau un om de poveste. Azi facem cunoștință cu...
Cultură
6 min de citit
Autor Dumitru CHISELIȚĂ
acum 17 minute
Concurs de cultură și educație financiar-contabilă la Colegiul Economic
Marți, la Colegiul Economic "George Barițiu" din Sibiu, a avut loc etapa județeană a concursului de cultură și...
Educație
2 min de citit
Autor Dumitru CHISELIȚĂ
acum 1 oră
Au venit banii de alocaţie
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Sibiu anunță că miercuri s-au făcut plățile pentru 82.731 beneficiari de...
Eveniment
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 1 oră
Rubarba, leguma cu rădăcini săsești, încă prezentă pe mesele sibienilor. Cât plătim pentru ea
Printre legumele și fructele de sezon, luna mai aduce în Piața Cibin, rubarba, o legumă cu tradiție și...
Actualitate
2 min de citit